PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Park Oliwski. Palmiarnia ogrodzona, zabezpieczają daktylowiec

Park Oliwski. Palmiarnia ogrodzona, zabezpieczają daktylowiec
Ogrodzenie stoi od kilku dni, mniejsze rośliny zostały przesadzone do tymczasowej szklarni, obecnie trwa zabezpieczanie jednego z najstarszych gdańskich drzew – ponad 180-letniej palmy daktylowej. Kiedy rozpocznie się rozbiórka szklanej rotundy?

Szklana rotunda ogrodzona, jeszcze w sierpniu rozpocznie się jej rozbiórka

W lipcu zakończył się przetarg na budowę nowej szklanej rotundy, będącej jednym z elementów gdańskiej palmiarni. Po uprawomocnieniu się wszystkich formalności, wykonawca przystąpił do pierwszych prac. Od kilku dni spacerowicze mogą zauważyć ogrodzenie wokół obecnej rotundy. W ostatnich dniach przesadzano z niej żyjące tu mniejsze rośliny.

- Obecnie trwa stawianie rusztowania wokół palmy daktylowej. Następnie zostanie ono pokryte specjalną folią - taką, jaką stosuje się w przypadku budowy foliowych tuneli, w których uprawiane są rośliny. Ma ona zabezpieczyć drzewo na czas budowy nowej rotundy – wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W drugiej połowie sierpnia powinna rozpocząć się rozbiórka tego obiektu, a następnie budowa fundamentów nowego.

Na czas inwestycji przesadzono z palmiarni mniejsze rośliny. Obecnie zabezpieczana jest palma daktylowa

Budowa większej, i przede wszystkim wyższej, szklanej rotundy jest niezbędna. Obecna stała się zbyt ciasna dla sędziwego daktylowca. Przed kilku laty jego liście wybiły elementy szklanego dachu palmiarni.

Nowy budynek będzie miał formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy, z elewacją pokrytą w całości szkłem, i otwierający się automatycznie. Jego wysokość wyniesie 24,11 m (czyli 5 metrów więcej niż aktualny), szerokość – 17 m, powierzchnia zabudowy – 202,5 m kw, a kubatura – 4286,42 m szesc. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

Zgodnie z umową, powinien być gotowy do końca listopada br. Inwestycja pochłonie 7,7 mln złotych.

Nowa rotunda powinna być gotowa w listopadzie br.

- Z uwagi na znajdującą się w palmiarni roślinność, która na czas robót została zabezpieczona, wszelkie prace prowadzone będą ze szczególną ostrożnością. Dodatkowo, przy obniżonych temperaturach zewnętrznych, wybrany w przetargu wykonawca robót zobowiązany został do zapewnienia roślinom odpowiedniej temperatury – mówi Zakrzacka. - Dużą uwagę trzeba będzie poświęcić ochronie ponad 180-letniej palmie daktylowej. W przypadku zalania bądź uszkodzenia stożka wzrostu, roślina może obumrzeć.

W drugim etapie inwestycji, planowanym w kolejnych latach, przebudowany zostanie budynek oranżerii. W ramach tej inwestycji częściowo zmieniona zostanie funkcja budynku. Powstaną tu m.in. pomieszczenia przystosowane na salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.

Tak będzie wyglądała nowa szklana rotunda palmiarni

Planowana jest też przebudowa szklarni, która ma być dostosowana do upraw roślin oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz na terenie parku. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.

Przeczytaj także:

Wykonawca palmiarni wybrany. Prace mają rozpocząć się jeszcze w lipcu

Park Oliwski. Oranżeria w nowej odsłonie będzie zachwycać. Zobacz wizualizacje

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze