Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Park Oliwski. Budowa nowej palmiarni rozpoczęta!

Po dawnej, mało estetycznej szklanej rotundzie nie ma już śladu. Rozbiórka zakończyła się na dobre w pierwszych dniach października. Tym samym przyszedł czas na pierwsze prace fundamentowe pod budowę nowego obiektu. Ponad 180-letnia oliwska palma daktylowa i inne ciepłolubne drzewa są obecnie chronione pod specjalną konstrukcją otoczoną folią.

Park Oliwski. Budowa nowej palmiarni rozpoczęta!
A
A
data publikacji: 19 października 2017 r.

Prace fundamentowe pod nową szklaną rotundę palmiarni rozpoczęte!
Prace fundamentowe pod nową szklaną rotundę palmiarni rozpoczęte!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Rozpoczęło się betonowanie pod fundamenty konstrukcji nowej rotundy - potwierdza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Te prace potrwają co najmniej do końca tygodnia. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu w gdańskim parku pojawią się pierwsze elementy stalowej konstrukcji rotundy (te są obecnie wykonywane w zakładzie prefabrykacji we Włocławku), które na miejscu będą montowane. Kiedy ta będzie już gotowa, rozpocznie się szklenie obiektu.

Całą inwestycja powinna być gotowa jeszcze w listopadzie br.

Dotychczasową rotundę trzeba było rozebrać, ponieważ stała się zbyt ciasna dla rosnących w niej drzew – zdarzyło się, że sędziwy daktylowiec przebił szklany dach. Budynek był też w złym stanie technicznym. Nowy obiekt będzie miał formę nowoczesną, cylindryczną. Otoczony będzie szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m (będzie to pięć metrów więcej niż obecnie), powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześciennych. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.


Tak będzie prezentować się nowa oliwska palmiarnia już za kilka tygodni
Tak będzie prezentować się nowa oliwska palmiarnia już za kilka tygodni
RYSY Architekci

Prace na terenie rotundy, będącej jednym z elementów oliwskiej palmiarni, rozpoczęły się w sierpniu br. W pierwszej kolejności zabezpieczono rosnące w niej ciepłolube drzewa, w tym ponad 180-letni daktylowiec. Wokół nich powstał tunel wykonany ze specjalnej folii bąbelkowej, dodatkowo zabezpieczonej przezroczystą folią zbrojoną. Na czas trwających prac mniejsze rośliny przesadzono do parkowych szklarni.

Przetarg na realizację tej inwestycji wygrała firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka, która wyceniła swoje usługi na 7,709 mln złotych.

Inwestycja prowadzona jest przy pełnej dostępności parku dla zwiedzających. Nieczynna jest jedynie palmiarnia.

Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm. Jak podkreślał w rozmowie z portalem gdansk.pl Rafał Sieraczyński z pracowni RYSY Architekci, która zaprojektowała "odnowienie" budynków palmiarni, drzewa te dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Nowa rotunda przewidziana jest na 24,1 metra, a po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego, to będzie nawet 25 metrów. To tyle, na ile pozwala miejscowy plan zagospodarowania, i zarazem o trzy metry wyżej niż mogą mieć najwyższe okazy palm.

W trakcie przygotowania dokumentacji projektanci przeprowadzili też tzw. studia krajobrazowe (widokowe) z pobliskiego wzgórza Pachołek. Sprawdzano, jak z tej odległości będzie prezentować się nowa rotunda.


W pierwszych dniach października zakończyła się rozbiórka dotychczasowej szklanej rotundy. Ciepłolube palmy zostały schowane pod specjalną foliową konstrukcją
W pierwszych dniach października zakończyła się rozbiórka dotychczasowej szklanej rotundy. Ciepłolube palmy zostały schowane pod specjalną foliową konstrukcją
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Oliwska palmiarnia składa się w sumie z trzech budynków: rotundy, oranżerii i szklarni. W drugim etapie jej rewitalizacji przebudowany zostanie budynek oranżerii. W ramach tej inwestycji częściowo zmieniona zostanie też funkcja budynku. Powstaną m.in. salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.

Planowana jest też przebudowa szklarni, mająca na celu dostosowanie jej do upraw oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach, które wystawiane są latem na zewnątrz, w przestrzeń parku. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.


Przeczytaj także:

Park Oliwski. Rozbiórka szklanej palmiarni rozpoczęła się na dobre

Park Oliwski. Palmiarnia ogrodzona, zabezpieczają daktylowiec

Park Oliwski. Oranżeria w nowej odsłonie będzie zachwycać. Zobacz wizualizacje-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora