Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Święto Niepodległości: podświetlone patriotycznie miasto i inne atrakcje [WIDEOCZAT]

Radosne wspólne obchody Święta Niepodległości to już gdańska tradycja na stałe wpisana do kalendarza. O fenomenie naszego lokalnego patriotyzmu, o corocznej, piętnastej już Paradzie Niepodległości, która odbędzie się w sobotę, 11 listopada, i o innych licznych wydarzeniach organizowanych z tej okazji, opowiadali w Gdańsk.pl goście zaproszeni do kolejnego odcinka programu „Wszystkie Strony Miasta”: Michał Juszczakiewicz, Marek Lesiński i Paweł Buczyński.

Święto Niepodległości: podświetlone patriotycznie miasto i inne atrakcje [WIDEOCZAT]
A
A
data publikacji: 09 listopada 2017 r.

Goście programu 'Wszystkie strony miasta'. Od lewej: Michał Juszczakiewicz, Paweł Buczyński i Marek Lesiński
Goście programu 'Wszystkie strony miasta'. Od lewej: Michał Juszczakiewicz, Paweł Buczyński i Marek Lesiński
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

- Pomysł na Paradę Niepodległości od początku był taki, że ma być radośnie, bezkonfliktowo, z otwartością na wszystkie środowiska - mówi Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta i reżyser, który od wielu lat prowadzi kolejne edycje parady. - Ta parada od kilkunastu lat pokazuje całej Polsce, w jaki sposób należy obchodzić Święto Niepodległości, co jest piękne.

Jego zdaniem recepta na udaną paradę jest prosta. - Jeżeli mamy święto, to zapraszamy gości. Jeżeli zapraszamy gości, to szanujemy wszystkich. Stwarzamy taką sytuację, żeby każdy czuł się współgospodarzem tego święta - tłumaczy. - I wydaje się, że przez te kilkanaście lat udało się nam stworzyć piękną paradę. Dlatego, kiedy co roku wieczorem oglądamy transmisje telewizyjne z innych miast, zastanawiamy się, dlaczego nie zadzwonią do nas, nie spytają, jak to się robi w Gdańsku i nie zrobią pięknego święta wspólnoty polskiej - wspólnej patriotycznej imprezy?

Marek Lesiński, dziennikarz Radia Gdańsk i współorganizator Parady Niepodległości w Gdańsku zdradził, że już na dwa dni przed imprezą wszystko jest prawie dopięte na ostatni guzik. Prawie, ponieważ ważnym elementem parady jest jej pewna spontaniczność, a więc nie sposób wszystkiego przewidzieć.

- Zapraszamy wszystkich. Nie tylko gdańszczan, nie tylko Polaków - podkreśla Lesiński. - Praktyka pokazuje, że na paradę do Gdańska przyjeżdżają osoby z naprawdę egzotycznych krańców świata. Dlatego nie powiem, że jesteśmy już na 100 procent przygotowani - to okaże się dopiero 11 listopada, o godz. 9, kiedy odbywa się zbiórka, i o godz. 10, kiedy ruszamy. Wtedy się okaże, ilu z tych wszystkich obywateli Gdańska, Trójmiasta, Pomorza, Polski i świata przybyło i razem z nami świętuje ten radosny czas.

Parada przejdzie dokładnie taką trasą, jak co roku. Rozpocznie się na Targu Rybnym, przy Podwalu Staromiejskim. Jak szacują organizatorzy, pojawi się kilkanaście tysięcy osób. Choć były edycje, gdy udział brało nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

- My liczymy na kilkanaście tysięcy, które już od wielu lat przybywają na paradę, bez względu na pogodę. Choć ta zazwyczaj jest nam łaskawa. Trzymamy się tradycji - i tym razem będzie na pewno gorąco, a słońce będzie świeciło każdemu, kto przyjdzie do nas. Stara zasada mówi: słońce jest tam, gdzie są fajni ludzie - żartobliwie zachęca Lesiński.

W dalszej części programu Paweł Buczyński - dyrektor Fundacji Gdańskiej, opowiadał, jakie atrakcje czekają podczas parady, a także jak będą wyglądały całe, dwudniowe w sumie - bo rozpoczynają się już w piątek, 10 listopada - gdańskie obchody Święta Niepodległości.

Goście przypomnieli m.in., że obchody zainauguruje odsłonięcie napisu GDAŃSK, o ponad 2-metrowej wysokości, który zostanie specjalnie na tę okazję podświetlony w barwach narodowych. Ponadto w ramach święta na biało-czerwono rozbłyśnie pięć miejskich obiektów: Pomnik Poległych Stoczniowców; wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej; wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki; wiadukt - Armii Krajowej - Myśliwska oraz „Żółty most” - Jana z Kolna - Aleja Zwycięstwa. Iluminacje uruchomione zostaną 11 listopada po zmroku, czyli o godz. 16.30, wraz z oświetleniem ulicznym. Wyłączone zostaną w niedzielę, 12 listopada, o godz. 6.30.

Szczegółowy program zobacz także tutaj: Wszyscy na Paradę Niepodległości, sobota 11 listopada

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora