• Start
  • Wiadomości
  • Parada Niepodległości. Gdańszczanie znów będą świętować

Parada Niepodległości. Gdańszczanie znów będą świętować

Kolorowa feta na gdańskich ulicach. Do zgromadzonych przemówi Marszałek Józef Piłsudski, rytm maszerującym wyznaczy Orkiestra Dęta, a pieśni patriotyczne wykona Chór z Trąbek Wielkich. 11 listopada ulicami Gdańska - po raz trzynasty - przejdzie Parada Niepodległości. Rozgłośnia radiowa będzie rozdawała flagi. W patriotyczną akcję włączyły się gdańskie restauracje, które zaproponują swoim klientom niepowtarzalne potrawy w specjalnych, zniżkowych cenach.
05.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To już tradycja - gdy w innych polskich miastach zdarzają się bijatyki, w Gdańsku 11 Listopada jest świętem radości i dumy narodowej. Tutaj - Parada Niepodległości w 2011 r.

Organizatorzy modlą się o dobrą pogodę, ponieważ marzą o nowym rekordzie frekwencji - ponad 30 tys. ludzi w ulicznym pochodzie. Zupełnie nową inicjatywą jest „Wieczór Niepodległości”, obchodzony w przeddzień 11 listopada.

- Każdorazowo wokół przemarszu staramy się zorganizować imprezę towarzyszącą. Rok temu była to wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona Powstaniu Warszawskiego, w tym roku organizujemy „Wieczór Niepodległości” - mówi współorganizator Parady Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM. - Zależy nam, by mieszkańcy i turyści świętowali to ważne wydarzenie naszej historii nie tylko 11 listopada, ale także dzień wcześniej w gronie bliskich. Dlatego do udział w wydarzeniu zaprosiliśmy gdańskie restauracje, które przez dwa dni listopada będą serwowały narodowe dania w specjalnych cenach, dodaje.

Udział w akcji zapowiada ok. 40 gdańskich lokali, które 10 i 11 listopada będą oznaczone biało-czerwonymi barwami. Poza wystrojem, w restauracjach zmieni się częściowo menu. Będzie można spróbować m.in. sernika w barwach narodowych za 9,90 zł, zjeść biało-czerwoną zupę - czyli pomidorową z kluskami w cenie 4 złotych, białą rybę podaną na czerwonym ryżu w towarzystwie białego szparaga za 19,90 zł, czy kaczkę pieczoną po polsku podaną z buraczkami, surówką z białej kapusty i pieczonymi ziemniakami w cenie 39 złotych.

Ceny we wszystkich przypadkach są „specjalne” - tzn. ulgowe.

 

DAJ SIĘ PONIEŚĆ RADOŚCI

- Święto Niepodległości zamierzamy spędzić w radosny sposób. Dla każdego, kto przyjdzie na Paradę, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń oraz do zamanifestowania swojego patriotyzmu - zapowiada jedna z organizatorek Parady, Joanna Reszkowska ze Stowarzyszenia SUM.

XIII Parada Niepodległości rozpocznie się o 9:00 przy ulicy Podwale Staromiejskie.

- Na uczestników będą czekały zabytkowe samochody, motocykle i grupy rekonstruktorów w strojach i mundurach z różnych epok historii. Będzie można podjeść, porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie - zachęca organizatorka. Godzinę później, z okna cukierni, która znajduje się na Podwalu Staromiejskim, przemówi do przybyłych marszałek Józef Piłsudski (w rolę Marszałka tradycyjnie wcieli się aktor Teatru Wybrzeże Florian Staniewski). Po jego wystąpieniu Parada przejdzie pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym, gdzie nastąpi wielki finał - podsumowuje Reszkowska.

Organizatorzy mają nadzieję, że widowiskowego przemarszu nie zakłóci pogoda: - W ubiegłym roku w Paradzie uczestniczyło ok. 30 tysięcy osób, mamy nadzieje, że tym razem będzie nas jeszcze więcej - zachęca organizatorka.

Gdańska Parada Niepodległości w 2012 r.


SZEGÓŁOWY PLAN XIII PARADY NIEPODLEGŁOŚCI:

9.00 - zbiórka na Podwalu Staromiejskim, formowanie szyku Parady

10.00 - start Parady

10.00 - 11.30 - przejście trasą: Podwale Staromiejskie, a następnie ulicami: Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską

11.30 - zakończenie Parady pod Pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym

 

SYMBOL PARADY ORZEŁ BIAŁY

- Co roku, organizując patriotyczne wydarzenie, staramy się zaskoczyć czymś uczestników - mieszkańców Gdańska a także turystów, którzy przyjeżdżają do nas z różnych stron Polski - mówi Reszkowska. - W tym roku motywem przewodnim, symbolem parady jest Orzeł Biały. To znak władzy królewskiej, który stał się symbolem polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny.

- Inspiracją by właśnie taki był symbol gdańskiej Parady jest 70 rocznica zakończenia II wojny światowej - tłumaczy Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM. - Orzeł Biały od zawsze inspirował i dodawał odwagi. Żołnierze na froncie, z orłem na mundurach i czapkach, oddawali życie za niepodległość. Po zakończonej bitwie przeżywali radość zwycięstwa lub gorycz porażki. Chcemy w ten sposób oddać hołd i zamanifestować szacunek dla tego symbolu - dodaje.

 

PATRIOTYCZNIE i TEATRALNIE

Dla uczestników XIII Parady Niepodległości organizatorzy przygotowali kilka tysięcy pamiątek, które będą rozdawane w dniu imprezy.

- Przekażemy tekturowe wpinki z orłem, które zostały wykonane wg wzoru stosowanego w II RP dla orła stosowanego na czapkach żołnierskich, do tego chcemy rozdać naklejki z orłem w pięciu różnych wzorach, chorągiewki z orłem i balony z godłem Polski - wylicza organizatorka.

To nie koniec atrakcji. W organizację Parady po raz kolejny zaangażowali się seniorzy z Klubu Seniora Motława, którzy specjalnie na to wydarzenie wykonali na drutach kilkaset szalików, czapek i kokard z biało-czerwonej wstążki. Dziergane przedmioty będą rozdawane uczestnikom.

Poza kolorowymi gadżetami na uczestników Parady czekają monidła - czyli ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Każdy z uczestników Parady będzie mógł podejść do ścianki, włożyć głowę i wykonać zdjęcie. O oprawę muzyczną Parady zadba Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa. Muzycy poprowadzą paradę ubrani w stroje galowe. W trakcie przemarszu będzie można usłyszeć także występ Chóru Gryf z Trąbek Wielkich. Na początku Parady zostaną odśpiewane znane piosenki patriotyczne, a na zakończenie - pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego - tradycyjnie Mazurek Dąbrowskiego, Rota i pieśni legionowe.

Organizatorzy zadbali również o oprawę teatralną. W trakcie przemarszu uczestnicy zobaczą występ szczudlarzy z gdańskiego klubu GAK Plama.

Parada Niepodległości w Gdańsku, rok 2013.

 

KOLOROWA PARADA

W Paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne: piesze, konne i zmotoryzowane.

- Zaprosiliśmy wojsko, motocyklistów, rowerzystów i właścicieli zabytkowych pojazdów. Liczymy również, że zjawią się organizacje pozarządowe, fundacje, klubu hobbystyczne, rady dzielnic, przedszkola i szkoły - mówi Joanna Reszkowska.

W Paradzie - jak co roku - nie zabraknie również radnych Gdańska, którzy przejdą w tradycyjnych strojach.

-  Liczymy, że kolorowe stroje założą także mieszkańcy i turyści, którzy wezmą udział w przemarszu - dodaje organizatorka. Na zakończenie parady, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego głos zabierze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz specjalni goście - świadkowie historii.

- Na paradę udało nam się zaprosić Kazimierza Wojczysa byłego żołnierza Armii Krajowej i Weronikę Sebastianowicz, uczestniczkę narodowego powstania antykomunistycznego, przewodniczącą Stowarzyszenia AK na Białorusi -  zdradza Adam Hlebowicz.

 

RADIO GDAŃSK ROZDAJE

W przygotowania XIII Parady Niepodległości zaangażowało się Radio Gdańsk. Dziennikarze rozgłośni rozdają mieszkańcom flagi narodowe i biało-czerwone kokardy. W środę i czwartek (4 i 5 listopada) akcję taką przeprowadzili w Gdańsku - najpierw w okolicach kina Krewetka przy ul. Karmelickiej 1, a następnie przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27. Za każdym razem na miejscu obecny był wóz satelitarny, z którego reporter Radia Gdańsk przeprowadził relacje.

Radiowcy rozdawać będą flagi i kokardy jeszcze w Kwidzynie i Gdyni.

6.11 - w Kwidzynie na deptaku koło biblioteki przy ul. Józefa Piłsudskiego.

10.11 - w Gdyni przed Infoboksem przy ul. Świętojańskiej 30.

Gdańsk, Parada Niepodległości w 2014 r.

TV

To przedszkole jest wzorem