PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pani Genowefa Sobótka świętuje 100 urodziny: "Lubię wycieczki po Gdańsku" 

Pani Genowefa Sobótka świętuje 100 urodziny: "Lubię wycieczki po Gdańsku" 
Genowefa Sobótka to kolejna 100-letnia gdańszczanka, która świętuje swoje imponujące urodziny. W środę 23 czerwca z  jubilatką spotkała się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która złożyła seniorce życzenia i wręczyła upominek.
Bardzo stara kobieta siedzi, kobieta w średnim wieku wręcza jej kwiaty
100-letnia gdańszczanka przyjęła życzenia prezydent Gdańska w zrobionym własnoręcznie swetrze, a robienie na drutach i szydełkownie to cały czas hobby pani Genowefy
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Pani Genowefa urodziła się 17 czerwca 1921 roku w miejscowości Szlachta na Pomorzu w wielodzietnej rodzinie - miala pieciu braci i trzy siostry. Wszyscy bracia zginęli w wojennych zawieruchach, siostry dożyły sędziwego wieku, ale także już nie żyją. 

- Mama do Gdańska przeniosła się w 1952 roku - mówi Elżbieta, synowa pani Genowefy. - Od 1961 roku mieszka na na Stogach, ma jednego syna, mojego męża właśnie, mieszkamy razem. Pracowała całe swoje życie w gastronomii, była pomocą kuchenną, zajmowała różne stanowiska, pracowała  na przykład przy kasie w barze mlecznym, także w garmażu. 

Sędziwa gdańszczanka od 40 lat jest już na emeryturze, rodzina mówi o niej, że jest osobą cichą, spokojną, stonowaną, ale cały czas ruchliwą i aktywną - jej hobby, którym zajmuje się do dziś to roboty na drutach i szydełkowanie. Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska przyjęła w zrobionym przez siebie swetrze. 

 

Starsza kobieta trzyma w ręku kieliszek
Sposobem Genowefy Sobótki, kolejnej gdańskiej stulatki, na utrzymanie formy jest aktywność, spacery po ogródku i szydełkowanie
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Gdańszczanka cały czas jest w dobrej kondycji umysłowej, dużo pamięta, wspomina, gorzej z fizyczną sprawnością. Kilka miesięcy temu złamała kość udową i dziś porusza się opierając się o specjalny wózek. Nie poddała się jednak, chętnie wychodzi na spacery do pobliskiego ogródka, dba cały czas, aby być sprawną. 

 

 

- Bardzo chętnie jeździ z nami na samochodowe wycieczki - mówi pani Elżbieta. - Mówi, że Gdańsk bardzo się zmienił, że jest piękny, zachwyca się miejscami, w które jeździmy. Jej recepta na długowieczność to pozostawanie cały czas w ruchu, aktywność na ile zdrowie pozwoli.  

 

 

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl