• Start
  • Wiadomości
  • Otwarty i kolorowy, bo wielokulturowy - taki jest Gdańsk. Debata, koncert, Dzień Różnorodności

Otwarty i kolorowy, bo wielokulturowy - taki jest Gdańsk.Debata, koncert, Dzień Różnorodności

Najbliższe dni będą w Gdańsku okazją, aby dostrzec jak różnorodni są obywatele naszego miasta. Zaczynamy czwartkową debatą w NCK - pt. Wielokulturowe Pomorze/Wielokulturowy Gdańsk, potem czeka nas piątkowy koncert muzyków z Białorusi oraz Surinamu, a w niedzielę w 100czni świętujemy Dzień Różnorodności - koncertem Kapeli Ze Wsi Warszawa, a także wspólnym gotowaniem i sadzeniem roślin.
17.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
100cznia rok temu podczas Łączy nas Gdańsk. W tym roku też czeka nas wspólne gotowanie i słuchanie muzyki
100cznia rok temu podczas Łączy nas Gdańsk. W tym roku też czeka nas wspólne gotowanie i słuchanie muzyki
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wielokulturowe Pomorze/Wielokulturowy Gdańsk - prelekcje i koncert

Wydarzenie Wielokulturowe Pomorze/Wielokulturowy Gdańsk ma zaprezentować potencjał kulturalny i artystyczny tkwiący w przybyszach różnych narodowości - imigrantach i przedstawicielach mniejszości etnicznych, którzy mieszkają w  województwie pomorskim.

W czwartek 17 maja od godz. 10 w Ratusza Staromiejskim odbędzie się część konferencyjna – debatę dotyczącą komunikacji międzykulturowej, migracji i sytuacji migrantów na Pomorzu, aspektu obcości w kontekście migrantów i możliwych działań instytucji kultury włączających imigrantów w życie społeczne regionu.

Prezentacje:
17.05.2018 (czwartek)
NCK – Ratusz Staromiejski – Sala Mieszczańska
godz. 10 - referaty
1.Społeczno-kulturowe konsekwencje migracji a wielokulturowość - dr Aleksandra Paprot-Wielopolska
2.Migranci i migrantki z Ukrainy - co jest grane? Gdańsk i Pomorze oczami migrantów zarobkowych - dr Magdalena Żadkowska
3.Migracja i komunikacja międzykulturowa w perspektywie psychologii - Marta Tymińska
Jestem obca? – Khedi Alieva
4.Obcość w społeczeństwie homogenicznym - dr Andrzej C. Leszczyński
godz. 12:00 – dyskusja: Czy i jak ludzie i instytucje kultury mogą wpływać na włączanie się imigrantów w życie społeczne miasta i regionu?

Prelegenci:
dr Aleksandra Paprot-Wielopolska – etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni, wiceprezeska Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” i członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
dr Magdalena Żadkowska - socjolożka i kulturoznawczyni, adiunkt na UG
Marta Tymińska - kulturoznawczyni i psycholożka, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim.
Khedi Alieva - pedagog, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku oraz European Network of Migrant Women.
dr Andrzej C. Leszczyński - filozof, wykładowca akademicki, autor tekstów z zakresu antropologii teatru, etyki i filozofii człowieka.

Kochaj Gdańsk
Kochaj Gdańsk
Dominik Paszliński/gdansk.pl

W piątek 18 maja w Centrum św. Jana w Gdańsku, godz. 18-21.30 odbędzie się część artystyczna. Usłyszymy muzyków z Białorusi oraz z Surinamu. Wyjątkową atrakcją będzie pokaz spektaklu teatralnego, w którym występują pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku wraz imigrantami z Pomorza.

W PROGRAMIE:

- John Leysner & The Soulmates to energetyczna, soulowo-funkowa, jazzująca formacja, założona przez Johna Leysnera. Grają kompozycje założyciela oraz covery. John urodził się w Surinamie (Ameryka Południowa). Muzyczną przygodę rozpoczął już od dziecka. Jego pierwszy album zostanie wydany pod koniec 2018 roku. W zespole grają: Piotr Augustynowicz - gitara; Marek Romanowski - puzon; Marcin Janek - saksofon; Piotr Szlempo - trąbka; Pawel Witulski - klawisze; Sławek Dumaski - perkusja.

- Krystyna Gedzik i Piotr Krępeć / Folk Inspirations
Nowy autorski projekt muzyczny. Interesujące połączenie wokalistki jazzowej z gitarzystą wirtuozem posługującym się techniką fingerstyle. Krystyna Gedzik to wokalistka jazzowa o pięknej naturalnej barwie głosu, trener wokalny, pianistka. Urodziła się w Brześciu na Białorusi i z folkloru tego regionu czerpie inspiracje muzyczne. Laureatka konkursów Złota Tarka, Swingujący Kruk oraz finalistka 11 oraz 12 festiwalu Hot jazz Spring. Piotr Krępeć to gitarzysta akustyczny fingerstyle, uznany przez magazyn TopGuitar "objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary i muzyki w ogóle". Jest twórcą festiwali "Fingerstyle Sopot Festival" oraz "Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego".

- spektakl: Jak ktoś chce, to nie mówi / Lekcja człowieczeństwa
- W spektaklu spróbujemy złożyć człowieka od nowa - mówią artyści. - Zastanowimy się, co to znaczy być człowiekiem i czy można się tego nauczyć. Sięgniemy do początków człowieczeństwa.

Przedstawienie jest finałem warsztatów Strefy WolnoSłowej prowadzonych w Gdańskim Archipelagu Kultury, a występują w nim: Jarek Rebeliński, Izabela Terek-Jopkiewicz, Anna Karasińska, Anna Augustyniak, Andrzej Olczyk, Valentino Schirru, Katarzyna Andrulonis, Tyśka Mazurkiewicz, Tatiana Guszczyna, Rosliakova Svietlana, Aleksandra Abakanowicz, Daria Karolina Sycz, Piotr Gierzyński. Tekst napisał Przemysław Pilarski, a muzykę - Ray Dickaty. Całość wyreżyserowała Alicja Borkowska. Współpraca przy warsztatach: Weronika Chinowska

WSTĘP na wydarzenia jest wolny.

Dzień Różnorodności w 100czni odbędzie się w niedzielę, 20 maja. Początek o godz. 12
Dzień Różnorodności w 100czni odbędzie się w niedzielę, 20 maja. Początek o godz. 12
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dzień Różnorodności w 100czni, niedziela 20 maja, początek godz. 12
ul. Jerzego Popiełuszki 5, Gdańsk

- Dzień Różnorodności to czas, kiedy w sposób szczególny możemy cieszyć się z tego, że jesteśmy różni – różnimy się poglądami, miejscem urodzenia, kulturą, orientacją seksualną czy religią. I to nas wzbogaca, pozwala ciekawiej i pełniej żyć – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Dzień Różnorodności to też element kampanii Łączy nas Gdańsk. Poprzez tę kampanię chcemy pokazać, że największym kapitałem każdego miasta są ludzie, a Gdańsk od zawsze jest miejscem, gdzie krzyżują się historie osób z całego świata. Razem tworzymy unikalną jakość.

Do dyspozycji gości będzie przestrzeń ogrodu społecznego, czyli strefa spotkań, rozmów, „chill-outu”. Każdy może przynieść swoją roślinę i ją tam posadzić.

Poza tym, podobnie jak w zeszłym roku, będzie można skosztować dań z kuchni społecznej (od godz. 15.00), a wcześniej wspólnie kroić, obierać, przyprawiać, gotować i smakować.

W ramach Dnia Różnorodności zaplanowano też etnowarsztaty. Wykład "Religie świata" (godz. 13.30) przybliży takie wyznania jak buddyzm, islam i hinduizm. Dzieci dowiedzą się, dlaczego hinduscy bogowie mają tak dużo rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach Indii i dlaczego każdy hindus musi wykąpać się choć raz w życiu w Gangesie. W prosty sposób nauczą się, dlaczego do meczetu nie wolno chodzić w butach, dlaczego muzułmanie nie mają świętych obrazów i po co zabierają ze sobą w podróż małe dywaniki. Na koniec poznają historię księcia Siddharthy, który z miłości do ludzi chciał im pomóc w codziennych udrękach i jak powstała filozofia zwana buddyzmem – zapowiadają organizatorzy warsztatów

O godz. 16 będzie też szansa poznawać świat poprzez herbatę – trafić do krajów przygotowując pięć, zupełnie różnych naparów. Będą herbaty słodkie, gorzkie, słone a nawet takie, które herbatami wcale nie są. To będzie wędrówka przez Chiny, Indie i Tybet, a nawet do Afryki. Uczestnicy dowiedzą się, skąd wzięło się słowo „herbata”, jaką wodą zalewamy zieloną, a ile kostek cukru potrzeba na szklaneczkę tureckiej.

Dodatkowo będzie można wziąć udział w grach etnicznych planszowych lub zręcznościowych, pochodzących z danego kraju lub kręgu kulturowego. Odbędzie się też Tęczowa Gra Miejska, czyli zabawie dla całej rodziny, pozwalającej poznać świat osób LGBT.

Punktem kulminacyjnym będzie godzina 19, czyli koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, która dotąd występowała w 30 krajach, na czterech kontynentach, m. in. w Tokio, Nowym Jorku, Moskwie, Paryżu, Lisbonie, Vancouver czy Melbourne.

 

 





TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!