Przedszkolaki przecięły wstęgę. Przedszkole modułowe przy ul. Dąbka otwarte

Jarzynowy krem, na drugie naleśniki z twarogiem, na deser batonik wielozbożowy - taki obiad zjadły przedszkolaki w nowo otwartym Przedszkolu nr 83 przy ul. S. Dąbka na Ujeścisku Łostowicach w Gdańsku. Przedszkole modułowe, w ekologicznej przyjaznej technologii i bardzo potrzebne młodej dzielnicy.

Przedszkolaki przecięły wstęgę. Przedszkole modułowe przy ul. Dąbka otwarte
A
A
data publikacji: 01 września 2017 r.

Nz. Michał (od lewej), Natalia i Leon, który wyrecytował podczas uroczystości kilkuzwrotkowy wiersz
Nz. Michał (od lewej), Natalia i Leon, który wyrecytował podczas uroczystości kilkuzwrotkowy wiersz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Modułowo, przyjaźnie, bez barier

Wstęgę na otwarciu swojego nowego przedszkola uroczyście przecięły przedszkolaki: Leon, Natalia i Michał. Tym samym w piątek 1 września 2017 roku najmłodsi gdańszczanie rozpoczęli nowy rok przedszkolny, wcześniej niż ich starsi koledzy. Nowo wybudowane Przedszkole nr 83 przy ulicy Stanisława Dąbka 35 razem z dziećmi, rodzicami i pracownikami przedszkola otworzył Paweł Adamowicz prezydent Gdańska.

- Rozpoczynacie razem z dziećmi marsz ku dorosłości - mówił do rodziców Paweł Adamowicz. - Przedszkole to etap w życiu dziecka najważniejszy, od którego wiele zależy. Warto żebyście się czuli współwłaścicielami przedszkola, dyrekcja zaprasza was do współpracy, a ja liczę na waszą pomoc i zaangażowanie. I nie chodzi tylko o wpłaty na komitet rodzicielski, ale o uczestnictwo w życiu przedszkola, o świadomy wpływ na to co tu się będzie działo.

Budowa przedszkola na Ujeścisku Łostowicach kosztowała miasto 7,5 mln zł, na drogi dojazdowe do placówki wydano kolejne 4,5 mln zł. Budynek przy ulicy Dąbka został zaprojektowany i wybudowany w systemie modułowym. Składa się z siedmiu modułów, w których znajdują się sale dydaktyczne dla 175 dzieci i dwóch modułów, w których znajduje się sala wielofunkcyjna wykorzystywana rotacyjnie przez wszystkie grupy przedszkolaków. Do dyspozycji dzieci w każdym oddziale jest sala zajęć, szatnia oraz przylegający bezpośrednio do sali oddziału sanitariat. W budynku są też pomieszczenia administracyjno-socjalne, techniczne i stołówka. Obiekt nie ma barier architektonicznych.

Nz. Otwarcie nowego przedszkola na gdańskim Ujeścisku Łostowicach, do którego uczęszczać będzie 175 dzieci
Nz. Otwarcie nowego przedszkola na gdańskim Ujeścisku Łostowicach, do którego uczęszczać będzie 175 dzieci
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Do przedszkola tylko kilka minut

Od września chodzi tu 175 dzieci, do siedmiu grup - zerówki i po dwóch grup trzylatków, czterolatków i pięciolatków.

- Przedszkole jest bardzo przyjazne dzieciom, wybudowane w nowoczesnej technologii, jasne, przestronne, kolorowe, każdy, kto tu wejdzie, od razu dobrze się czuje, to widać - mówi Katarzyna Sopek dyrektor Przedszkola nr 83 w Gdańsku. - Każda sala to osobny moduł z własną łazienką, szatnią i osobnym wyjściem na taras. To placówka bardzo potrzebna i wyczekiwana przez rodziców mieszkających na tym młodym osiedlu.

- I syn i córka dostali się do nowego przedszkola - mówi Aleksandra, mama 5-letniego Szymona. - Jesteśmy zadowoleni, że skończą się codzienne dojazdy, które trwały nieraz ponad godzinę do innego przedszkola w Gdańsku. Naszą dwójkę rozwoziliśmy w różne miejsca, dzieci musiały wstawać o godzinie szóstej, teraz mamy kilka minut z domu do przedszkola, to jest luksus. Mam nadzieję, że i dzieci i my odetchniemy.

W nowym roku przedszkolnym 2017/2018 w Gdańsku do publicznych przedszkoli samorządowych będzie uczeszczać 5,7 tys. dzieci, w tym 1065 będzie w oddziałach zerowych. W placówkach nie samorządowych publicznych i niepublicznych będzie 7484 przedszkolaków, z czego 908 w zerówkach.

Nz. Każda sala to osobny moduł z własną szatnią, lazienką i osobnym wyjśsciem na taras
Nz. Każda sala to osobny moduł z własną szatnią, lazienką i osobnym wyjśsciem na taras
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Każdy przedszkolak kapcie musi mieć

Nowe przedszkole bardzo podoba się Mikołajowi, który będzie chodził do grupy najmłodszych przedszkolaków. Dzień przed 1 września pieczołowicie pakował kilka razy kapcie do worka, które są niezbędnym wyposażeniem każdego przedszkolaka.

- Syn cieszy się, że idzie do przedszkola, wcześniej dopytywał się, jak tu będzie - mówi mama Mikołaja. - Widzę, że bardzo mu się podoba, rzeczywiście przedszkole choć nowoczesne jest bardzo przyjazne i kolorowe, widać że dzieci dobrze się tu czują.   

1 września rozpoczyna działalność także drugie samorządowe Przedszkole nr 82 przy u. Damroki 137. Dodatkowo na przedszkolnej mapie pojawiły się cztery nowe placówki prowadzone w partnerstwie trójstronnym: Fundacji Pozytywne Inicjatywy (Partner wiodący), Miasta Gdańsk, Uniwersytetu Gdańskiego. Cztery nowe placówki zlokalizowane są przy ul. Kilińskiego 5a, ul. Trakt Św. Wojciecha 143, Łąkowa 60B oraz ul. Świętokrzyska 23. Ostatnie z wymienionych, to jedno z największych przedszkoli w Polsce. Łącznie z projektu skorzysta 840 dzieci.Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora