PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Otwarcie Jarmarku Św. Dominika - w samo południe

Otwarcie Jarmarku Św. Dominika - w samo południe
Ceremonia otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, których obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram Gdańska. 28 lipca, w sobotnie południe, po raz 758 ogłoszą przejęcie kluczy do miasta przez kupców jarmarku.
757_jarmark-054_p
Otwarcie Jarmarku Św. Dominika w ubiegłym roku
MTG SA

Ceremonia odbędzie się na przedprożu Dworu Artusa. Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieści światu specjalnie napisany w oparciu o gdańskie muzykalia hejnał, odgrywany przez trębaczy i ratuszowy carillon. Trębaczy (aż szesnastu!) wypatrywać należy w oknach i na dachu Dworu Artusa. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 758-lecie, to hejnał skomponowany został z 758 nut. Cały witz polega na tym, że każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem.

By obyczajom stało się zadość, zgromadzonych gdańszczan i gości z całego świata witać i zabawiać będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W tak historycznej i niespotykanej oprawie Prezydent Miasta Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta.

Również od dziś przez cały jarmark wirować będzie nowa atrakcja wydarzenia - Karuzela Gdańska.

PROGRAM JARMARKU

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl