• Start
  • Wiadomości
  • Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II. Sesja RMG - transmisja na gdansk.pl

Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II. Sesja RMG - transmisja na gdansk.pl

Pośmiertny Medal Księcia Mściwoja II dla Pawła Adamowicza oraz Medale św. Wojciecha dla: Andrea Anastasi, Europejskiego Centrum Solidarności i prof. Grażyny Świąteckiej - Kapituła Medali ogłosiła werdykt 25 października. Honorowe odznaczenia wręczone zostaną 28 października (w poniedziałek) podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska - po raz pierwszy od 2015 r.
25.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. od lewej Andrzej Januszajtis, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i prof. Edmund Wittbrodt ogłaszają tegorocznych laureatów
Nz. od lewej Andrzej Januszajtis, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i prof. Edmund Wittbrodt ogłaszają tegorocznych laureatów
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


- Rada Miasta Gdańska ustanowiła oba odznaczenia w 1996 r., a przyznała je po raz pierwszy rok później. Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II to najważniejsze, obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, odznaczenia Rady Miasta Gdańska - przypomina przewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak. - Medale przyznaje dziewięcioosobowa kapituła, której skład wybiera Rada Miasta Gdańska (obecny skład w dolnej części tekstu - red). Otrzymać je mogą zarówno osoby z Polski, jak i z zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta i przyczynianie się do sławienia imienia Gdańska na całym świecie w różnych dziedzinach.

Prof. Edmund Wittbrodt - mistrz kapituły medali: - Rozpatrywaliśmy 15 wniosków, sześć o Medal Księcia Mściwoja II i dziewięć o Medal św. Wojciecha. Postanowiliśmy przyznać tylko jeden, szczególny Medal Księcia Mściwoja dla śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - podkreśla prof. Wittbrodt. - To on był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, gdy ustanowiono te odznaczenia. Był nie tylko zwolennikiem, ale i realizatorem idei im przyświecających. Sławił imię Gdańska w świecie, budował relacje między narodami, instytucjami, wyznaniami, ale także między nami - gdańszczankami i gdańszczanami. To szczególnie ważne. To, że mieszkańcy są dumni ze swojego miasta, zawdzięczamy w dużym stopniu właśnie jemu.

- Paweł Adamowicz zainicjował Medal Księcia Mściwoja II i ten medal wraca do niego po śmierci. To smutna poezja dziejowa - dodaje prof. Andrzej Januszajtis, kanclerz Kapitułu Medali (zasiada w niej od samego początku). - Znałem Pawła Adamowicza od kiedy był najmłodszym radnym w radzie, którą wówczas kierowałem. Wyróżniał go rozsądek i dobra znajomość prawa. Widziałem jak się rozwija, jak dojrzewa i staje się ojcem miasta i jego mieszkańców. Wspominam go z największą czułością i żalem, że go już nie ma wśród nas. Pozostaje nam kontynuować jego dzieło.

Oto sylwetki laureatów opracowane przez prof. Andrzeja Januszajtisa.
MEDALE ŚW. WOJCIECHA

Spotkanie_z_Andrea_Anastasim_71193_800px

Pan Andrea Anastasi
Wybitny trener siatkówki, wsławiony osiągnięciami kolejnych kierowanych przez siebie drużyn – reprezentacji Włoch, Hiszpanii i Polski – przed sezonem 2014/2015 przejął drużynę Trefla.

W ciągu pięciu lat pracy Włoch poprowadził Trefla do największych sukcesów w historii gdańskiej siatkówki. "Gdańskie Lwy" zdobyły wicemistrzostwo Polski (2015), brązowy medal mistrzostw Polski (2018), dwa Puchary Polski (2015, 2018), Superpuchar Polski (2015), awansowali do TOP 12 Ligi Mistrzów w 2016 roku, a także ćwierćfinału Ligi Mistrzów w 2019 roku, gdzie odpadli dopiero po tzw. "złotym secie" z najlepszym klubowym zespołem świata - Zenitem Kazań. 

Te wybitne sukcesy naszych siatkarzy, rozsławiające Gdańsk w świecie, są niewątpliwą zasługą trenera Andrei Anastasiego, predestynującą go do odznaczenia medalem św. Wojciecha.
(o odznaczenie wnioskowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz)

ECS
Europejskie Centrum Solidarności
Powołane w 2007 roku, a otwarte w obecnej siedzibie w 2014 roku Europejskie Centrum Solidarności jest jedną z najaktywniejszych gdańskich instytucji kultury. Obok stałych i zmiennych ekspozycji z dziejów NSZZ Solidarność i historii odzyskania przez Polskę wolności stale proponuje odwiedzającym nowe, zawsze ważne i ciekawe wydarzenia, wystawy i debaty.
Instytucja realizuje misję zachowania ideałów ruchu Solidarność: demokracji, otwartego i solidarnego społeczeństwa, kultury dialogu. Pielęgnuje w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności, jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy. Prowadząc szeroką działalność edukacyjno-konferencyjną skierowaną do odbiorców na całym świecie, stara się inspirować również tych, którzy dziś nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych.
(na wniosek prof. Edmunda Wittbrodta)
m00098400
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Świątecka
Długoletnia działalność Pani Profesor w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym obfituje w wybitne osiągnięcia na polu medycyny, zwłaszcza kardiologii.
Na najwyższe uznanie zasługuje także jej działalność społeczna,
a szczególnie długoletnie kierowanie Gdańskim Telefonem Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”, który założyła w 1967 r., wspólnie z prof. Tadeuszem Kielanowskim, jako pierwszą w Polsce placówkę tego rodzaju. Jest również współzałożycielką i Prezeską Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej.
Pomoc ludziom zagubionym w samotności jest misją i powołaniem Pani Profesor. Liczba osób, którym ona i jej współpracownicy udzielili pomocy telefonicznej, a nieraz uratowali od aktów desperacji, jest niepoliczalna.
Za to, a także ze względu na intensywną współpracę międzynarodową w tej dziedzinie, przyznano Pani Profesor medal Św. Wojciecha.
(na wniosek Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej, z poparciem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza)

 

MEDAL KSIĘCIA MŚCIWOJA

Adamowicz
Paweł Adamowicz
Śp. Prezydent Paweł Adamowicz, zasłużył na to wyróżnienie, jak mało kto.
Gdańsk pod jego rządami stał się pięknym, prawdziwie europejskim miastem. Miastem Wolności i Solidarności, co lubił podkreślać, zachęcając jednocześnie gdańszczan do bycia życzliwymi ludźmi, otwartymi na innych, troszczącymi się o demokrację i praworządność.
Inicjował, realizował lub pomagał zrealizować wiele przedsięwzięć wagi ogólnopolskiej i międzynarodowej – tysiąclecie pierwszej wzmianki
o Gdańsku, dwutysiąclecie chrześcijaństwa, kolejne rocznice wybuchu
II wojny światowej na Westerplatte, budowę Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej, nowy terminal na lotnisku, halę na granicy z Sopotem i bursztynowy stadion na Letnicy, przebudowę układu komunikacyjnego, tunel pod Martwą Wisłą, Obwodnicę Południową, mosty Jana Pawła II i najnowszy – Stulecia Odzyskania Niepodległości. Każdy z organizowanych od 2002 roku Światowych Zjazdów Gdańszczan (w sumie pięć) pogłębiał pojednanie i przyjaźń między narodami.
Przyznanie mu jednego z zainicjowanych przez niego medali – Księcia Mściwoja II – sprawia, że medal w swoisty sposób do niego wraca.
(na wniosek Barbary Szczepuły Ponikowskiej)



Kandydatów do obu odznaczeń wskazać może: przewodniczący Rady Miasta Gdańska, grupa dziesięciu radnych, zarząd organizacji pozarządowej, społecznej lub zawodowej, Prezydent Miasta Gdańska i członek Kapituły Medali.  
W ciągu 22 lat od ustanowienia odznaczeń przyznano 133 Medale Księcia Mściwoja II i 76 Medali św. Wojciecha. Do 2015 r. laureatów wyłaniano corocznie, w tym roku medale zostaną przyznane po raz pierwszy od czterech lat. 

- Ta przerwa wynikła z serii nieszczęść, które dotknęły kapitułę. Obraduje ona zawsze w pełnym składzie, a w ciągu kilku lat zmarło kilku członków: abp. Tadeusz Gocłowski, prof. Jerzy Samp, przewodniczący prof. Jerzy Młynarczyk - tłumaczy prof. Edmund Wittbrodt.

Wręczenie Medali odbędzie się podczas sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, w poniedziałek, 28 października o godz. 17. Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczysta oprawa. Będzie można je obejrzeć na żywo na naszym portalu.


SKŁAD KAPITUŁY MEDALI
Agnieszka Owczarczak – Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska,
Edmund Wittbrodt – Mistrz Kapituły,
Andrzej Januszajtis – Kanclerz Kapituły,
Anna Czekanowicz,
Bogusław Kaczmarek,
Jerzy Kiszkis,
Cezary Obracht – Prondzyński,
Barbara Szczepuła – Ponikowska,
Jan Zarębski.


Wśród laureatów Medalu Księcia Mściwoja z ubiegłych lat znaleźli się m.in: Brunon Zwarra, Stefan Chwin, Fundacja "Pan Władek", Joanna Muszkowska-Penson czy Marek Kamiński. Zobacz: PEŁNĄ LISTĘ LAUREATÓW MEDALU KSIĘCIA MŚCIWOJA II.

Wśród laureatów Medalu Św. Wojciecha znajdujemy z kolei takie osoby jak Peter Oliver Loew, Budzimia Wojtalewicz-Wenke, Jerzy Limon, Paeł Huelle czy Adam Korol.
Zobacz: PEŁNĄ LISTĘ LAUREATÓW MEDALU ŚW. WOJCIECHA.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim