Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Oświadczenie: “Urząd Miejski chętnie odpowie na wszystkie pytania śledczych”

Część trójmiejskich portali informacyjnych podała w piątek, 16 lutego, że prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Urząd Miejski w Gdańsku nie został powiadomiony o tej decyzji oficjalną drogą - w tej sytuacji wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że wszelkie działania UMG były zgodne z przepisami prawa, a urzędnicy Miasta chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania śledczych.

Oświadczenie: “Urząd Miejski chętnie odpowie na wszystkie pytania śledczych”
A
A
data publikacji: 16 lutego 2018 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Treść oświadczenia Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Szanowni Państwo

W związku ze spekulacjami pojawiającymi się w przestrzeni medialnej podanymi m.in przez publiczną rozgłośnię radiową https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/72548-za-procesy-pawla-adamowicza-placono-z-pieniedzy-miasta-prokuratura-wszczela-sledztwo informujemy, iż Urząd Miejski w Gdańsku nie otrzymał informacji z Prokuratury, która jeśli wierzyć doniesieniom mediów jest gospodarzem prowadzonego postępowania.

O ile rzeczywiście informacje podawane są prawdziwe i sprawę bada Prokuratura, to Urząd Miejski chętnie odpowie na wszystkie pytania śledczych. Nie budzi dla nas wątpliwości fakt, że wszystkie działania UMG były w tym przypadku, podobnie zresztą jak w innych, całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami. Działamy zgodnie z literą prawa.

Dodajmy sprawa wynikała z realizacji służbowych obowiązków prezydenta miasta Gdańska. Prezydent występował na forum publicznym nie jako Paweł Adamowicz, tylko jako osoba pełniąca urząd prezydenta miasta Gdańska. Tym samym zarzut dotyczy wypowiedzi, która nastąpiła w wyniku wykonywania służbowych obowiązków. W związku z powyższym, nie mamy do czynienia ze sprawą prywatną Pawła Adamowicza, a ze sprawą związaną bezpośrednio z Prezydentem Miasta Gdańska, w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych.

Słuszność tej tezy potwierdza sam Powód, formułując swój pozew przeciwko Prezydentowi.

(poniżej fr z pozwu)

.

Korzystanie z zewnętrznego doradztwa prawnego przez samorządy (nie tylko przez miasto Gdańsk) nie jest sytuacją wyjątkową i niespotykaną. Wręcz przeciwnie jest to ogólnie stosowana praktyka w sytuacjach wymagających najwyższych kwalifikacji prawniczych, mogą one bowiem rodzić konsekwencje dla wizerunku instytucji a nawet całego miasta.

Według doniesień Radia Gdańsk, Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez urzędników gdańskiego magistratu. Chodzi o wynajmowanie kancelarii prawnych przez Urząd Miejski w Gdańsku do obsługi dwóch procesów sądowych przeciwko Pawłowi Adamowiczowi. Pieniądze na ten cel miały pójść z kasy miasta. Prokurator sprawdza ponadto, czy zgodne z przepisami jest wynajmowanie przez UMG zewnętrznych firm prawniczych, skoro magistrat posiada własne biuro prawne.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl