PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Ostatnie pożegnanie Christiana Webera: - Oddajemy hołd wielkiemu Przyjacielowi naszego Miasta
Ostatnie pożegnanie Christiana Webera: - Oddajemy hołd wielkiemu Przyjacielowi naszego Miasta
W Bremie odbyło się ostatnie pożegnanie Christiana Webera, przewodniczącego miejskiego parlamentu. Z kondolencjami do naszego miasta partnerskiego pojechali Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. Edukacji i Usług Społecznych oraz Mateusz Skarbek - wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Ostatnie pożegnanie Christiana Webera w Bremie
Ostatnie pożegnanie Christiana Webera w Bremie
fot. FB Piotra Kowalczuka


Christian Weber zmarł 12 lutego w swoim domu w Bremie po długiej chorobie. Miał 72 lata. Delegacja z Gdańska w środę, 20 lutego, wzięła udział w uroczystościach żałobnych oraz wpisała się do księgi kondolencyjnej. 

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. Edukacji i Usług Społecznych, wpisał: 

Droga Rodzino, Drodzy Współpracownicy i Przyjaciele, Bliscy nam Bremeńczycy

Szanowne Panie, Szanowni Panowie. W osobie Christiana Webera żegnacie dziś wspaniałego Prezydenta Parlamentu Bremeńskiego. Oddanego służbie Mieszkańcom Człowieka. Jesteśmy tu z hanzeatyckiego Miasta Gdańska, by zaświadczyć, że razem z Wami, oddajemy hołd wielkiemu Przyjacielowi naszego Miasta, gdańszczanek i gdańszczan. Dumni jesteśmy, że umiłował to Miasto, służąc mu w czasach komunizmu, jak i w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego już w wolnej Polsce. Ze łzami w oczach wspominam nasze ostatnie spotkanie w Bremie. Jak bardzo był zainteresowany codziennym życiem Gdańska, jak bardzo w sercu i działaniach pamiętał by budować mosty, nie mury. Zawsze na fundamencie prawdy.

Mawia się, że nie ma ludzi niezastąpionych. To nie prawda. W przypadku Christiana Webera powstaje ogromna wyrwa w relacjach polsko-niemieckich. Chcielibyśmy zapewnić, że jesteśmy gotowi stopniowo, wypełniając Jego testament, jak i testament zamordowanego przed miesiącem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, wypełniać konkretną treścią wzajemnych relacji i współdziałania ogromną lukę, na rzecz i po stronie Wspólnoty w Europie.

Przyjmijcie proszę w imieniu Pełniącej Obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, nas Jej zastępców oraz Mieszkańców Gdańska szczere kondolencje i wyrazy współczucia.

Spoczywaj w pokoju Dobry Człowieku i Przyjacielu!


Christian Weber przez pół wieku był związany z partią SPD. Mocno angażował się w odbudowywanie powojennych relacji Niemców z Polakami, Żydami i Francuzami. Wspierał Solidarność w czasie walki z komunizmem (m.in. dostawy lekarstw i sprzętu medycznego dla gdańskich szpitali), a po upadku PRL - działał na rzecz budowy w Gdańsku społeczeństwa obywatelskiego.  

Od 7 lipca 1999 roku pełnił funkcję Prezydenta Parlamentu Bremeńskiego. W swoich działaniach zawsze kładł duży nacisk na współpracę partnerską parlamentu Bremy i Rady Miasta Gdańska. Organizował inicjatywy zmierzające do wymiany wiedzy i doświadczeń parlamentarnych. 

Jako członek Zarządu Fundacji Medialnej Güntera Grassa wspierał Gdańsk w procesie powstania w naszym mieście Galerii Miejskiej, noszącej imię tego wybitnego pisarza, urodzonego w Gdańsku, laureata Literackiej Nagrody Nobla.


Czytaj także:

Brema. Zmarł Christian Weber, wieloletni przyjaciel gdańszczan

Gdańsk - Brema. Aleksandra Dulkiewicz uczciła pamięć śp. Christiana Webera

Uchodźcy. Jak radzą sobie bremeńczycy? Rozmowa z Christianem Weberem w 2015 rokuoprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl