• Start
  • Wiadomości
  • Ostatnie dni Festiwalu Szekspirowskiego, Jarmark św. Dominika i wiele więcej - atrakcje w ten weekend

Ostatnie dni Festiwalu Szekspirowskiego, Jarmark św. Dominika i wiele więcej - atrakcje w ten weekend

W pierwszy weekend sierpnia w Gdańsku będzie gorąco nie tylko za sprawą pogody - od piątku do niedzieli, 2-4 sierpnia, nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców i turystów, dużych i małych, zainteresowanych kulturą i rozrywką. Sprawdzamy, czego nie można przegapić.
02.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku potrwa do 4 sierpnia. Warto zobaczyć choć jeden spektakl z bogatego repertuaru
23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku potrwa do 4 sierpnia. Warto zobaczyć choć jeden spektakl z bogatego repertuaru. Nz. zdjęcie z "Kupca weneckiego", który m.in. obok "Wieczoru Trzech Króli" walczy o nagrodę Złotego Yoricka
Fot. Dawid Linkowski / GTS

 

Jeszcze tylko w ten weekend trwa święto teatru - 23. Festiwal Szekspirowski. Przed nami ostatnia szansa, by zobaczyć najlepsze, najciekawsze i najgłośniejsze tytuły z Polski ze świata. Większość wydarzeń dzieje się w Gdańsku, po raz pierwszy jednak organizatorzy - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - zapraszają na spektakl także do Gdyni, do Teatru Muzycznego.

W ostatnich dniach festiwalu w nurcie głównym zaprezentowane zostaną cztery tytuły: "Tytus Andronikus", reż. Igor Vuk Torbica, Zagrebačko kazalište mladih, Chorwacja (2 sierpnia, godz. 19.00 - Gdański Teatr Szekspirowski); "Wieczór Trzech Króli", Teatr im. Osterwy w Lublinie - spektakl prezentowany w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka (3 sierpnia, godz. 19.00 - Duża scena Teatru Wybrzeże); "Rzym", reż. Karin Henkel, Deutsches Theater Berlin /Niemcy (4 sierpnia, godz. 15.00 - Teatr Muzyczny w Gdyni) oraz "Rycerz Ognistego Pieprzu" (The Knight of the Burning Pestle) - w ramach cyklu "Współcześni Szekspirowi", reż. Declan Donnellan, Cheek by Jowl / the Moscow Pushkin Drama Theatre /Rosja, (4 sierpnia, godz. 21:00 - Gdański Teatr Szekspirowski).

Na część tytułów bilety zostały wyprzedane, na pozostałe są ostatnie wolne miejsca. Dostępność można sprawdzać na stronie teatru, gdzie także kupimy bilety: https://bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/termin.html.

Spektaklom nurtu głównego towarzyszyć będą jak zawsze ciekawe wydarzenia teatralne, w ramach alternatywnego nurtu SzekspirOFF (bilety do kupienia również poprzez stronę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, lub bezpośrednio w kasie GTS):

Piątek, 2 sierpnia

- godz. 15.00, 17.00 - "Mała premiera - Hamlet", Teatr Polski / Szkoła Podstawowa nr 83 "Łejery", Poznań, Polska. Miejsce: Miejski Teatr Miniatura;
- godz. 22.00 - "Hamletelia", Caroline Pagani, Włochy. Miejsce: Teatr w Oknie.

Sobota, 3 sierpnia

- godz. 17.30 - "Shakespeare shake", SISU, Shanghai, Chiny, 0H40, Teatr w Oknie;
- godz. 22.15 - pokaz warsztatowy w wykonaniu finalistów SzekspirOFF 2019 w reż. Piotra Mateusza Wacha, wyd. towarzyszące. Miejsce: taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Niedziela, 4 sierpnia

- godz. 19.00 - "Shakespeare shake", SISU, Shanghai, Chiny. Miejsce: Teatr w Oknie.

Więcej: 23. Festiwal Szekspirowski: wyjątkowo ciekawy SzekspirOFF. PROGRAM

Gala zakończenia 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, podczas której ogłoszony zostanie werdykt 26. Konkursu o Złotego Yoricka, odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia, o godz. 20:00 (wstęp na zaproszenia).

 

Międzynarodowy Bieg św. Dominika jest już tradycją Jarmarku
Międzynarodowy Bieg św. Dominika jest już tradycją Jarmarku
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Przez cały weekend (i nie tylko) trwa w Gdańsku również 759. Jarmark św. Dominika. Poza stoiskami wystawców z różnych krajów, u których skosztujemy lokalnych przysmaków lub egzotycznych potraw; i kramami rzemieślników i sprzedawców, na mieszkańców i turystów czekać będzie wiele atrakcji z bogatego programu dla dużych i małych.

Więcej: 759. Jarmark św. Dominika. Nowe miejsca i atrakcje PROGRAM

Na przykład w sobotę, 3 sierpnia, tradycyjnie już odbędzie się Bieg św. Dominika - 26. edycja. Wydarzenie jest nieodłączną częścią Jarmarku od 1994 roku i zawsze cieszy się dużą popularnością - to hit sportowego lata na Wybrzeżu, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjną w Polsce.

Informacje na temat trasy i tego, jak się zgłosić do biegu, na stronie www.biegdominika.com.

 

Klub Stary Maneż we Wrzeszczu zaprasza na cykl muzyki alternatywnej
Klub Stary Maneż we Wrzeszczu zaprasza na cykl muzyki alternatywnej
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Co prawda pogoda sprzyja temu, by spędzić wolny czas na świeżym powietrzu, ale warto zajrzeć w ten weekend i do klubu Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23), gdzie jak zwykle w piątek, odbędzie się wydarzenie z cyklu Muzyczne Lato, dla tych, którzy kochają muzykę alternatywną.

2 sierpnia wystąpi duet Uunderdog. Powstał on w 2018 roku, z inicjatywy Marcela Grabarza (trąbka, synth, bity, fx) i Filipa Arasimowicza (kontrabas, bas, fx). Najważniejszym założeniem było dla nich połączenie granych na żywo groovów z gotowymi bitami, i okraszenie ich porcją jazzujących solówek (obaj muzycy ukończyli Akademię Muzyczną w Gdańsku na kierunku instrumentalistyka jazzowa).

Efektem tych muzycznych poszukiwań jest płynny dźwiękowy kolaż złożony z hip hopu, electro i nu jazzu. Improwizowane w trakcie koncertu numery potrafią przeobrazić się w kilkudziesięciominutowe sety. Muzycy chętnie zapraszają też wokalistów i instrumentalistów z innych grup, do wspólnego formowania elektronicznych jam sessions. Dotychczas zagrali kilka koncertów (w tym jeden w Starym Maneżu), a obecnie pracują nad singlem pt. "Morena", inspirowanym gdańską dzielnicą o tej samej nazwie.

Początek koncertu o godz. 20:00. Wstęp wolny.

 

Powstanie 100czni zrewolucjonizował nocne życie w Gdańsku. Miejsce błyskawicznie stało się jednym z modniejszych
Powstanie 100czni zrewolucjonizował nocne życie w Gdańsku. Miejsce błyskawicznie stało się jednym z modniejszych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Muzyki, tańców i jedzenia nie zabraknie dzień później, w sobotę, 3 sierpnia, w klubie 100cznia (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5). Popularne miejsce będzie obchodziło swoje 2. urodziny.

- Jeśli choć trochę nas znacie to wiecie, że sprawna organizacja imprez tanecznych i spotkań towarzyskich wychodzi nam nie najgorzej. To, że wracacie do nas już trzeci sezon jest dla nas tego dowodem - ale nie mamy zamiaru spocząć na laurach. W sobotę, 3 sierpnia, planujemy nie tylko potwierdzić swoją reputację, ale podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Oczywiście, nauczeni doświadczeniem, zrobiliśmy sobie listę: jedzenie, picie, tańce, znajomi i przyjaciele, balony, serpentyny, kula disco, bit, skrecz - wymieniają organizatorzy.

O oprawę muzyczną zadbają:

A.Skillz - zeszłoroczny urodzinowy set Krafty Kuts przeszedł już do legendy, tym chętniej więc zapraszamy na 100cznie kolejnego reprezentanta Fingerlickin, czyli A.Skillz. Rezydent klubów takich jak Fabric czy Spectrum, specjalista od remixu na żywo, za pomocą trzech adapterów i miksera potrafi zaskoczyć nawet 'Jump Around' House of Pain.

Dj Eprom - lista tytułów mistrzowskich tego didżeja jest dłuższa, niż opis naszej imprezy. Nam jednak za rekomendację wystarczy wspomnienie Eproma, który rozbujał całą 100cznię na zamknięcie koniec zeszłego sezonu.

DJ NOZ aka eNOZet człowieku - stały gość na naszej didżejce, koneser cappucino i r'n'b, jeden z najlepszych polskich party rockerów. Trójmiejskim klubowiczom znany bardzo dobrze, na 100czni każdorazowo prezentuje świeży materiał, grając od 2stepu do r'n'b, od grime do afrobeatu - lubimy to bardzo.

Jedzenie zapewnią:

- Mecyje
- Hummusland
- Food & Coffee 100p
- Pizza Corner Gdańsk
- AJSY - lody tajskie
- Gburka
- Mesobox
- Morze Pasta
- Pan Baleron
- Food on the wood

Początek o godz. 20:00. Wstęp, jak zawsze, wolny.

 

Koncerty piosenki aktorskiej w oruńskim amfiteatrze przyciągają zawsze tłumną publiczność
Koncerty piosenki aktorskiej w oruńskim amfiteatrze przyciągają zawsze tłumną publiczność
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W niedzielę, 4 sierpnia, muzyka tradycyjnie zabrzmi w Parku Oruńskim - w Amfiteatrze Orana (ul. Raduńska), w ramach cyklu koncertów piosenki aktorskiej.

Wystąpi Karolina Piechota - polska aktorka i wokalistka. Studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 2007 roku. W tym samym roku związała się na stałe z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie po dziś dzień występuje.

Przełom w jej karierze nastąpił w 2008 roku, wraz z filmowym debiutem w świetnie przyjętym przez krytykę filmie "Drzazgi" Macieja Pieprzycy. Pierwszoplanowa rola u boku Antoniego Pawlickiego przyniosła Karolinie prestiżowy laur od Prezydenta Gdyni za debiut aktorski na FPFF (2008) oraz nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na MFF w Kairze (2009).

Wśród scenicznych ról Karoliny Piechoty na deskach Teatru Wybrzeże, znajdują się: Hayley w "Farsie z Walworth" Endy Walsh, w reżyserii Adama Orzechowskiego, Beatrycze w inscenizacji szekspirowskiej sztuki "Wiele hałasu o nic" w reżyserii Orzechowskiego oraz Beatrice w "Zwodnicy" Thomasa Middletona i Williama Rowleya, w reżyserii Kuby Kowalskiego.

Wraz z legendarnym, trójmiejskim zespołem Kobiety, występuje z muzycznym recitalem "Rechot Brechta", prezentującym najsłynniejsze songi Kurta Weilla do tekstów Bertolda Brechta.

Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Nowe Muzeum Sztuki Oddział w Budowie nie ma jeszcze swojej siedziby (jest w remoncie). Ale korzystając z gościnności Zielonej Bramy można zobaczyć część jego kolekcji
Nowe Muzeum Sztuki Oddział w Budowie nie ma jeszcze swojej siedziby (jest w remoncie). Ale korzystając z gościnności Zielonej Bramy można zobaczyć część jego kolekcji
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl


W ten weekend nie zapominamy też o gdańskich galeriach sztuki. W Zielonej Bramie - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Długi Targ 24) możemy oglądać świeżutką wystawę - "NOMUS. Kolekcja w budowie". Cechą prezentowanej kolekcji jest jej intermedialność - odzwierciedla ona obraz sztuki wieków XX i XXI, w której wypowiedź artystyczna przyjmuje adekwatną do tematyki formę: filmu, fotografii, instalacji i interaktywnych prac cyfrowych, na równi z tradycyjnymi mediami: rzeźbą, malarstwem, rysunkiem.

 

Zobacz: Sztuka współczesna dla Gdańska. Poznaj nową wystawę: „NOMUS. Kolekcja w budowie”

 

A w mieszczącej się w Wielkiej Zbrojowni Zbrojowni Sztuki (Gdańsk, Targ Węglowy) od soboty, 3 sierpnia, prezentowane są prace w ramach 11. edycji ogólnopolskiej wystawy "Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych". Więcej: Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2019

 

 

TV

To przedszkole jest wzorem