PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W niedzielę 1 września, ostatni dzień zapisów na 57. Bieg Westerplatte. Odbędzie się 14 września

W niedzielę 1 września, ostatni dzień zapisów na 57. Bieg Westerplatte. Odbędzie się 14 września
3500 biegaczy wystartowało w ubiegłym roku podczas Biegu Westerplatte i wygląda na to, że ta liczba zostanie pobita. Już 14 września na trasie z Westerplatte pod Europejskie Centrum Solidarności rywalizować będą entuzjaści biegania. Zapisy tylko do 1 września!
Tegoroczny medal 57. Biegu Westerplatte prezentuje się doskonale.
Tegoroczny medal 57. Biegu Westerplatte prezentuje się doskonale.
Gdański Ośrodek Sportu

 

To jeden z najstarszych biegów w Polsce na trasie 10 km. Bieg Westerplatte to impreza z niezwykłą tradycją, często z wyjątkową historią osób, które podejmują wysiłek przygotowania i pokonania tego dystansu. Start imprezy odbędzie się w miejscu, gdzie wybuchła II Wojna Światowa, czyli zawodnicy ruszą spod Pomnika Obrońców Wybrzeża Września 1939 roku. Meta zlokalizowana będzie tam, skąd przyszła wolność, czyli przy Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności.

Każdy, kto chciałby zgłosić swój udział w zawodach, albo już się zarejestrował, ale nie uiścił jeszcze opłaty startowej (30 PLN), ma na to czas do niedzieli, 1 września. Wszystko wskazuje na to, że frekwencja Biegu Westerplatte z 2018 roku, zostanie pobita. Obowiązujący limit zgłoszeń to 3900 uczestników. 

Warto dodać, że w ramach tegorocznej edycji Biegu Westerplatte zainauguruje także “Samorządowa dziesiątka”. Podczas tegorocznej edycji na trasie 10 kilometrów zmierzą się samorządowcy, dla których stworzona zostanie odrębna kategoria zmagań. To inicjatywa Gdańskiego Ośrodka Sportu i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Historycznych kontekstów imprezy wciąż przybywa.

- Samorząd terytorialny powstał w 1990 na bazie ustawy samorządowej opracowanej przez zespół ekspertów pod kierownictwem profesora Jerzego Regulskiego. W przyszłym roku obchodzona będzie okrągła, trzydziesta rocznica tych wydarzeń. Kategorię samorządowców podczas Biegu Westerplatte zamierzamy natomiast wprowadzić już teraz, ponieważ obchodzimy okrągły jubileusz pierwszych, częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku. Otrzymaliśmy już dużo zapytań dotyczących udziału w imprezie, nie tylko z Pomorza, ale i z całej Polski. Spodziewamy się ponad stu uczestników i zachęcamy do jak najszybszego zgłoszenia swojego udziału w Biegu - podkreśla Andrzej Banach, dyrektor Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, partnera imprezy.

Proces rejestracji dla uczestników „Samorządowej dziesiątki” różni się jedynie tym, że należy dodatkowo zaznaczyć odpowiednią kategorię. Podczas Samorządowej dziesiątki wyłonieni zostaną zawodnicy w kategoriach:

  • Najszybszy pracownik samorządowy w kategorii kobiet i mężczyzn
  • Najszybszy samorząd terytorialny (suma najlepszego czasu kobiety i mężczyzny z danego samorządu)
  • Najszybszy ośrodek regionalny Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej (suma najlepszego czasu kobiety i mężczyzny z danego ośrodka FRDL)

Niezależnie od kategorii uczestnicy są klasyfikowani w ogólnych kategoriach biegu.

Ale najważniejsza jest oczywiście sportowa rywalizacja i charakter imprezy. 10-kilometrowa trasa posiada atest PZLA, a na każdego uczestnika, który pokona ten dystans, po przekroczeniu linii mety czekać będzie pamiątkowy medal. Na liście startowej znajduje się także zeszłoroczny zwycięzca biegu, Sebastian Wąsicki, który zwyciężył wówczas z czasem 32 minuty i 24 sekundy. Kto okaże się najlepszy w tym roku przekonamy się już 14 września. 

ZAPISY online

Więcej informacji: https://biegwesterplatte.pl


TRASA BIEGU

Trasa 57. Biegu Westerplatte
Trasa 57. Biegu Westerplatte
 

 

CZYTAJ TAKŻE:

57. Bieg westerplatte - wyjątkowa impreza i miejsce

Sebastian Wąsicki i Andżelika Dzięgiel zwycięzcami 56. Biegu Westerplatte

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze