PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Osowa. Potrzeba chodników, oświetlenia i odwodnienia
Osowa. Potrzeba chodników, oświetlenia i odwodnienia
Jest tu kameralnie i bardzo ładnie. Ale Osowa ma też swoje bolączki. Potrzeby i problemy mieszkańców dzielnicy w poniedziałek, 11 kwietnia, sprawdzał osobiście prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podczas tzw. spaceru gospodarskiego.

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W spacerze wzięli udział także przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Marcin Dawidowski, komendant Straży Miejskiej Leszek Walczak, radni dzielnicy Osowa, w tym przewodniczący Karol Ważny oraz radny miejski Mariusz Andrzejczak.


Ucywilizować jar przy ul. Wodnika

Na ul. Wodnika panuje duży ruch samochodowy. Można się było o tym przekonać około godz. 17. Brak pobocza, chodnika i oświetlenia na części ulicy zapewne nie zachęca pieszych do spacerów w tej okolicy.

Teren ten, za zabudowaniami na wysokości jaru, nie należy jednak do miasta, a do kolei. Ale dzięki porozumieniu PKP i miasta możliwy jest tędy przejazd pojazdów.

Prezydent Adamowicz podkreślił, że sprawy własnościowe tego terenu trzeba uregulować. Miasto chce go nabyć. Potrzebny jest jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.  Sprawdzeniem formalności mają się zająć w najbliższym czasie miejscy urzędnicy.

Radni dzielnicy zwrócili uwagę na pobliski jar. Podkreślali, że okoliczni mieszkańcy chętnie z niego korzystają, głównie w celach rekreacyjnych, a wielu marzy o ciągu pieszo-rowerowym w tym miejscu. Prezydent przyznał, że pomysł jest świetny. Obszar, na którym znajduje się jar, także należy do kolei. Jeżeli ta wyrazi zgodę na jego zagospodarowanie, miasto najprawdopodobniej podejmie się wówczas realizacji inwestycji.
 

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Niebezpiecznie na ul. Niedziałkowskiego

Na skrzyżowaniu ulic Niedziałkowskiego i Koziorożca, na samym zakręcie, znajduje się przejście dla pieszych - nie do końca widoczne przez nadjeżdżające samochody. Uczestnicy spaceru zgodzili się co do tego, że poszukać trzeba bezpieczniejszych rozwiązań, choć niekoniecznie poprzez przesunięcie i zwiększenie liczby przejść. Przedstawiciele ZDiZ obiecali sytuację przeanalizować. Przyznali też, że planują wprowadzić tu "strefę 30".

Zarówno na ul. Niedziałkowskiego, jak również na ul. Junony i Zeusa brakuje oświetlenia. Pojawi się ono w ciągu najbliższych kilku lat. Choć dziś jeszcze trudno powiedzieć, na których ulicach latarnie pojawią się w pierwszej kolejności.

Gdańsk przygotowuje się obecnie do wielkiego programu miejskiego, mającego na celu zapewnienie oświetlenia na wszystkich ulicach miasta w ciągu dwóch, trzech lat. Póki co, brakuje go na co najmniej 60 ulicach w całym Gdańsku.

- Musimy to zrobić, nawet kosztem przesunięcia środków na niektóre inwestycje. Oświetlenie to bezpieczeństwo, a dla nas to podstawa - podkreślał podczas spaceru prezydent Adamowicz.

Na ul. Nowy Świat oświetlenie ma się pojawić już w przyszłym roku.
 

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Odwodnienie ulic

Gdańsk przymierza się do kontynuacji programu odwodnienia miejskich ulic w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", z którego może pozyskać środki unijne na realizację inwestycji.

Jeżeli te uda się zdobyć, prace związane z odwodnieniem przeprowadzone zostaną m.in. na fragmencie ul. Wodnika, ul. Koziorożca z fragmentem ul. Niedziałkowskiego i ul. Nowy Świat, ale tej budowanej w nowym śladzie. W tym roku prace odwodnieniowe i ułożenie płyt zaplanowano na ul. Keplera.


SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI 

Już dzisiaj zapraszamy mieszkańców Osowej na spotkanie z prezydentem Adamowiczem, w ramach cyklu "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk". Odbędzie się ono 21 kwietnia (czwartek), w Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego 14. Początek o godz. 17.