Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Osowa. Pierwsze w historii wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Czas na głos młodych! Z takiego założenia wyszli aktywni mieszkańcy, w tym społecznicy z Osowy. Chcą, by już nastolatkowie mogli aktywnie uczestniczyć w życiu swojej najmniejszej ojczyzny. Przygotowano więc statut Młodzieżowej Rady Dzielnicy Osowa i ogłoszono wybory. Te odbędą się w środę i czwartek, 22-23 listopada.

Osowa. Pierwsze w historii wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy
A
A
data publikacji: 20 listopada 2017 r.

Powstanie skateparku w parku przy ul. Heleny zachęciło osowskich aktywistów do powołania... Młodzieżowej Rady Dzielnicy
Powstanie skateparku w parku przy ul. Heleny zachęciło osowskich aktywistów do powołania... Młodzieżowej Rady Dzielnicy
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Młodzieżowa Rada Dzielnicy ma być organem doradczo-konsultacyjnym funkcjonującej od wielu lat Rady Dzielnicy. Ma przede wszystkim reprezentować i bronić interesów tutejszej młodzieży.

- Nastoletni radni będą zajmować się zapewne różnymi kwestiami dotyczącymi ich rówieśników. Ale będą mogli też, na przykład, organizować imprezy dedykowane młodym ludziom, w tym kulturalne. Niewykluczone, że Rada Dzielnicy Osowy wydzieli część swojego budżetu na cele, które wskazałaby MRD. Nie będą to duże kwoty, ale na pewno takie, by wystarczyło na przykład na zakup strojów dla reprezentacji szkolnej - podpowiada Jan Perucki, radny dzielnicy Osowa, jeden z inicjatorów powstania takiej rady.

Wybory odbędą się w środę i czwartek (22-23 listopada), w godz. 8.00-16.00. Radnym może zostać każdy mieszkaniec Osowy w wieku 13-18 lat.

Głosowanie przeprowadzone zostanie w trzech okręgach - z każdego wyłonionych zostanie pięciu radnych (pięciu ze Szkoły Podstawowej nr 81, pięciu ze Szkoły Podstawowej nr 33 oraz pięciu spośród osowskiej młodzieży uczęszczającej do szkół średnich w różnych dzielnicach Gdańska). Kandydatów - spośród młodych mieszkańców Osowy - mozna było zgłaszać 17 listopada. Zgłoszono 


Osowski Okrągły Stół dyskutował i dopracowywał statut Młodzieżowej Rady Dzielnicy Osowy. Na zdjęciu m.in.  Jan Perucki (drugi z prawej)
Osowski Okrągły Stół dyskutował i dopracowywał statut Młodzieżowej Rady Dzielnicy Osowy. Na zdjęciu m.in. Jan Perucki (drugi z prawej)
www.facebook. com

Młodzieżowa Rada ma liczyć 15 członków. Jej kadencja potrwa dwa lata. Pierwsza sesja inauguracyjna planowana jest jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że odbędzie się w pierwszej połowie grudnia.

Jan Perucki to jeden z najmłodszych radnych "dzielnicowych" w Gdańsku. Ma 21 lat.

- W naszej Radzie Dzielnicy są i młodsi i starsi członkowie. Mimo to chcemy wzmocnić głos młodych w Osowie, bo to zazwyczaj oni wykazują się największą kreatywnością, kiedy trzeba poszukać dobrych, i czasem niedrogich, rozwiązań - ocenia Perucki. - Z wiekiem, po prostu, myśli się już pewnymi schematami. A czasem warto je przełamywać. Młodzi radni zapewne będą się zastanawiać m.in. nad powstaniem miejsca spotkań dla ludzi młodych, nad jakimś klubem. Tutaj tego brakuje.


Pomysł na powstanie młodzieżowej rady narodził się... ponad pięć lat temu, kiedy w Gdańsku raczkowała idea Budżetu Obywatelskiego.

- Masa młodych ludzi zaangażowała się wówczas w projekt powstania skateparku w Osowej. Takie miejsce dziś istnieje - w parku przy ul. Heleny. Ale zanim jeszcze ogłoszono pierwszą edycję BO, zastanawialiśmy się co zrobić, by taki skatepark powstał w dzielnicy. Szukaliśmy różnych pomysłów, zastanawialiśmy się jak to zrealizować i skąd wziąć na to pieniądze. Zorganizowaliśmy nawet warsztaty dla mieszkańców, promowaliśmy nasz pomysł w internecie – wspomina Perucki, który wówczas był uczniem liceum. - W tym czasie, na nasze szczęście, pojawił się Budżet Obywatelskiego. Nasz projekt zdecydowanie wygrał. Masa młodych ludzi mocno się wówczas zaangażowała. Pomyśleliśmy więc, że warto wykorzystać ten potencjał i może zbudować takie nieformalne ciało, jakim będzie Młodzieżowa Rada Dzielnicy.

W tej dzielnicy dość aktywnym jest... Osowski Okrągły Stół. To gremium, do którego należą głównie lokalni osowscy społecznicy – ich spotkania mają jednak charakter otwarty i każdy może wziąć w nich udział. Jego członkiem jest m.in. 21-letni Jan Perucki.

- Przygotowałem projekt statutu tej Rady, wzorując się w dużej mierze na Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska. Okrągły Stół nieco go zmodyfikował – tak, by zawarte w nim zapisy przede wszystkim zachęcały, a nie zniechęcały młodych ludzi do działania – podkreśla.


Młodzieżowa Rada Dzielnicy będzie pierwszym takim rozwiązaniem w Gdańsku. W naszym mieście od kilku kadencji funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta, w której działają uczniowie reprezentujący wszystkie okręgi wyborcze w Gdańsku.

Trzymamy kciuki za wysoką frekwencję i dobre wybory młodych osowian!-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora