Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ośmiu wspaniałych młodych gdańszczan! Kim są?

To oni niosą pomoc potrzebującym, są pełnymi wiary i zapału młodzieżowymi społecznikami. Ośmiu rzeczywiście wspaniałych młodych gdańszczan otrzymało nagrody i tytuły laureata w XVIII Gdańskiej Edycji Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Ośmiu wspaniałych młodych gdańszczan! Kim są?
A
A
data publikacji: 09 maja 2017 r.

Gala Konkursu
Gala Konkursu
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Celem Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych działań wśród dzieci i młodzieży w wieku 10 – 19 lat. Konkurs ma upowszechniać działania młodzieżowego wolontariatu. Nagradzana jest pomoc bezinteresowna niesiona ludziom najbardziej potrzebującym. W konkursie "Ośmiu Wspaniałych" co roku nagradzanych jest ośmioro młodych ludzi, dodatkowo 8 innych osób otrzymuje wyróżnienia. Na czym polega pomoc, którą niosą? Pomagają w zakupach osobom starszym, z młodszymi odrabiają lekcje, niosą pomoc zwierzętom – wymieniają organizatorzy konkursu.

Uczestników konkursu do końca wspierali przyjaciele
Uczestników konkursu do końca wspierali przyjaciele
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

W składzie komitetu honorowego są: ks. abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Paweł Adamowicz – Prezydenta Miasta Gdańska, Bogdan Oleszek – Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, prof. dr hab. Jerzy Gwizdała – Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

- Otrzymujecie dziś najważniejsze wyróżnienie w swoim dotychczasowym życiu, bo związane ono jest z życiem i potrzebami drugiego człowieka. Gdańsk zyskuje dzisiaj wspaniałych ambasadorów miasta, których wrażliwość społeczna promieniuje na rówieśników. Patrząc w dumne oczy waszych rodziców, opiekunów i wychowawców, widzę w nich wieloletnią troskę o wasz rozwój oraz bogactwo wewnętrzne, którym dzielicie się teraz z innymi – mówił podczas wręczenia nagród Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. – Dziękuję organizatorom wszystkich osiemnastu gdańskich edycji konkursu, w sposób szczególny gdańskiej oświatowej Solidarności – dodał Kowalczuk.

A oto sylwetki młodych lauretów przygotowane przez Bożenę Mazur, autorkę laudacji (kolejność alfabetyczna):

Magdalena Chełmińska, lat 18, uczennica XIX LO w Gdańsku

Bierze czynny udział w pracach szkolnego wolontariatu, jest przewodniczącą SKC w XIX LO. Uczennica w ciągu ostatnich lat uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych, m.in. w Domu Hospicyjnym im. św. Józefa, w Domu Samotnej Matki czy też w Rodzinnym Domu Dziecka w Gdańsku. Zawsze gotowa do pomocy na rzecz drugiego człowieka. W czasie różnych działań i zadań wykazuje się dojrzałością oraz dużą aktywnością, jest osobą miłą, ambitną i pracowitą.

Paulina Chmielewska, lat 16, uczennica Gimnazjum nr 8 w Gdańsku

Już od szkoły podstawowej zaangażowała się w pracę społeczną, aktywnie działa w Szkolnym Kole Caritas, którego jest przewodniczącą oraz w Szkolnym Wolontariacie. Brała udział w wielu akcjach, m.in. "Akcja Żonkil", "Mikołajkowe Nutki","Tak, Pomagam", "Szkolne ołówki". Wysoka kultura osobista, sumienność, pracowitość, komunikatywność, umiejętność słuchania to cechy, które charakteryzują Paulinę. Uczennica do wszystkich działań przystępuje z wielkim oddaniem, jest otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

Kaja Górska, lat 16, uczennica Gimnazjum nr 27 w Gdańsku (ZKPiG nr 20)

Jest bardzo aktywną wolontariuszką, angażuje się w zbiórki żywności dla potrzebujących, jest inicjatorką kiermaszów szkolnych, mających na celu wspieranie potrzebujących uczniów i ich rodzin. Z równym entuzjazmem angażuje się w pomoc dla czworonogów, uczestniczy w akcji: "Podaj łapę", w zbiórce żywności i koców na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk". Kaja jest otwartą, serdeczną i pełną pomysłów osobą, cenioną w swoim środowisku rówieśniczym.

Hanna Łosińska, lat 18, uczennica VII LO w Gdańsku (ZSO nr 7) – reprezentantka Gdańska w eliminacjach ogólnopolskich

Swoją działalność w wolontariacie rozpoczęła jako uczennica gimnazjum, a od początku nauki w VII LO w Gdańsku działa w Szkolnym Klubie Wolontariatu "Siedmiu Wspaniałych"’. Uczestniczyła w szkolnej kweście z okazji Dnia Papieskiego Fundacji ,"Dzieło Tysiąclecia", aktywnie pomagała w szkolnej zbiórce ozdób świątecznych na wigilię dla bezdomnych zorganizowaną w Hali Stoczni Gdańskiej przez Duszpasterstwo Akademickie Gdańska. Współpracowała również ze Stowarzyszeniem Opieki Społecznej - Bank Otwartych Serc. Hania jest pełna energii, a jej optymizm udziela się innym. Wyróżnia ją wielka wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka, a działanie w wolontariacie sprawia jej wielką radość i wynika z przyjętego systemu wartości.

Kornel Miszk, lat 18, uczeń VII LO w Gdańsku(ZSO nr 7)

W działalność w wolontariacie zaangażował się, będąc uczniem gimnazjum, brał udział w różnych projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie "Uwolnić Wiedzę". Od wielu lat uczestniczy w zbiórce pieniędzy dla WOŚP, a także w akcji promocji krwiodawstwa wśród rodziców uczniów. - Działalność w wolontariacie jest dla mnie zwyczajną formą pomagania innym. Uważam, że dziwne jest to, że nie wszyscy odczuwają taką potrzebę - twierdzi Kamil w charakterystyce własnej ucznia.

Kamila Narkiewicz, lat 18, uczennica Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku

Jest osobą opiekuńczą, wrażliwą i empatyczną. W pełni angażuje się w pomoc innym, a szczególnie osobom starszym i dzieciom. Jako wolontariuszka SKC brała udział w finale akcji "Pola Nadziei", zaangażowała się w niesienie pomocy dla starszej, schorowanej pani z okolic szkoły i w organizację kiermaszów misyjnych. Aktywnie pomaga również w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk’", a także w stadninie koni w czasie zajęć z hipoterapii. Uczennica jest niezwykle skromna i dyskretna. Nie lubi opowiadać o swoich dokonaniach. Jest wzorem dla innych młodych ludzi.

Beata Roman, lat 18, uczennica V LO w Gdańsku

Od 2013 r. jako wolontariuszka angażuje się w działania charytatywne podejmowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Jest również przewodniczącą Szkolnego Koła Caritas. Uczennica uczestniczyła w akcji "Pola Nadziei" i zbiórkach na rzecz hospicjum, a także angażowała się w zbiórki żywności pod hasłem: ’"Tak, Pomagam". Wraz ze swoim Szkolnym Kołem Caritas zaangażowała się w akcję "Szlachetna Paczka’". Brała udział w szkoleniach dla wolontariuszy, dzięki którym mogła nie tylko rozwijać swoje zdolności niesieniem pomocy dla potrzebujących, ale także wymieniać się doświadczeniem z innymi. Jest osobą odpowiedzialną za podejmowane zadania, o wyjątkowej wrażliwości I wysokiej kulturze osobistej.

Sandra Wróbel, lat 17, uczennica IV LO w Gdańsku (ZSO nr 5)

Jest uczennicą, która nie przechodzi obojętnie wobec żadnego problemu, nieszczęścia, czyjejś potrzeby. Działa energicznie, szybko, skutecznie, a do tego z uśmiechem na twarzy. Swoją postawą, kulturą bycia, energią życiową i optymizmem wpływa na innych uczniów, również na kadrę pedagogiczną. Jest harcerką, przyboczną w Gdańskiej Drużynie Harcerskiej "Fari", gdzie prowadzi zbiórki, organizuje zajęcia dla dzieci. Jest członkiem szkolnego wolontariatu, włącza się we wszystkie akcje, a także sama ma ciekawe pomysły, które konsekwentnie wprowadza w życie.

16 -18 czerwca w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się XXIII Finał Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Organizatorami gali będą Gdańsk, Fundacja „Świat na Tak” oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska


Obejrzyj zdjęcia z Gali Konkursu "Ośmiu Wspaniałych":

-
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
-
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora