• Start
  • Wiadomości
  • Orunia. Zamiast "Zrembu" - "Stare Szkoty". Radni chcą zmiany nazw przystanków

Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Radni dzielnicy chcą zmiany nazw dwóch przystanków autobusowych

Chodzi o przystanki znajdujące się w ciągu Traktu Św. Wojciecha. Zamiast "Elmet" i "Zremb" mają nosić nazwy: "Brama Oruńska" i "Stare Szkoty". To propozycja Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, która - przy okazji trwającej rewitalizacji dzielnicy - postanowiła przypominać mieszkańcom i turystom o długiej i ciekawej historii tej części Gdańska. Zarząd Transportu Miejskiego wyraził zgodę.
10.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce proponuje zmianę nazw przystanków: z Elmet  i  Zremb  na  Brama Oruńska  i  Stare Szkoty
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce proponuje zmianę nazw przystanków: z "Elmet" i "Zremb" na "Brama Oruńska" i "Stare Szkoty"
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

To kolejna już inicjatywa radnych dzielnicy, którzy - na różne sposoby - starają się "odczarować" aktualny wizerunek Oruni. Pomóc w tym ma m.in. trwający właśnie drugi etap rewitalizacji. Niedawno zakończono budowę kładki nad Radunią, która ma zachęcać do spacerów w pobliskim Parku Ferberów. Radni zabiegają też o rewaloryzację tego miejsca. Złożyli także wniosek o umieszczenie herbu Oruni na remontowanym obecnie zabytkowym budynku dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej (mieścić się tam będzie m.in. filia biblioteki miejskiej).

 

   Gotowa i czeka na otwarcie. Zobacz jak wygląda nowa kładka nad Kanałem Raduni

 

Pomysłów jest dużo więcej. Jednym z nich jest zmiana nazw dwóch przystanków komunikacji miejskiej znajdujących się w ciągu Traktu Św. Wojciecha, a więc przy głównej arterii prowadzącej z Pruszcza Gdańskiego czy południowych dzielnic Gdańska do śródmieścia.

 

Tak wyglądała Brama Oruńska
Tak wyglądała Brama Oruńska
Fot. z Gedanopedii

 

Stare Szkoty, autor rysunku: Matthaeus Deisch,1761-1765
Stare Szkoty, autor rysunku: Matthaeus Deisch,1761-1765
Fot. z Gedanopedii

 

- Przy okazji trwającej rewitalizacji próbujemy zmieniać drobne rzeczy, które spowodują inne spojrzenie na naszą dzielnicę. Mamy w naszej dzielnicy miejsca po PRL-owskie, w tym budynki dawnych firm: Elmet i Zremb. Te już nie funkcjonują, ale nazwy przystanków pozostały. Jeden z naszych młodszych radnych, Michał Białek, zaproponował, by je zmienić na takie, które będą nawiązywać do historycznych miejsc. Tutaj była m.in. Brama Oruńska. Mało kto o tym wie, wszyscy za to słyszą nazwę "Brama Oliwska", kiedy jadą tramwajem – wyajśnia Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce. - Chcemy odczarować tę naszą Orunię, dlatego stawiamy na historię. Wszyscy radni zgodzili się jednogłośnie na to, by wysłać wniosek do ZTM z prośbą o zmianę nazwy.

 

   Rewitalizacja Oruni. Dzielnicowe skwery przejdą metamorfozę. Prace trwają też w dawnym ratuszu

 

Agnieszka Bartków zaznacza, że ambicją radnych jest ożywienie całej "trójdzielnicy", a więc Oruni, która liczy już 680 lat, a także niewiele młodsze Lipce czy obszar Św. Wojciecha.

 

Oba przystanki znajdują się przy Trakcie Św. Wojciecha
Oba przystanki znajdują się przy Trakcie Św. Wojciecha
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

By móc wprowadzić nowe nazwy niezbędne były opinie zawodowego historyka. Zarząd Transportu Miejskiego zgłosił się z tym do dra Jana Daniluka. Poniżej prezentujemy obie.

Opinia dra Jana Daniluka w sprawie propozycji zmiany nazwy przystanków ,,Zremb" na "Stare Szkoty":

1
1a

 

 

Opinia dra Jana Daniluka dotycząca propozycji zmiany nazwy przystanków ,,Elmet" na ,,Brama Oruńska":

2
2a
2b

 

Nowe nazwy przystanków przy Trakcie Św. Wojciecha zostaną wprowadzone przy najbliższej zmianie rozkładów jazdy linii autobusowych kursujących na tej trasie. Trudno dziś określić, kiedy dokładnie to nastąpi.

Decyzję w sprawie propozycji radnych Oruni ogłosił m.in. na oficjalnym profilu na Facebooku dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, Sebastian Zomkowski:

 

Kilkanaście wniosków rocznie

W ciągu roku do siedziby Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku wpływa zazwyczaj kilkanaście wniosków od mieszkańców, dotyczących zmian nazw przystanków.

Jak tłumaczy Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM, nazwy zmieniane są jedynie w uzasadnionych przypadkach, np. w sytuacji, gdy doszło do istotnych zmian w przestrzeni miejskiej.

- Zmiana nazwy przystanku generuje relatywnie duże koszty, ponieważ wymaga zmiany rozkładów jazdy na wszystkich wcześniejszych przystankach każdej linii obsługującej taki przystanek. Wynika to z tego, że na rozkładach jazdy drukowany jest też przebieg trasy. Przykładowo: zmiana nazwy 18 przystanku na trasie linii tworzy konieczność zmiany rozkładu jazdy na kolejnych 18 przystankach. Warto podkreślić, że przystanki są ważnym punktem orientacyjnym, a ich nazwy łatwo zapadają w pamięć. Dlatego zbyt częste zmienianie nazw skutkowałoby niepotrzebną dezorientacją wśród mieszkańców i gości odwiedzających miasto - tłumaczy Zygmunt Gołąb.

 

   Orunia. Rewitalizacja budynku dawnego ratusza rozpoczęta. Był komisariat, będzie biblioteka

 

Oprócz wymiany tabliczek na wiatach przystankowych i papierowych rozkładów, zmieniane są także nazwy na tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej - jeżeli taka tablica jest zamontowana.

- Oczywiście, nazwa jest też zmieniana na stronie internetowej i na wyświetlaczach w pojazdach. Aktualizowane są również zapowiedzi głosowe - wylicza Zygmunt Gołąb.

Ostatnie zmiany nazw przystanków wprowadzono przed kilkoma tygodniami. Były one związane bezpośrednio z uruchomieniem 30 czerwca br. komunikacji tramwajowej w rejonie Ujeściska (w al. Pawła Adamowicza - red.). I tak: para przystanków „Ujeścisko” [168] i [1983] zmieniła nazwę na „Piotrkowska”, natomiast para przystanków „Lawendowe Wzgórze” [1970] i [1971] zmieniła nazwę na „Jabłoniowa Osiedle”.

W połowie 2019 roku Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku także zmienił nazwy wybranych przystanków autobusowych i tramwajowych. Niektóre zostały skrócone, część została dopasowana do aktualnej sytuacji (np. po likwidacji szpitala przy ul. Klinicznej, skrócono nazwę z "Kliniczna - Szpital" na „Kliniczna”.

 

   Zamknęli szpital na Klinicznej. Józio urodził się ostatni, na cześć Piłsudskiego

 

- Pasażerowie oczekują nazw bardziej zrozumiałych, np. "Dom Pomocy Społecznej" zamiast "PDPS" oraz zawierających informacje o ważnych obiektach w okolicy, na przykład: przystanek "Srebrzysko" zmienił nazwę na "Cmentarz Srebrzysko" - wyjaśnia rzecznik ZTM w Gdańsku.

Inne przykłady zmienionych wówczas nazw przystanków: "al. Hallera" na "al. Płażyńskiego", "Dąbrowszczaków" na "Biały Dwór", "Kiełpino Górne (Lipuska)" na "Lipuska", "Kiełpino Górne (Węsierska)" na "Kiełpino Górne", "Lipce - Niegowska" na "Niegowska", "Pomorska Kapliczna" na "Jelitkowo", "Sobieszewo Wyspa" na "Sobieszewo", "Spacerowa" na "Karwieńska", "Św. Wojciech - Ostróżek" na "Ostróżek", "Uniwersytet" na "Uniwersytet Gdański", "Wysoka Galaktyczna" na "Galaktyczna", "Zajezdnia Nowy Port" na "Nowy Port Zajezdnia".

Na wniosek mieszkańców pętla „Stogi Pasanil” zyskała uproszczoną nazwę „Stogi”.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór