Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Orunia. Rozbiórka mostu na ul. Starogardzkiej. Którędy przejdą mieszkańcy?

Tuż po weekendzie, 15 stycznia, rozpoczną się prace rozbiórkowe wysłużonego mostu technicznego w ciągu ulicy Starogardzkiej. Z myślą o pieszych i rowerzystach wykonawca prac przygotował tymczasową drewnianą kładkę, dzięki której będzie można bezpiecznie przejść z jednego brzegu kanału Raduni na drugi.

Orunia. Rozbiórka mostu na ul. Starogardzkiej. Którędy przejdą mieszkańcy?
A
A
data publikacji: 12 stycznia 2018 r.

Tymczasowa drewniana kładka dla pieszych i rowerzystów została już zamontowana nad kanałem Raduni
Tymczasowa drewniana kładka dla pieszych i rowerzystów została już zamontowana nad kanałem Raduni
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Kładka dla pieszych została już zamontowana na terenie budowy (za posesją przy ul. Nowiny 78). Wkrótce wyznaczone zostaną ciągi piesze, umożliwiające poruszanie się w czasie trwającej inwestycji.

Prace związane z budową mostu w ciągu ul. Starogardzkiej rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku. Nowy obiekt powstanie dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajduje się obecny, mocno już wysłużony. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba go rozebrać.

Powstanie tu przeprawa ramowa jednoprzęsłowa z ryglem w postaci pełnej płyty. Szerokość jezdni i geometria pobliskiego skrzyżowania zostanie tak zmieniona, by możliwy był tu dwukierunkowy ruch. Dzięki temu zlikwidowana zostanie istniejąca tu obecnie sygnalizacja świetlna i ruch wahadłowy.

tak będzie wyglądał nowy most w ciągu ul. Starogardzkiej już za kilka miesięcy
tak będzie wyglądał nowy most w ciągu ul. Starogardzkiej już za kilka miesięcy
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

W związku z trwającą inwestycją na początku stycznia br. wprowadzono tu nową organizację ruchu kołowego. Z ruchu wyłączono most przy ul. Starogardzkiej. Ruch samochodów osobowych odbywa się obecnie ulicą Nowiny, natomiast włączenie się do lub z Traktu Św. Wojciecha jest możliwe na wysokości Parku Oruńskiego.
Specjalne rozwiązania przygotowano też dla samochodów ciężarowych: od strony Pruszcza Gdańskiego do Starogardu Gdańskiego ruch kierowany jest na Obwodnicę Południową przez węzeł Lipce, od strony centrum do Starogardu Gdańskiego ruch poprowadzono ulicami: Podmiejską, Małomiejską i Świętokrzyską, aż do skrzyżowania z ul. Niepołomicką, którą można dojechać
się do ul. Starogardzkiej. Natomiast od strony Starogardu Gdańskiego ruch kierowany jest z ul. Starogardzkiej na ul. Niepołomicką do skrzyżowania z ul. Świętokrzyską, następnie ul. Małomiejską i Podmiejską do Traktu Św. Wojciecha.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


W ostatnim czasie pod adresem wykonawcy prac, sopockiej spółki Most, pojawiły się zarzuty ze strony kilku mieszkańców, że na placu budowy "nikt nie pracuje". Ten jednak zaprzecza i tłumaczy, że obecnie zaangażowanie brygad roboczych jest zmienne. Na stałe pracuje tu brygada 6 - osobowa oraz, w zależności od potrzeb, brygady podwykonawcze 3-8 osobowe, zajmujące się branżami drogowymi, sanitarnymi, telekomunikacyjnymi i elektrycznymi.

Jakie prace zaplanowano w 3 tygodniu 2018 roku?

- kontynuacja prac związanych z przebudową sieci wodociągowej (intensywność robót nieuzależniona od potencjału pracowników - prace uzależnione od warunków pogodowych, harmonogramu włączeń na czas prowadzenia prac oraz odbiorów poszczególnych etapów przebudowy przez zamawiającego, właściciela i użytkownika sieci),

- demontaż mostu składanego DMS-65 (zaawansowanie robót rozbiórkowych uzależnione od przebudowy infrastruktury pod płytą istniejącego mostu, tj. przebudowa wodociągu i zabezpieczenie instalacji elektrycznej)

- inwentaryzacja sieci uzbrojenia w koronie wału przeciwpowodziowego(z uwagi na prawdopodobne występowanie niezinwentaryzowanych instalacji prace muszą być wykonywane ręcznie w dodatnich temperaturach)

- rozbiórka drogi technologicznej na koronie wału przeciwpowodziowego od strony Traktu Św. Wojciecha (prace uzależnione od warunków pogodowych oraz przebudowy/zabezpieczenia infrastruktury podziemnej jak pkt wyżej)

- rozbiórka sieci napowietrznej sygnalizacji świetlnej oraz sygnalizatorów.

Plan na kolejne tygodnie będzie uzależniony od warunków atmosferycznych oraz przebudowy sieci podziemnych uzależnionych od wyłączeń i odbiorów zarządców sieci.

Przeczytaj także:

Orunia. Rozpoczyna się budowa mostu na ul. Starogardzkiej

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl