Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Orunia. Rozpoczyna się budowa mostu na ul. Starogardzkiej

Nowy obiekt, umożliwiający ruch kołowy w obu kierunkach, jest potrzebny i bardzo wyczekiwany przez mieszkańców. W czerwcu zakończono przetarg na realizację inwestycji, w lipcu przeprowadzono prace na pobliskich drogach, w końcu przyszedł czas na zmiany w ciągu ul. Starogardzkiej. Pierwsze działania rozpoczną się już w środę, 16 sierpnia.

Orunia. Rozpoczyna się budowa mostu na ul. Starogardzkiej
A
A
data publikacji: 14 sierpnia 2017 r.

To już ostatnie dni obecnego mostu na ul. Starogardzkiej
To już ostatnie dni obecnego mostu na ul. Starogardzkiej
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Tego dnia rozpocznie się pierwszy etap prac. Jak zorganizowany zostanie ruch drogowy?

  • ul. Nowiny zostanie zamknięta na wysokości skrzyżowania z ul. Starogardzką
  • dojazd do ul. Nowiny odbywać się będzie ul. Trakt Św. Wojciecha z wjazdem na wysokości Parku Oruńskiego i ul. Gościnnej
  • wyjazd z ul. Nowiny odbywać się będzie w kierunku Pruszcza Gdańskiego wyjazdem na Trakt Św. Wojciecha na wysokości Parku Oruńskiego
  • wyjazd w kierunku centrum Gdańska poprowadzony zostanie przez ul. Raduńską do ul. Małomiejskiej


Ta organizacja ruchu będzie obowiązywać do 31 sierpnia br. W tym czasie będzie jeszcze przejezdny most w ciągu ul. Starogardzkiej. 

Z myślą o pieszych, na najbliższe miesiące zbudowany zostanie tymczasowy mostek, którym będą mogli przedostać się z jednego brzegu Raduni na drugi.

Nowy most powstanie dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajduje się obecny, mocno już wysłużony. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba będzie go rozebrać.

Powstanie tu przeprawa ramowa jednoprzęsłowa z ryglem w postaci pełnej płyty. Szerokość jezdni i geometria pobliskiego skrzyżowania zostanie tak zmieniona, by możliwy był tu dwukierunkowy ruch. Dzięki temu zlikwidowana zostanie istniejąca tu obecnie sygnalizacja świetlna i ruch wahadłowy.

Oruński most łączy ul. Starogardzką z Traktem Św. Wojciecha, stanowiącym główny ciąg komunikacyjny w tej części miasta. W ramach inwestycji rozebrane zostaną również istniejące mury oporowe i zbudowane nowe na dojeździe do mostu od strony ul. Trakt Św. Wojciecha. Poza tym umocniony zostanie Kanał Raduni na odcinku w bezpośrednim sąsiedztwie z przyczółkami nowego mostu, a także zlikwidowane otwarte koryto Potoku Maćkowy i przebudowany istniejący przepust.


Tak będzie prezentować się nowa przeprawa nad Radunią już w przyszłym roku
Tak będzie prezentować się nowa przeprawa nad Radunią już w przyszłym roku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Najbardziej pracochłonne będzie wzmacnianie nabrzeża, dlatego przewiduje się, że cała inwestycja gotowa będzie dopiero w połowie przyszłego roku.

Zgodnie z założeniami, most usprawni ruch miejski w tej okolicy. Funkcjonujący tu obecnie ruch wahadłowy powoduje bowiem gigantyczne korki zarówno na ul. Starogardzkiej jak i na Trakcie Św. Wojciecha, przede wszystkim w godzinach porannych.

Początkowo planowano rozpoczęcie pierwszych prac już w lipcu br. Jednak ze względu na zaplanowany na czas wakacji remont odcinka Traktu Św. Wojciecha, a także trwające już prace modernizacyjne na ul. Niepołomickiej i Świętokrzyskiej, zdecydowano o przesunięciu robót przy budowie mostu o kilka tygodni. 

Most wykona sopocka spółka Most, która wyceniła swoje prace na 5 246 602, 77 zł.


Przeczytaj także:

Orunia. Najpierw ulice, potem nowy most na Starogardzkiej. By uniknąć korków

Orunia. Umowa podpisana, wkrótce ruszy budowa nowego mostu przez Kanał Raduni-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora