PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Orunia, Olszynka, Przymorze. Trash Challenge, czyli "śmieciowe wyzwanie", dotarło do gdańskich dzielnic
Orunia, Olszynka, Przymorze. Trash Challenge, czyli "śmieciowe wyzwanie", dotarło do gdańskich dzielnic
Dawno już nie było na portalach społecznościowych takiego "wyzwania", które przekraczałoby granice kolejnych krajów, budząc przy tym bardzo pozytywne emocje. Od kilku tygodni na Facebooku kolejne firmy, osoby prywatne, europejskie miasta, informują o podjęciu wyzwania, którym jest, po prostu, posprzątanie swojego bliższego bądź nieco dalszego otoczenia.
Trash Challenge podejmują kolejne gdańskie dzielnice
Trash Challenge podejmują kolejne gdańskie dzielnice
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W Trash Challenge chodzi o to, aby rozejrzeć sie wokół i posprzątać samodzielnie zaśmiecone miejsce publiczne. Może to być pobliski trawnik mijany każdego dnia, porośnięta krzakami przestrzeń, zza której wyłaniają się mało estetyczne odpady, park albo droga do pracy. Ze znalezieniem takich zaniedbanych miejsc nie powinno być problemu. 

Co ważne, trzeba zrobić też - dla porównania - zdjęcie danego miejsca sprzed sprzątaniem i po - a potem wrzucić je do internetu.

Jedną z pierwszych dzielnic, która podjęła internetowe wyzwanie, była Letnica. Społeczne sprzątanie zorganizowano w symbolicznym dniu, 24 marca, a więc kiedy pozostałe 34 dzielnice wybierały nowe Rady Dzielnic (w Letnicy takie wybory odbędą się dopiero 9 czerwca - red.).

W najbliższych weekend sprzątanie, w czynie społecznym, zaplanowano w dwóch dzielnicach: Olszynce oraz Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach. Gdzie konkretnie zaplanowano Trash Challlenges?

 

Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Sobota, 13 kwietnia, zbiórka o godz. 10. Sprzątanie zaplanowano aż w czterech lokalizacjach ( w każdym o godz. 10):
- Orunia: pomiędzy ul. Ubocze a ul. Głuchą
- Orunia: przy ul. Przybrzeżnej
- Św. Wojciech: przy mostku wzgórza św. Wojciecha
- Lipce: przy Parku Ferberów, obok dwóch stawów
Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce zapewnia worki i rękawiczki, ale "wszelaki sprzęt umożliwiający i ułatwiający sprzątanie będzie mile widziany".
Można też posprzątać, z własną grupą, w innym dowolnym miejscu tej dzielnicy, wcześniej zgłaszając się po worki i rękawiczki do Rady Dzielnicy, najlepiej mailowo: orunia-sw.wojciech-lipce@gdansk.gda.pl (prośba o zgłoszenia do środy, 10 kwietnia).

 

Olszynka

Sobota, 13 kwietnia, zbiórka przy ul. Pustej, o godz. 9.

- Wspólnie sprzątamy Olszynkę - tyle, ile damy radę. A czego nie damy rady, posprzątamy za tydzień - zachęcają radni dzielnicy.

 

Przymorze Wielkie

Środa, 17 kwietnia, zbiórka przy siedzibie Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie (budynek Gimnazjum nr 19, ul. Jagiellońska 5), o godz. 17.

- Do godz. 19 sprzątamy dzielnicę. Będziemy mieli worki i rękawiczki. Wszelaki sprzęt umożliwiający i ułatwiający sprzątanie mile widziany - zachęcają radni dzielnicy Przymorze Wielkie.

Posprzątać można także z własną grupą, w innym dowolnym miejscu Przymorza Wielkiego, wcześniej zgłaszając się po worki i rękawiczki do Rady Dzielnicy, mailowo: rada@przymorzewielkie.pl.

Po sprzątaniu radni zapraszają na wspólne ognisko: o godz. 19.00, w PSONI, przy ul. Jagiellońskiej 11.

 

W ostatnich dniach Trash Challenge podejmują też miejskie spółki i instytucje, m.in. Gdańskie Wody.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze