Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Orunia. Mostem w ul. Starogardzkiej przejedziemy już w sierpniu

Trwa budowa oruńskiego mostu łączącego ul. Starogardzką z Traktem św. Wojciecha. Na placu budowy trwa montaż zbrojenia, fundamentowanie muru oporowego oraz budowa instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. - Most będzie przejezdny w pierwszej połowie sierpnia – informuje Martyna Wolak z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Orunia. Mostem w ul. Starogardzkiej przejedziemy już w sierpniu
A
A
data publikacji: 20 czerwca 2018 r.
Budowa mostu w ciągu ul. Starogardzkiej powoli dobiega końca
Budowa mostu w ciągu ul. Starogardzkiej powoli dobiega końca
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Most, który funkcjonował dotychczas w tym miejscu, był zbyt wąski by jednocześnie mogły nim przejechać samochody z przeciwnych kierunków. Obowiązywał tu ruch wahadłowy, który powodował korki, zwłaszcza w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Powstający obiekt umożliwi ruch kołowy w obu kierunkach. Oprócz nowego mostu, przebudowany zostanie również istniejący układ drogowy oraz dojazdy.

- W ramach zadania rozebrano istniejące mury oporowe i zbudowano nowe na dojeździe do mostu od strony Traktu św. Wojciecha. Ponadto zlikwidowano otwarte koryto Potoku Maćkowy i przebudowano istniejący przepust. Umacniany jest również Kanał Raduni na odcinku w bezpośrednim sąsiedztwie z przyczółkami nowego mostu - wylicza Martyna Wolak z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Po zakończeniu tych prac położona zostanie nowa nawierzchnia. Natomiast już po otwarciu mostu wykonawca rozpocznie prace związane z przebudową skrzyżowania ulic Nowiny i Starogardzkiej, które potrwają do września.

Inwestycja początkowo miała zakończyć się już w połowie bieżącego roku. Jednak ze względu na pojawienie się w trakcie prowadzonych prac ziemnych niezinwentaryzowanych sieci podziemnych, wymagających dodatkowego przeprojektowania i przebudowania, termin trzeba było przesunąć.

- Pomimo początkowych utrudnień związanych z realizacją zadania obecnie prace prowadzone są bez przeszkód i już wkrótce inwestycja usprawni komunikację oraz poprawi komfort podróżujących w tej części miasta – zaznacza Wolak.

By mógł powstać nowy obiekt w ciągu ul. Starogardzkiej, najpierw trzeba było rozebrać istniejący most. W jego miejscu powstaje przeprawa ramowa jednoprzęsłowa z ryglem w postaci pełnej płyty. Nowy most będzie miał zwiększoną nośność do klasy A - 50 ton. Szerokość jezdni i geometria skrzyżowania zostanie tak zmieniona, by możliwy był tu ponownie dwukierunkowy ruch. Dzięki temu zlikwidowana zostanie istniejąca tu dotąd sygnalizacja świetlna i ruch wahadłowy.

Nowy obiekt będzie przejezdny w pierwszej połowie sierpnia br.
Nowy obiekt będzie przejezdny w pierwszej połowie sierpnia br.
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Szerokość nowego mostu wymusi przebudowę istniejącego układu drogowego oraz dojazdów w obrębie obiektu (stąd prace, które potrwają do września br.). Projektanci wzięli też pod uwagę przyszłą rozbudowę skrzyżowania Traktu św. Wojciecha z ul. Starogardzką.

Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w sieprniu 2017 r. Najbardziej pracochłonnymi pracami były te związane ze wzmocnieniem nabrzeża, dlatego realizacja całej inwestycji potrwa w sumie rok.

Wykonawcą prac jest firma MOST z Sopotu. Realizacja zadania pochłonie ok. 5, 6 mln zł,  z czego 3 051 100 zł to dofinansowanie Ministra Infrastruktury.

W imieniu Gminy Miasta Gdańska zadanie realizuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl