Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Orunia. Przetarg na budowę pochylni - niepełnosprawni wjadą na wał Raduni

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na wykonanie dojść pieszych w rejonie ulic Gościnnej i Sandomierskiej. Oba będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, ponieważ mają przede wszystkim im ułatwić dostanie się nad kanał Raduni. Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy Oruni. Jeżeli procedury przetargowe przebiegną bez zakłóceń, to obiekty będą gotowe pod koniec tegorocznych wakacji.

Orunia. Przetarg na budowę pochylni - niepełnosprawni wjadą na wał Raduni
A
A
data publikacji: 21 marca 2018 r.

Wały kanału Raduni są urokliwe, choć dla części mieszkańców, niestety, niedostępne. Jeszcze w tym roku ma się to zmienić
Wały kanału Raduni są urokliwe, choć dla części mieszkańców, niestety, niedostępne. Jeszcze w tym roku ma się to zmienić
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Do końca sierpnia powstać mają pochylnie przy ul. Gościnnej i Sandomierskiej. Budowa połączona będzie z remontem istniejących schodów. Inwestycja ta ma umożliwić korzystanie z wału kanału Raduni osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Projekt został podzielony na dwa zadania. Pierwsze z nich dotyczy wykonania dojścia pieszego dostosowanego do osób niepełnosprawnych w rejonie ul. Gościnnej. Drugie obejmuje budowę pochylni wraz z remontem schodów w rejonie ul. Sandomierskiej.

O tę inwestycję dopominali się radni dzielnicy Orunia, w tym ich przewodnicząca – Agnieszka Bartków, która przypomina, że budowa takich "wejść" to pomysł jednej z radnych dzielnicy poprzedniej kadencji.

- Ma ona niepełnosprawne dziecko, sama jest też starszą osobą. Trudno było obojgu dostać się już kilka lat temu do Parku Oruńskiego. Zaczęliśmy wówczas robić analizy i badania, m.in. w kościele i innych instytucjach. Okazało się, że potrzeb komunikacyjnych mieszkańców jest dużo – przypomina Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. - Pochylnie pojawią się w dwóch lokalizacjach, sąsiadującymi z przystankami komunikacji miejskiej. Przy ul. Sandomierskiej znajduje się rozwidlenie dla komunikacji na górny i dolny taras miasta, tam funkcjonuje pętla przesiadkowa, jest też m.in. dojście do tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Wybickiemu, a także na cmentarz. Ul. Gościnna to z kolei centrum dzielnicy. Tutaj także znajduje się przystanek autobusowy, Ośrodek Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych oraz Park Oruński, dzisiaj licznie odwiedzany - wylicza.

Projekt na poziomie Rady Miasta Gdańska lansowany i pilotowany był przez radnych PO: Beatę Dunajewską, Lecha Kaźmierczyka i Magdalenę Olek.

Wraz z budową pochylni poprawi się estetyka ich najbliższego otoczenia – będzie tam po prostu ładniej. Dzisiaj mieszkańcy nierzadko korzystają ze skrótów, przechodząc "na dziko" w miejscach do tego nieprzeznaczonych, wydeptują w ten sposób brzydkie ścieżki na trawnikach.

Dwie pochylnie zbudowane zostaną w miejscach zaznaczonych na mapce
Dwie pochylnie zbudowane zostaną w miejscach zaznaczonych na mapce
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Agnieszka Bartków przyznaje, że radni dzielnicy od kilku lat dopominali się o takie rozwiązania.

- Dwa czy trzy lata temu utknęliśmy z pierwszym projektem pochylni. Okazało się bowiem, że konserwator zabytków nie wyraża zgody na rozwiązania w takiej formie, dlatego, że jest to zabytkowy obszar. Zmieniono więc ich formę. Zostały przeprojektowane, ale w taki sposób, by przede wszystkim spełniały potrzeby mieszkańców. Będzie to ułatwienie dla wszystkich poruszających się na wózku. Dzisiaj, bez pomocy innych osób, niepełnosprawni w zasadzie nie mogą samodzielnie dostać się na wały Raduni – zaznacza Bartków.

Przewodnicząca Oruni zdradza, że w momencie, kiedy miasto zrealizuje już ten projekt, wówczas Rada Dzielnicy zgłosi potrzebę budowy kolejnego wejścia na wał kanał Raduni, który stanowi dla wielu osób dużą barierę architektoniczną - tym razem na wysokości przedszkola nr 24, przy ul. Trakt Św. Wojciecha w Lipcach.

Obecnie na wały kanału, we wpomnianych lokalizacjach, można się dostać jedynie schodami, których pokonanie bywa trudne dla osób starszych oraz rodzin z wózkami, i wręcz niemożliwe dla osób niepełnosprawnych.Oprócz pochylni w obu punktach pojawi się oświetlenie i barierki ułatwiające wejście na wał. W ramach inwestycji zagospodarowane zostaną też skarpy w pobliżu pochylni. Niedaleko przejścia przy ul. Gościnnej, pochylnia rozpoczynać się będzie w pobliżu istniejącego przystanku autobusowego.

Otwarcie ofert przetargowych zaplanowano 5 kwietnia. Jeśli procedury przetargowe przebiegać będą bez zakłóceń, prace potrwają do końca sierpnia 2018 r. Inwestycję koordynować będzie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora