PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Orunia, Chełm i Siedlce na zdjęciach Kosycarzy. Nowy album, a w nim...

Orunia, Chełm i Siedlce na zdjęciach Kosycarzy. Nowy album, a w nim...
Zdjęcia z powojennej historii Oruni, Chełma i Siedlec - takie skarby nie tylko dla miłośników Gdańska znajdziemy w nowym autorskim albumie Zbigniewa i Macieja Kosycarzy z serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Premiera książki odbędzie się w sobotę i niedzielę 1-2 grudnia w CH Manhattan.
 Bar w restauracji Adria otwartej po remoncie na ul. Jedności Robotniczej 85. Na półce m.in. winiak, wódka klubowa, wyborna żytnia, jarzębiak, a dla koneserów koniaki o goldwasser. Była to w latach 50. i 60. bardzo popularna oruńska restauracja, otwarta po wojnie przez Marcina Dropa. Odbywały się w niej m.in. dansingi, czyli wieczory z muzyką taneczną na żywo. Remont nie podniósł rangi lokalu, a wręcz odwrotnie - Adria stała się później knajpą, w której łatwiej było trafić na rozróbę niż na rodzinną atmosferę. Z czasem została zlikwidowana, a na jej miejscu powstała apteka. 27 marca 2975 roku. - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
"Bar w restauracji Adria otwartej po remoncie na ul. Jedności Robotniczej 85. Na półce m.in. winiak, wódka klubowa, wyborna żytnia, jarzębiak, a dla koneserów koniaki i goldwasser. Była to w latach 50. i 60. bardzo popularna oruńska restauracja, otwarta po wojnie przez Marcina Dropa. Odbywały się w niej m.in. dansingi, czyli wieczory z muzyką taneczną na żywo. Remont nie podniósł rangi lokalu, a wręcz odwrotnie - Adria stała się później knajpą, w której łatwiej było trafić na rozróbę niż na rodzinną atmosferę. Z czasem została zlikwidowana, a na jej miejscu powstała apteka. 27 marca 1975 roku." - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
Fot. Zbigniew Kosycarz


W najnowszym 13. już albumie popularnej serii, zatytułowanym „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, na 160 stronach znalazły się dokładnie opisane zdjęcia z powojennej historii trzech gdańskich dzielnic.

Czytelnicy zobaczą m.in., jak zmieniał się Trakt Świętego Wojciecha, wcześniejsza ul. Jedności Robotniczej, którą jeździł tramwaj linii 6, a przed budynkami rosły drzewa. Młodsi zdziwią się, że tam, gdzie dzisiaj są puste place, kiedyś stały domy mieszkalne, a niektóre z nich z ciekawą historią. Mieszkańcy nowego Chełma dowiedzą, że zanim powstały ich domy, na placach budów pracowali z dobrymi wynikami saperzy.


 W tym miejscu to zwyczajny widok po opadach deszczu. Zalana ul. Kartuska na wysokości kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu. Ulicą jadą samochody marki Fiat i Mercedes. Po prawej za pętlą tramwajową widać budynek, który w przyszłości zostanie wyburzony. 10 lipca 1980 roku. - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
"W tym miejscu to zwyczajny widok po opadach deszczu. Zalana ul. Kartuska na wysokości kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu. Ulicą jadą samochody marki Fiat i Mercedes. Po prawej za pętlą tramwajową widać budynek, który w przyszłości zostanie wyburzony. 10 lipca 1980 roku." - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
Fot. Zbigniew Kosycarz


Warto przy tym podkreślić, że książka skupia się na różnych obliczach opisywanych obszarów - Siedlce w albumie to nie tylko ul. Kartuska, ale - z jednej strony tragiczny wybuch gazu w budynku na ul. Struga, z drugiej - popularne nocne kluby, jak Rondo czy Lido.

Życie codzienne, komunikacja miejska, moda, wydarzenia, znani i nieznani ludzie, sklepy, rozrywka i zabawa, domy których już nie ma. Zdjęcia wraz z obszernymi opisami Oruni, Chełma i Siedlec to będzie kolejna fotograficzna wędrówka przez wspomnienia i historię. Niejedno zdjęcie zadziwi i przypomni coś, co zatarł czas.

Premiera książki odbędzie się w sobotę i niedzielę, 1-2 grudnia, w Gdańskim Centrum Handlowym „Manhattan” (al. Grunwaldzka 82). Z autorem, Maciejem Kosycarzem, będzie można się spotkać w godz. 12-17. Na miejscu będzie można kupić album w promocyjnej cenie.


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl