• Start
  • Wiadomości
  • Orszak Trzech Króli w Gdańsku po raz 10. - poznaj szczegóły

Orszak Trzech Króli w Gdańsku po raz 10. - poznaj szczegóły

„Cuda, cuda ogłaszają” - pod takim hasłem w poniedziałek, 6 stycznia, 2020 r. odbędzie się tegoroczna, jubileuszowa edycja Orszaku Trzech Króli. W programie „Wszystkie Strony Miasta” organizatorzy wydarzenia opowiedzieli m.in. kto wcieli się w postacie Trzech Króli i gdzie odbędzie się kulminacja Orszaku.
02.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W styczniu 2018 roku Orszak Trzech Króli w Gdańsku przeszedł po raz ósmy
W styczniu 2018 roku Orszak Trzech Króli w Gdańsku przeszedł po raz ósmy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Orszak wyruszy równo w południe, spod Bazyliki Mariackiej. Warto być wcześniej - zbiórka rozpoczyna się już o godz. 11:30. Wymarsz poprzedzi wspólna modlitwa Anioł Pański. Cała uroczystość ma potrwać ok. 50 minut.

W tym roku hasło nawiązuje do słów jednej z najbardziej znanych polskich kolęd - „Dzisiaj w Betlejem”, której korzenie sięgają XIX wieku. W ten sposób, organizatorzy Orszaku Trzech Króli: Stowarzyszenie SUM i Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt, Szkoła Podstawowa dla Chłopców oraz przedszkole Fregata już po raz 10. zachęcają do pielęgnowania tradycji, jaką jest kolędowanie w gronie najbliższych i przyjaciół.

Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Święto Objawienia Pańskiego - 6 stycznia (poniedziałek) 2020 r., w historycznej przestrzeni Głównego Miasta i Drogi Królewskiej (dekadę temu orszak organizowany był w historycznej Oliwie w okolicach Archikatedry Oliwskiej, jednak z racji coraz większego zainteresowania, a co za tym idzie rosnącej liczby uczestników, został przeniesiony).

- Spotykamy się na Głównym Mieście - na ulicy Piwnej. To piękna trasa - Orszak Trzech Króli przechodzi na wprost Wielkiej Zbrojowni, która zamienia się w tym czasie w dwór króla Heroda. Stamtąd idziemy za aniołami i gwiazdą Tkacką na Długą pod ratusz, z którego wybrzmiewać będzie kolęda na carillonie. Potem dalej wędrujemy do Jezusa, do stajenki, żeby się pokłonić - mówi Elwira Twardowska ze Stowarzyszenia SUM, która była gościem Romana Daszczyńskiego w programie „Wszystkie Strony Miasta” w czwartek, 2 stycznia.

 

Od lewej: Mirosław Mróz ze szkoły Fregata oraz Elwira Twardowska i Michał Juszczakiewicz ze Stowarzyszenia SUM
Od lewej: Mirosław Mróz ze szkoły Fregata oraz Elwira Twardowska i Michał Juszczakiewicz ze Stowarzyszenia SUM
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Podczas wydarzenia organizatorzy zapewnią wszystkim bezpłatne śpiewniki i symboliczne papierowe korony. Na każdy orszak - w całej Polsce odbędzie się ich 1800 - przygotowanych zostało około 13 tys. koron. Organizatorzy liczą się bowiem z tłumami i słusznie - dość powiedzieć, że w zeszłym roku było jedynie 600 orszaków. Gdański Orszak Trzech Króli był i pozostaje prawdopodobnie największym.

- Ostatnia edycja była najliczniejsza. Coraz więcej uczestników jest z zagranicy. Słyszałem, że Skandynawowie specjalnie przyjeżdżają na tę okazję do Gdańska. Jest to dla nich rodzaj folkloru - mówi Mirosław Mróz ze szkoły Fregata, pomysłodawca i współorganizator Orszaku Trzech Króli.

- Gdańsk jest wyjątkowym miejscem przepięknej sztuki gotyckiej, odbudowanej przez nas pieczołowicie po II wojnie światowej. To nadaje Orszakowi Trzech Króli, który nawiązuje do tradycji misteriów i ulicznych orszaków średniowiecznych, szczególny kontekst. Dodaje dodatkowy wymiar naszej symbolicznej podróży do żłóbka - dodaje Michał Juszczakiewicz ze Stowarzyszenia SUM.

Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. W ich role wcielą się dobrze znani z poprzednich edycji Larry Okey Ugwu - dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Kacper) i Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO (Melchior). Trzecim - Baltazarem - zostanie Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata, której młodzież i rodzice szczególnie licznie uczestniczą w Orszaku.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przed Zieloną Bramą na Długim Targu. Tam Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. W role Maryi, Józefa i Dzieciątka wcielą się Olek i Cristiana Cavalieri Lukasiewicz oraz ich syn, 5-miesięczny Leonard. Orszakowy Józef jest polskim Kubańczykiem, Maryja - polską Włoszką. Oboje od dzieciństwa mieszkają w Polsce.

Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich oraz dziećmi ze Szkół Fregata uczestnicy odśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Ok. godz. 13:30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy. W tym czasie każdy chętny będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta, którymi będą, pochodzące z gdańskiego ZOO, kozy i owce.

 

Zobacz cały program:

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę