Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Orszak Trzech Króli po raz ósmy przejdzie ulicami Gdańska. Już dziś

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, gdański Orszak wyruszy o godz. 12.00 sprzed Bazyliki Mariackiej. Następnie uczestnicy przejdą ulicami Głównego Miasta – Piwną, Tkacką i Długą – na Długi Targ, gdzie pod Zieloną Bramą stanie scena, na której będzie można zobaczyć Św. Rodzinę w stajence.

Orszak Trzech Króli po raz ósmy przejdzie ulicami Gdańska. Już dziś
A
A
data publikacji: 02 stycznia 2018 r.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku w 2017 roku
Orszak Trzech Króli w Gdańsku w 2017 roku
Krzysztof Mystkowski/KFP

Przemarsz uświetnią atrakcje, m.in. walka Dobra ze Złem (czyli anioły i diabły na szczudłach walczące koło fontanny Neptuna), scena z Herodem w oknach Zbrojowni, szopka z żywymi zwierzętami, a także chór anielski przy Złotej Bramie. Patronat nad Orszakiem Trzech Króli objął Arcybiskup Metropolita Gdański, Sławoj Leszek Głódź.

Organizatorami gdańskiej edycji Orszaku są: Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER), prowadzące w gdańsku trzy placówki edukacyjne: Przedszkole „Fregata”, Szkołę Podstawową dla Dziewcząt „Fregata” i Szkołę Podstawową dla Chłopców „Fregata”.

- Cieszymy się, że po raz kolejny w przepięknej scenerii gdańskiej Starówki będziemy mogli zorganizować to wydarzenie – mówi Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM. - Orszak kieruje nasze myśli ku wartościom kształtującym naszą europejską tożsamość, ale i otwartość na inne kultury. To również propozycja dla tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie – dodaje.

Do udziału w Orszaku zapraszamy wszystkich.

- Warto wyjść z domu i wspólnie z bliskimi wyruszyć w tę symboliczną podróż, w atmosferze radosnego świętowania – zachęca Katarzyna Przybył-Tamowicz, prezes Stowarzyszenia SKWER. Powszechność tego przedsięwzięcia jest dla nas inspirująca – zapewnia.

Głównym partnerem Orszaku w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.

Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Prowadzą go trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach. Ich świtę stanowią setki dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków.

Gdański Orszak jest częścią ogólnopolskiego wydarzenia, którego głównym organizatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli. W 2017 roku Orszak Trzech Króli przeszedł w ponad 500 miejscowościach w całej Polsce, a także w 21 miejscach poza granicami kraju.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl