PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziewczyny z orszaku św. Łucji z odwiedzinami w Radzie Miasta

Dziewczyny z orszaku św. Łucji z odwiedzinami w Radzie Miasta
Już po raz 28, z miasta Kalmar do Gdańska przybyły młode Szwedki, które w ciągu dwóch ostatnich dni wędrowały po Gdańsku w orszaku św. Łucji śpiewając tradycyjne szwedzkie pieśni przedświąteczne. Spotykały się też z władzami miasta oraz uczniami. Zwyczaj odwiedzin jest częścią umowy o współpracy podpisanej pomiędzy naszymi miastami. Z kolei delegacja z Gdańska bierze udział w grudniowej uroczystości koronacji św. Łucji w Kalmarze.
Wizyta orszaku św. Łucji w Radzie Miasta miała miejsce we wtorek, 3 grudnia 2019
Wizyta orszaku św. Łucji w Radzie Miasta miała miejsce we wtorek, 3 grudnia 2019
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Corocznie gościmy w Nowym Ratuszu Orszak Świętej Łucji - mówi przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. - Dziewczęta o prawdziwe anielskich głosach, przyjeżdżają z naszego miasta partnerskiego, szwedzkiego Kalmar już od 27 lat. Zawsze oczekujemy ich z radością, bo pięknym śpiewem przypominają, że zbliża się magiczny czas świąt.

Gościnne koncerty odbywają się zawsze przed Dniem św. Łucji (Luciadagen), który obchodzi się w Szwecji 13 grudnia. Szwedzi wierzą, że najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Św. Łucja, patronka światła, rozgania te ciemności i od jej dnia rozpoczyna się czas światła. 

Młode Szwedki formują wtedy tzw. orszak św. Łucji i śpiewają pieśni opowiadające o radosnym oczekiwaniu przyjścia na świat Jezusa. 

Do Gdańska w tym roku przyjechały: Wilma Platow, Bianca Karlsson, Linnea Wallgren, Thilda Olsson, Lovisa Falk, Anja Eidrup i Helga Lundborg. 

Dziewczyny występowały w poniedziałek na Targu Węglowym, przy Fontannie Neptuna i wielkiej miejskiej choince. Spotkały się prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i jej zastępcami, były też w Szkole Podstawowej nr 55. We wtorek, 3 grudnia, odwiedziły Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszkę Owczarczak, Klasztor Brygidek i uczniów Szkoły Podstawowej nr 14.

  

CZYTAJ: Orszak św. Łucji pomiędzy kramami Jarmarku Bożonarodzeniowego i na ul. Długiej

Ubrane na biało dziewczyny śpiewające tradycyjne szwedzkie "Pieśni Łucjańskie” na ulicach Gdańska to widok znany nam od 1991 roku, kiedy to Gdańsk podpisał umowę partnerską z Kalmarem o współpracy i promocji kultury szwedzkiej. 

Delegacja z Gdańska rewanżuje się potem wizytą w Kalmarze, gdzie bierze udział w święcie koronacji św. Łucji.  

- To przepiękna tradycja - opowiada Dorota Wojciechowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zdarza się, że uczestniczymy też w seminariach, konferencjach czy Święcie Miasta Kalmaru. Każdemu polecam zobaczyć uroczystą koronację świętej w tamtejszej średniowiecznej katedrze. W tym roku koronację zaplanowano 9 grudnia, a kilka dni później, 13 grudnia rozpoczynają się pochody, przemarsze. Każda mała dziewczynka przebiera się za św. Łucję. Rodzice z dziećmi m.in. pieką wspólnie ciasteczka.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze