PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Orły 2018: czy “Twój Vincent” otrzyma “polskiego Oscara”? GŁOSOWANIE do 25 marca
Orły 2018: czy “Twój Vincent” otrzyma “polskiego Oscara”? GŁOSOWANIE do 25 marca
W serwisie WP Film ruszyło głosowanie na Nagrodę Publiczności tegorocznej edycji nagrody “Orłów” przyznawanej przez Polską Akademię Filmową. Jednym z nominowanych jest “Twój Vincent” Doroty Kobieli, częściowo zrealizowany w Gdańsku. Wystarczy kliknąć na link http://orly.film.wp.pl/. Głosowanie potrwa do 25 marca.

Twój Vincent
Twój Vincent
Kadr z filmu

5 marca 2018 “Twój Vincent” nie otrzymał niestety amerykańskiego Oscara. W kategorii Najlepszy film animowany wyprzedził go  "Coco" Lee Unkricha i Adriana Moliny, ale już sama nominacja to wielki sukces. Teraz film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana ma szansę na "Oscara" polskiego.

Walory polsko - brytyjskiej produkcji doceniła bowiem Polska Akademia Filmowa i nominowała go w pięciu kategoriach: Film Roku, Odkrycie Roku (dla Doroty Kobieli i Hugh Welchmana za reżyserię), Najlepszy Montaż (dla Doroty Kobieli), Najlepsza scenografia - nominację otrzymał Matthew Button oraz Najlepsza Muzyka (dla Clinta Mansella). Jakich wyborów dokona Akademia dowiemy się 26 marca, podczas Gali finałowej w Teatrze Polskim. Transmisję z uroczystości będzie można zobaczyć w otwartym paśmie CANAL+ o godz. 20.  

Akademia zaprasza też publiczność do oceny i głosowania na najlepszy film roku 2017. W kategorii Nagroda Publiczności "Twój Vincent" konkuruje z dwoma tytułami - „Cichą nocą” w reżyserii Piotra Domalewskiego i „Pokotem” Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

Głosować na najlepszy film można na stronie http://orly.film.wp.pl/ do 25 marca 2018 roku.

 Pierwszego laureata Orłów 2018 w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia ogłoszono już 9 marca. Został nim Jerzy Stuhr.

Twój Vincent” trwa 90-minut, ale aż dziewięć lat potrzebowali twórcy na jego realizację. Pełnometrażowy film opowiada o życiu, twórczości i tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najsłynniejszych malarzy na świecie w niezwykle oryginalny sposób - na ekranie ożywają jego obrazy, dokładnie 100. Zastosowano tu, wymyśloną przez polskich malarzy, nowatorską technikę animacji malarskiej. Na film składa się 65,000 ręcznie malowanych klatek. Prace nad filmem “Twój Vincent” odbywały się w Gdańsku, Wrocławiu i Londynie.

Film wyprodukowały firmy Breakthru Films i Trademark Films, a jego pomysłodawczynią i reżyserką była malarka zafascynowana twórczością Vincenta van Gogha - Dorota Kobiela.

Film zebrał już wiele nagród na całym świata. Jednym z ostatnich jest MocArt - nagroda kulturalna RMF Classic. Stacja uhonorowała "Twojego Vincenta" w kategorii Wydarzenie Roku.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, przeprowadza je wiodąca firma doradcza PwC. Przyznawana głosami widzów Nagroda Publiczności jest wręczana od 2002 roku.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze