• Start
  • Wiadomości
  • Organizacjo, zgłoś się do konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka. Wielka gala już wkrótce

Organizacjo, zgłoś się do konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka. Wielka gala już wkrótce

W tym roku odbędzie się już 27. edycja konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego, który skierowany jest do pomorskich organizacji pozarządowych. - Nagroda promuje postawy prospołeczne i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych, a sama gala jest od lat największym świętem III sektora w naszym województwie - mówi Jerzy Boczoń, prezes Fundacji RC, organizator konkursu. Zgłoszenia, w siedmiu kategoriach, przyjmowane są do piątku, 5 listopada.
27.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka to ważne dla sektora pozarządowego wydarzenie - pozwala na dostrzeżenie codziennej pracy społeczników, docenienie jej oraz na motywację do dalszej pracy na rzecz innych. Nz. uroczysta gala edycji konkursu w 2018 roku, w Europejskim Centrum Solidarności
Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka to ważne dla sektora pozarządowego wydarzenie - pozwala na dostrzeżenie codziennej pracy społeczników, docenienie jej oraz na motywację do dalszej pracy na rzecz innych. Nz. uroczysta gala edycji konkursu w 2018 roku, w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Grzegorz Mehring / ECS

 

Gdańskie Forum Zmian Klimatu - kto zasiada w ośmioosobowej eksperckiej radzie?

 

Nagroda Bursztynowego Mieczyka to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali kraju, powołane w celu uznania i pochwały dla działań organizacji pozarządowych w formie nagrody na szczeblu regionalnym. Została ustanowiona z inicjatywy Fundacji Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w 1994 roku, przez ówczesnego Wojewodę Gdańskiego Macieja Płażyńskiego, a od 2010 roku nosi jego imię. Od 1999 roku jest wręczana laureatom wspólnie przez Wojewodę Pomorskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego.

- Nagroda promuje postawy prospołeczne i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych, a sama gala jest od lat największym świętem III sektora w naszym województwie - zachęca do przesyłania zgłoszeń do tegorocznej, 27 edycji konkursu Jerzy Boczoń, prezes Fundacji Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

- To uhonorowanie pomorskich organizacji pozarządowych, które angażują się w działania na rzecz społeczności, środowiska, edukacji, kultury oraz współpracy międzynarodowej. Celem nagrody jest wzmocnienie i docenienie sektora obywatelskiego oraz podniesienie prestiżu i etosu pracy w organizacjach pozarządowych, a także pobudzanie aktywności społecznej w lokalnych społecznościach - dodaje Klara Mirecka z Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

 

Kto może aplikować w konkursie o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka?

Swoją kandydaturę zgłosić może każda organizacja pozarządowa mająca siedzibę na terenie województwa pomorskiego. Do nagrody każdy nominuje się sam, wypełniając odpowiedni wniosek i przesyłając go mailem na wskazany adres do piątku, 5 listopada, do godziny 18.00. Laureaci nagrody z poprzednich lat mogą ponownie wystartować po upływie dwóch lat od poprzedniej wygranej.

Zgłoszenia można składać w siedmiu kategoriach:

  • Pomoc społeczna
  • Ochrona środowiska i edukacja ekologiczna
  • Kultura
  • Edukacja
  • Społeczeństwo obywatelskie
  • Współpraca międzynarodowa
  • Debiut roku - do ubiegania się o nagrodę w tej kategorii uprawnione są organizacje, które zostały założone maksymalnie 18 miesięcy przed datą ogłoszenia konkursu, tj. 4 października 2021 roku

 

Na co zwraca uwagę Kapituła i kto w niej zasiada?

Kapituła Konkursu składa się z dwóch przedstawicieli Wojewody Pomorskiego, dwóch przedstawicieli Marszałka Województwa Pomorskiego, dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych, laureatów z poprzedniego roku, przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przedstawiciela Europejskiego Centrum Solidarności, oraz przedstawiciela Fundacji RC. Pracom Kapituły Konkursu przewodniczy przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego lub Urzędu Wojewódzkiego.

W ocenie Kapituły organizacja powinna być inspiracją dla innych, stawiać na innowacyjne działania i niesztampowe rozwiązania. Kapituła przygląda się wiarygodności i oryginalności inicjatyw podejmowanych przez organizację, czy ma ona świeże podejście do sprawy, które odpowiada jej charakterowi. Ważna jest też trwałość, powtarzalność działań oraz współpraca z innymi partnerami, w szczególności z instytucjami sektora publicznego. Nagroda dotyczy całokształtu działalności organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w zakresie ekologii oraz za integrowanie i włączanie wolontariuszy i społeczności lokalnej.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w piątek, 3 grudnia. Wydarzenie co roku gromadzi wiele osób związanych z III sektorem, partnerów, reprezentantów samorządów oraz instytucji krajowych. Więcej informacji o nagrodzie, dotychczasowych laureatach i gali, oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie bursztynowymieczyk.pomorskie.pl.

 

Partnerzy Konkursu: Wojewoda Pomorski, Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Rzecznik Praw Obywatelskich, Narodowy Instytut Wolności, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja RC.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska