• Start
  • Wiadomości
  • Opowieść o dwóch Czarnych. Zobacz film o Centrum św. Jana w Gdańsku

Opowieść o dwóch Czarnych. Zobacz film o Centrum św. Jana w Gdańsku

- Centrum św. Jana w Gdańsku to miejsce otwartości, tolerancji i wielu ważnych wydarzeń artystycznych - mówią twórcy filmu dokumentalnego „Czarni”, opowiadającego o tym wyjątkowym miejscu i o postaciach nierozerwalnie z nim związanych: księdzu Krzysztofie Niedałtowskim i Larrym Okey Ugwu. Premierowy pokaz odbędzie się w czwartek 20 kwietnia 2017 r., właśnie w Centrum św. Jana. Wstęp wolny.
13.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kadr z filmu Czarni: ks. Krzysztof Niedałtowski i Larry Okey Ugwu

- Ten film powstał ze względu na to, czym jest i jak wielką rolę pełni Centrum św. Jana w Gdańsku - mówi producentka filmu Maria Mrozińska. - Dla wierzących jest to miejsce ewangeliczne, ponieważ jest tak otwarte na każdego człowieka, jak tego naucza Ewangelia. Z punktu widzenia osoby niewierzącej jest to natomiast miejsce styku różnorodnych kultur.

Mrozińska wspomina, że fantastyczne, wielokulturowe działania miały tam miejsce już lata temu. Dlatego w filmie zobaczymy fragmenty nagrań archiwalnych sprzed np. ośmiu lat. - Te działania, zarówno sakralne, jak i artystyczne, rozpoczęły się jeszcze w ówcześnie popadającym w ruinę kościele. Potem - kiedy Larry Okey Ugwu został dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, a biskup Gocłowski podpisał umowę użyczenia kościoła na 30 lat (teraz przedłużoną na 50) do używania w celach artystycznych przez NCK, z zachowaniem przestrzeni sakralnej - trwały i trwają nieprzerwanie do dziś.

Film został zatytułowany dość kontrowersyjnie: „Czarni”, ponieważ pokazuje wieloletnią działalność i pracę animatorów Centrum św. Jana: księdza Krzysztofa Niedałtowskiego i Larrego Okey Ugwu. - Oni są duszą i sercem tego miejsca. Ksiądz Niedałtowski stworzył tam przestrzeń tolerancji i otwartości - tłumaczy producentka.

Inicjatorem i pomysłodawcą filmu był znany producent telewizyjny, dziennikarz i publicysta zmarły w 2008 roku Adam Kinaszewski. Obraz wyreżyserował duet Henryka Dobosz-Kinaszewska i Oskar Piotr Martin. Henryka Dobosz-Kinaszewska to trójmiejska dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych. Z Marią Mrozińską współpracowała już wcześniej, m.in. przy produkcji głośnego dokumentu „Kryptonim Inspektor”, opowiadającym o Lechu Bądkowskim - działaczu pomorskiej „Solidarności” i sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.

Za muzykę do „Czarnych” odpowiada znany trójmiejski muzyk i kompozytor, Mikołaj Trzaska.

Premierowy pokaz dokumentu odbędzie się w kościele św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50), w czwartek 20 kwietnia 2017 r., o godz. 19. Wstęp wolny. Podczas premiery będzie można kupić płytę z filmem w promocyjnej cenie.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus