PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Opowiedz o życiu Jana Heweliusza - konkurs Hevelianum na mapping dla Wozowni Artyleryjskiej

Opowiedz o życiu Jana Heweliusza - konkurs Hevelianum na mapping dla Wozowni Artyleryjskiej
Stwórz mapping o słynnym astronomie z Gdańska! Hevelianum zaprasza twórców do udziału w konkursie na mapping opowiadający o życiu gdańskiego uczonego. Hasło konkursu brzmi “Heweliusz. Hipster czy uczony?” Zwycięska praca będzie prezentowana na ścianie Wozowni Artyleryjskiej, a jej autor otrzyma 5 tys. zł. Projekty można nadsyłać do 31 maja.
 
Grafika: Hevelianum

 

Jan Heweliusz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Choć na kartach historii zapisał się najbardziej jako astronom, to skala jego zainteresowań jest imponująca. Równie interdyscyplinarne Hevelianum, które obrało go za swojego patrona, postanowiło przybliżyć życie i dokonania słynnego gdańskiego astronoma i przygotowało program całorocznych obchodów 410 rocznicy jego urodzin. Jednym z jego elementów jest konkurs na mapping.

- Do udziału zapraszamy wszystkich twórców, którzy mają pomysł, jak w nowoczesny sposób przywrócić pamięć o życiu i dokonaniach Jana Heweliusza, który wyprzedzał swoje czasy - zaprasza Dorota Ciemna z Hevelianum, koordynatorka przedsięwzięcia. - Ten niezwykły uczony zbudował obserwatorium astronomiczne na dachach swoich kamienic, a w tym samym czasie w ich piwnicach warzył piwo. Był rajcą miejskim, matematykiem, konstruktorem przyrządów astronomicznych, które w dodatku sam ozdabiał jako wytrawny artysta. Chcielibyśmy opowiedzieć tę historię nowoczesnym środkami wyrazu, wykorzystując technikę mappingu.

Trójwymiarowy pokaz, łączący światło, obraz i dźwięk będzie wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej w Gdańsku – Wozowni Artyleryjskiej. To obiekt o wyjątkowych walorach architektonicznych, który powstał w latach 70-tych XIX wieku jako magazyn wojskowy. Zrewaloryzowany i przystosowany do nowej funkcji w 2018 roku, cieszy oko konstrukcją szachulcową i czerwoną cegłą.

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 31 maja 2021 roku stworzyć plik multimedialny, który będzie w ciekawy sposób nawiązywał do życia i talentów Jana Heweliusza. Dobór środków wyrazu pozostaje dowolny, mile widziane będą projekty w aktywny sposób wykorzystujące elementy architektoniczne budynku.

 

Jury konkursu wyłoni laureata do 30 czerwca br. Przewidziane są nagrody finansowe – za I miejsce – 5 tys. zł, za II miejsce – 3 tys. zł, za III miejsce – 2 tys. zł. Każda zwycięska praca zostanie zaprezentowana publiczności na ścianie Wozowni Artyleryjskiej.

Wszystkie potrzebne dokumenty i informacje dotyczące konkursu, a także kontakt do koordynatorki - na stronie internetowej.

 

Elewacja Wozowni Artyleryjskiej niejednokrotnie sprawdziła się jako przestrzeń prezentacji mappingów z historią w tle, np. tego dotyczącego historii rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich “(reKonstrukcje”), który był niewątpliwą atrakcją kilku ostatnich sezonów, jego premiera odbyła się 2018 r. z okazji otwarcia zrewitalizowanej Wozowni.

PRZYPOMINAMY TEN MAPPING: