• Start
  • Wiadomości
  • „Opowiadają o Muzeum II Wojny bzdury”. A wystarczy zobaczyć ten film!

„Opowiadają o Muzeum II Wojny bzdury”. A wystarczy zobaczyć ten film!

Ważą się losy budowanego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej, które - zdaniem ministerstwa kultury - zbyt uniwersalistycznie przedstawia największy kataklizm wojenny XX wieku, a powinno prezentować przede wszystkim polski punkt widzenia. To nieprawda - ripostuje wicedyrektor muzeum i zachęca do obejrzenia filmu o ekspozycjach.
19.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Częścią stałej ekspozycji ma być blok „Groza wojny”.

15 marca 2016 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego (tę funkcję pełni obecnie Piotr Gliński) ogłosił w Dzienniku Urzędowym projekt połączenia powstające muzeum z dopiero planowaną placówką na Westerplatte i utworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Za weryfikacją planów dotyczących powstającej w Gdańsku placówki wielokrotnie opowiadał się Jarosław Sellin, wiceminister kultury i poseł PiS z okręgu gdańskiego. Zauważał m.in., że planowana ekspozycja jest zbyt „uniwersalistyczna”, a powinna przedstawiać raczej polski punkt widzenia.

Czytaj więcej: Gdańsk wycofa darowiznę? Co z Muzeum II Wojny Światowej?

Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej, opublikował na swoim profilu na Facebooku materiał wideo opatrzony komentarzem: „Różni ludzie (nie tylko politycy) opowiadają różne rzeczy o naszym Muzeum. Przykro to mówić, ale czasami są to kompletne bzdury. Oczywiście mówią to najczęściej ci, którzy nie zadali sobie trudu, aby zgłębić temat. Znacie takich? Jeśli tak, polećcie im ten krótki film. Politykom też”.

Film polecany przez Marszalca to 13-minutowa produkcja, której jednak warto ten niespełna kwadrans poświęcić. Po muzeum oprowadza aktorka Maja Ostaszewska. Opowieść o II wojnie światowej rozpoczynają krótkie wystąpienia największych tyranów XX wieku: Mussoliniego, Stalina i Hitlera, których decyzje miały krwawy wpływ na miliony ludzi.

- Są lekcje historii, których nie wolno nam zapomnieć - mówi Maja Ostaszewska. - Dziś, gdy odchodzą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń, potrzebne są instytucje, które utrwalą pamięć przeszłości. Właśnie dlatego w Gdańsku powstało Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum, jakiego nikt dotąd nie stworzył.

Wraz z aktorką powoli cofamy się do roku 1939, 1940, 1945… Poznajemy eksponaty, takie jak bombka choinkowa ze swastyką. I rolę Polski w dziejach Europy. - Sprawa Gdańska stała się dla Hitlera pretekstem do rozpętania wojny - przypomina aktorka. - Miasto było jednak również miejscem, gdzie po raz pierwszy stawiono Niemcom zbrojny opór. Dlatego właśnie w Muzeum II Wojny Światowej nie mogło zabraknąć historii bohaterskiej obrony dwóch redut: Polskiej Składnicy Wojskowej na Westerplatte i Poczty Polskiej.

Zobacz cały film:

TV

Światowa stolica bursztynu