Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Opiniotwórczy francuski dziennik “Le Monde” zachęca, by odwiedzić Gdańsk

Dlaczego Gdańsk znalazł się na łamach magazynu “Le Monde”? Francuska gazeta uważa, że nasze miasto jest obecnie jednym z pięciu najciekawszych w Europie miejsc do zwiedzania, a bliskość Sopotu i Gdyni tylko dodaje atrakcyjności. Z publikacji wynika, że Długi Targ jest dla Gdańska tym, co… Pola Elizejskie dla Paryża.

Opiniotwórczy francuski dziennik “Le Monde” zachęca, by odwiedzić Gdańsk
A
A
data publikacji: 10 kwietnia 2018 r.

Le Monde zaleca francuskim turystom m.in. podziwanie rzędów malowanych gdańskich kamienic
Le Monde zaleca francuskim turystom m.in. podziwanie rzędów malowanych gdańskich kamienic
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańsk znalazł się na pierwszym miejscu w promowanej przez “Le Monde” piątce “najlepszych turystycznych destynacji”. Na kolejnych miejscach są: Rovinj (Chorwacja), Nerja (Hiszpania), Ryga (Łotwa) i Katania (Włochy).

Cały artykuł we francuskiej wersji językowej - TUTAJ


“Le Monde” ukazuje się w Paryżu od grudnia 1944 roku. Najlepsze swoje czasy ma już za sobą, ale wciąż sprzedaje się w wydaniu papierowym w średnim codziennym nakładzie 360-390 tys. egzemplarzy. Czytelnictwo wydania internetowego jest wielokrotnie większe. Co ważniejsze - jest to jeden z najbardziej opiniotwórczych tytułów we Francji, skierowany do centro-lewicowej i raczej zamożnej inteligencji.

Tłumaczenie fragmentu publikacji “Le Monde”, który dotyczy Gdańska:

Gdańsk - wskrzeszone piękno

Gdańsk? Na myśl przychodzą nam Wałęsa i jego wydatny wąs, Solidarność, sławna stocznia… ale to nadbałtyckie miasto znajduje się także w czołówce miast europejskich polecanych przez TripAdvisor, będąc jednocześnie jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Położone w delcie Wisły, zostało pieczołowicie zrekonstruowane po całkowitym zniszczeniu z czasów II wojny światowej. Stara część miasta cieszy się dziś dawnym splendorem, urzekając kolorowymi fasadami kamienic w stylu flamandzkim, oraz pełnymi uroku kawiarenkami i restauracjami.

Przejdziemy się ulicą Długą, podziwiając rzędy malowanych kamienic, następnie dotrzemy do Długiego Targu - Pól Elizejskich tego miasta. Robiąc zakupy warto pamiętać, że dzięki niemal trzem tysiącom pracowni bursztyniarskich (atelier), to hanzeatyckie miasto wytwarza 65% światowej produkcji bursztynu… warto mu ulec na ulicy Mariackiej - jednej z najpiękniejszych uliczek handlowych w mieście.

Gdańsk, szlachetny i kosmopolityczny, oferuje trzy miasta w jednym: trzeba udać się również do Sopotu, słynnego uzdrowiska, w którym możemy przespacerować się drewnianym molo lub brzegiem morza. Następnie warto skoczyć do nowoczesnej Gdyni, w której znajdziemy przepiękną panoramę portu oraz godne odwiedzenia muzea.

oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl