PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Opiniotwórczy francuski dziennik “Le Monde” zachęca, by odwiedzić Gdańsk
Opiniotwórczy francuski dziennik “Le Monde” zachęca, by odwiedzić Gdańsk
Dlaczego Gdańsk znalazł się na łamach magazynu “Le Monde”? Francuska gazeta uważa, że nasze miasto jest obecnie jednym z pięciu najciekawszych w Europie miejsc do zwiedzania, a bliskość Sopotu i Gdyni tylko dodaje atrakcyjności. Z publikacji wynika, że Długi Targ jest dla Gdańska tym, co… Pola Elizejskie dla Paryża.

Le Monde zaleca francuskim turystom m.in. podziwanie rzędów malowanych gdańskich kamienic
Le Monde zaleca francuskim turystom m.in. podziwanie rzędów malowanych gdańskich kamienic
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańsk znalazł się na pierwszym miejscu w promowanej przez “Le Monde” piątce “najlepszych turystycznych destynacji”. Na kolejnych miejscach są: Rovinj (Chorwacja), Nerja (Hiszpania), Ryga (Łotwa) i Katania (Włochy).

Cały artykuł we francuskiej wersji językowej - TUTAJ


“Le Monde” ukazuje się w Paryżu od grudnia 1944 roku. Najlepsze swoje czasy ma już za sobą, ale wciąż sprzedaje się w wydaniu papierowym w średnim codziennym nakładzie 360-390 tys. egzemplarzy. Czytelnictwo wydania internetowego jest wielokrotnie większe. Co ważniejsze - jest to jeden z najbardziej opiniotwórczych tytułów we Francji, skierowany do centro-lewicowej i raczej zamożnej inteligencji.

Tłumaczenie fragmentu publikacji “Le Monde”, który dotyczy Gdańska:

Gdańsk - wskrzeszone piękno

Gdańsk? Na myśl przychodzą nam Wałęsa i jego wydatny wąs, Solidarność, sławna stocznia… ale to nadbałtyckie miasto znajduje się także w czołówce miast europejskich polecanych przez TripAdvisor, będąc jednocześnie jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Położone w delcie Wisły, zostało pieczołowicie zrekonstruowane po całkowitym zniszczeniu z czasów II wojny światowej. Stara część miasta cieszy się dziś dawnym splendorem, urzekając kolorowymi fasadami kamienic w stylu flamandzkim, oraz pełnymi uroku kawiarenkami i restauracjami.

Przejdziemy się ulicą Długą, podziwiając rzędy malowanych kamienic, następnie dotrzemy do Długiego Targu - Pól Elizejskich tego miasta. Robiąc zakupy warto pamiętać, że dzięki niemal trzem tysiącom pracowni bursztyniarskich (atelier), to hanzeatyckie miasto wytwarza 65% światowej produkcji bursztynu… warto mu ulec na ulicy Mariackiej - jednej z najpiękniejszych uliczek handlowych w mieście.

Gdańsk, szlachetny i kosmopolityczny, oferuje trzy miasta w jednym: trzeba udać się również do Sopotu, słynnego uzdrowiska, w którym możemy przespacerować się drewnianym molo lub brzegiem morza. Następnie warto skoczyć do nowoczesnej Gdyni, w której znajdziemy przepiękną panoramę portu oraz godne odwiedzenia muzea.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl