PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Opiekujesz się ciężko chorym? W sobotę sam zadbaj o swoje zdrowie

Opiekujesz się ciężko chorym? W sobotę sam zadbaj o swoje zdrowie
Dzień Profilaktyki w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku jest formą wsparcia dla osób, które opiekując się chorymi bliskimi, nie mają czasu by zadbać o swoje zdrowie. 8 października w jednym miejscu będą mogły skorzystać z badań profilaktycznych i porad specjalistów kilku dziedzin medycyny.

W hospicjum trwają przygotowania do sobotniego Dnia Profilaktyki
W hospicjum trwają przygotowania do sobotniego Dnia Profilaktyki
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Z badań i porad specjalistów będzie można skorzystać w sobotę, 8. października w godz. 9 - 13 w siedzibie hospicjum przy ul. Mikołaja Kopernika 6.

- Ludzie, którzy poświęcają się opiece nad ciężko chorymi zwykle nie mają czasu dla siebie - wyjaśnia Anna Janowicz z Fundacji Hospicyjnej. - Dlatego postanowiliśmy zorganizować Dzień Profilaktyki, który ma umożliwić opiekunom przeprowadzenie w jednym miejscu i dniu, badań i konsultacji. Inicjatywa jest możliwa dzięki współpracy z lekarzami, którzy włączyli się do akcji w ramach wolontariatu.

Uczestnicy akcji będą mogli spotkać się m.in z: ortopedą, pediatrą, neurologiem, onkologiem czy gastroenterologiem oraz skorzystać z badań USG, EKG i mammografii.

Wybór daty akcji nie jest przypadkowy - 8. października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów, w sobotę również rozpoczyna się XIII Ogólnopolska Kampania Społeczna „Hospicjum to też Życie”.

Kampanie społeczne „Hospicjum to też Życie” od początku organizowane są przez Fundację Hospicyjną z Gdańska we współpracy z hospicjami z całej Polski. Tegoroczna kampania ma zwrócić społeczną uwagę na opiekunów rodzinnych, sprawujących opiekę nad ciężko chorymi bliskimi w domach. Są oni bardzo ważnymi partnerami we współpracy z hospicjami. Podejmują się zadań wymagających zaangażowania i poświęcenia, przy czym często zapominają o sobie, swoich potrzebach i swoim zdrowiu.

- Dzień profilaktyki jest jedną z możliwości wsparcia opiekunów rodzinnych - dodaje Anna Janowicz z Fundacji Hospicyjnej. - Do takich między innymi przedsięwzięć chcemy zachęcać hospicja i inne instytucje w ramach tegorocznej Kampanii. Chcemy pokazać, że konieczne jest instytucjonalne wsparcie systemowe, ale również codzienna pomoc każdego z nas, pomoc lokalnych społeczności. W jaki sposób, na miarę naszych możliwości, krok po kroku, możemy zmieniać rzeczywistość opiekunów rodzinnych ciężko i przewlekle chorych dzieci, dorosłych oraz osób starszych i niedołężnych, wymagających całodobowej opieki.

Podczas kampanii poszczególne ośrodki prowadzić będą indywidualne zbiórki publiczne. Do dyspozycji osób, które zechcą wesprzeć działanie hospicjów, uruchomiony zostanie charytatywny nr telefonu: 7279. Zebrane w ramach zbiórki SMS-owej pieniądze zostaną wykorzystane na wzmocnienie hospicyjnej opieki nad chorymi i ich rodzinami. W zależności od uzyskanej kwoty będą to: szkolenia dla pracowników hospicjów z zakresu komunikacji z rodziną chorego i/lub bony do apteki dla opiekunów rodzinnych podopiecznych hospicjum. Również podczas Dnia Profilaktyki chętni będą mogli dołączyć się do zbiórki wrzucając drobny datek do skarbonki.

Fundacja Hospicyjna prowadzi gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, które rocznie obejmuje opieką ponad 800 osób: dzieci i dorosłych. Zarówno w placówce stacjonarnej, jak i domowej. Pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci jest aktualnie 33 dzieci, cierpiących na przewlekłe i nieuleczalnie choroby. Dzięki działającemu od 2006 r. Funduszowi Dzieci Osieroconych, organizacja pomaga także dzieciom, których bliscy byli podopiecznymi hospicjów. Fundacja działa od 2004 r. i przez cały ten czas udowadnia, że Hospicjum to też Życie.

Plakat promujący Dzień Profilkatyki
Plakat promujący Dzień Profilkatyki
Fundacja Hospicyjna

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze