• Start
  • Wiadomości
  • Opera na Targu Węglowym w tym roku na żywo! „Paria” Moniuszki

Opera na Targu Węglowym w tym roku na żywo! „Paria” Moniuszki

10. edycja Opery na Targu Węglowym będzie pod wieloma względami wyjątkowa - m.in. po raz pierwszy opera transmitowana będzie na żywo. Zobaczymy „Parię” Stanisława Moniuszki, która zostanie wyświetlona w niedzielę, 30 czerwca, ponadto Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na liczne wydarzenia towarzyszące. Wstęp wolny.
30.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej, cieszą się dużą popularnością
Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej, cieszą się dużą popularnością
Fot. Bogna Kociumbas

 

Jak co roku latem, Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Targ Węglowy, gdzie na wielkim ekranie zobaczyć będzie można inscenizację jednej najbardziej znanych oper świata. Podczas każdej edycji tradycyjnie to widzowie w internetowej ankiecie wybierali spośród kilku tytułów, które dzieło chcieliby zobaczyć - tym razem głosowania nie było. Z okazji Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego dla obchodzenia 200. rocznicy urodzin twórcy, wyświetlona zostanie „Paria” Stanisława Moniuszki. Dzieło zobaczymy na dużym ekranie w niedzielę, 30 czerwca.

- „Parię” Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy „Halki” i „Strasznego dworu” zaskoczyło premierową publiczność. Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach tym razem otrzymała historię o nierównościach społecznych dziejącą się w dalekich Indiach. Pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z „kasty wzgardzonej”. Niestety jego tajemnica wychodzi na jaw - mówi Jerzy Snakowski, operowy ekspert i gospodarz Opery na Targu Węglowym, który także i tym razem wprowadzi publiczność w tajniki wiedzy operowej wspólnie z sopranistką Katarzyną Hołysz.

Podczas jubileuszowej, 10. edycji Opery na Targu, „Paria” wyjątkowo transmitowana będzie na żywo z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. To dzieło w trzech aktach, do którego libretto napisał Jan Chęciński na podstawie tragedii Casmira Delavigne’a. Kierownictwo muzyczne objął Gabriel Chmura, za reżyserię odpowiada Graham Vick, scenografię: Samal Blak, choreografię: Ron Howell, reżyserię świateł: Giuseppe di Iorio, kierownictwo chóru: Mariusz Otto. Wykonawcy: Dominik Sutowicz (Idamor),  Monika Mych-Nowicka (Neala), Szymon Kobyliński (Akebar), Mikołaj Zalasiński (Dżares) oraz Pavlo (Tolstoy Ratef).

„Parię” na Targu Węglowym zobaczymy o godz. 18:00, ale warto przyjść nieco wcześniej i zająć miejsce na jednym z leżaków przygotowanych przez organizatorów. Wstęp wolny.

 

W ubiegłym roku decyzją internautów zobaczyliśmy „Don Giovanniego” Mozarta. W tym roku głosowania nie będzie - z okazji Roku Moniuszkowskiego zobaczymy dzieło Stanisława Moniuszki
W ubiegłym roku decyzją internautów zobaczyliśmy „Don Giovanniego” Mozarta. W tym roku głosowania nie było - z okazji Roku Moniuszkowskiego zobaczymy dzieło Stanisława Moniuszki
Fot. Bogna Kociumbas

 

To nie koniec atrakcji. Z okazji obchodów urodzin Moniuszki po raz pierwszy pokazowi towarzyszyć będą także wydarzenia dodatkowe.

W sobotę, 29 czerwca, o godz. 11.00, w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) Paulina Wilczyńska i Magdalena Nanowska, artystki opery Bałtyckiej w Gdańsku, poprowadzą warsztaty przybliżające najmłodszym operę.

- Jak ubrać się do opery, żeby nie wypłoszyć melomanów? Jak odszukać swoje miejsce na widowni i nie wpaść do kanału orkiestry? Dlaczego na Superbileterki zawsze można liczyć? Moni i Uszko, zwariowane rodzeństwo, przeprowadzą młodych widzów przez kręte korytarze operowe i udowodnią, że opera nie tylko da się lubić, ale też osłodzi każdy nudny wieczór - zapraszają organizatorzy.

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy - zgłoszenia przyjmowane są pod adresem warsztaty@ikm.gda.pl. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6-10 lat.

A tuż przed pokazem Opery na Targu Węglowym, 30 czerwca w godz. 15.00-17.00, na przedprożach kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku usłyszymy minirecitale. Znane arie operowe, a także wokalne utwory Moniuszki wykonają: Katarzyna Hołysz, Leszek Skrla, Karolina Sikora, przy akompaniamencie: Lianny Kourunna, Łukasza Jankowskiego. Prowadzenie recitali: Jerzy Snakowski.

Wstęp wolny.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska