Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ołtarz w Bazylice Mariackiej zdemontowany. Teraz czas na renowację

Dwa i pół tygodnia trwały prace związane z demontażem ołtarza głównego w Bazylice Mariackiej. Zaczęły się 23 października a zakończyły w środę, 8 listopada. Ostatni dzień prac był bez wątpienia najtrudniejszy, ponieważ polegał na demontażu centralnej szafy ołtarza, która waży tonę. Wszystko przebiegło jednak zgodnie z planem, co zarejestrowała nasza kamera.

Ołtarz w Bazylice Mariackiej zdemontowany. Teraz czas na renowację
A
A
data publikacji: 08 listopada 2017 r.

Demontaż ołtarza w Bazylice Mariackiej trwał dwa i pół tygodnia
Demontaż ołtarza w Bazylice Mariackiej trwał dwa i pół tygodnia
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Demontaż najbardziej wymagającej części ołtarza zajął około trzech godzin. To niełatwe zadanie, bo najdrobniejszy błąd człowieka mógł doprowadzić do nagłego osunięcia i uszkodzenia szafy głównej. Nic takiego na szczęście się nie wydarzyło.

Do rozbiórki potrzebnych było aż dziesięciu mężczyzn i to dzięki ich sprawnej pracy cała operacja przebiegła pomyślnie.

Rozebrany ołtarz znajduje się już w bocznej nawie Bazyliki Mariackiej. Tutaj przeprowadzane będą prace konserwatorskie. By zobaczyć ich efekty, będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Ołtarz ma być gotowy w styczniu 2019 roku. Odpowiedzialny za to przedsięwzięcie jest zespół sześciu dyplomowanych konserwatorów dzieł sztuki: Krzysztof Owsiany, Ryszard Żankowski, Agnieszka Fejzer, Gabriela Lisowska-Wojciechowska oraz Szymon Pierzchalski.

Konserwacja ołtarza kosztować będzie 850 tys. zł. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz dotacji miasta Gdańska.


ZOBACZ FILM Z DEMONTAŻU


Więcej informacji na temat renowacji ołtarza w Bazylice Mariackiej znajdziesz TUTAJ.Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora