PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olszynka. Wkrótce ruszy wyczekiwana inwestycja wodociągowa 

Olszynka. Wkrótce ruszy wyczekiwana inwestycja wodociągowa 
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na gdańskiej Olszynce będzie kosztować ponad 35 mln zł. Inwestycję wspólnie przeprowadzi Miasto Gdańsk i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

 

Maciej Kosycarz/KFP

 

 

Inwestycja dotyczy ulic Łanowej i Modrej (obszaru za torami kolejowymi). Koszty budowy zostaną podzielone między GIWK, która będzie odpowiadać za budowę wodociągu i kanalizacji sanitarnej i Gminę Miasta Gdańsk, która sfinansuje nawierzchnię drogową. Według wstępnego kosztorysu koszt inwestycji wynosi ok 35,5 mln zł netto. 

Ze względu na duży zakres prac i koszty inwestycja będzie realizowana etapami:

1.Modra (etap I – planowane rozpoczęcie robót budowlanych w 2020 r.; etap II – planowane rozpoczęcie robót budowlanych w 2021 r.)

2.Łanowa (etap III – planowane rozpoczęcie robót budowlanych w 2022 r.; etap IV – planowane rozpoczęcie robót budowlanych w 2023 r.)

 

- Poszukiwanie środków na sfinansowanie budowy infrastruktury w tym obszarze Gdańska trwa już od lat - tłumaczy Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji. - Zdajemy sobie sprawę, że jest to wyczekiwana inwestycja, dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac ze środków własnych. Jeśli pojawi się taka możliwość, będziemy się starać o dofinansowanie kolejnych etapów inwestycji. Warto przypomnieć, że w ramach pierwszego etapu Gdańskiego projektu wodno-ściekowego udało się wybudować w dzielnicy Olszynka 11 km sieci kanalizacyjnych i 3,16 km przyłączy. Wówczas realizacja inwestycji ze środków unijnych „po drugiej stronie torów” była niemożliwa, głównie ze względu na rozproszoną zabudowę.

Do tej pory w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego (w trzech etapach) powstało w Gdańsku 150,6 km sieci kanalizacji sanitarnej. Obecnie realizowany jest trzeci etap Gdańskiego projektu wodno-ściekowego, dofinansowany ze środków POiŚ na lata 2014 – 2020. Właśnie dobiega końca budowa kanalizacji sanitarnej w okolicy ulicy Olimpijskiej i Łyżwiarskiej, natomiast trwają prace w ul. Charzykowskiej i Łapalickiej oraz wzdłuż ul. Kartuskiej (pomiędzy ul. Zwierzyniecką a ul. Szczytników). 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl