PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olszynka, Orunia Górna - Gdańsk Południe. W sobotę wielkie sprzątanie w obu dzielnicach

Olszynka, Orunia Górna - Gdańsk Południe. W sobotę wielkie sprzątanie w obu dzielnicach
Kolejne dzielnice organizują generalne wiosenne porządki na swoim terenie. Na zielonej Olszynce sprzątany będzie głównie teren wokół opływu Motławy, natomiast w Oruni Górnej wyznaczono aż sześć lokalizacji, w których przydadzą się worki na odpady i chętne do pracy ręce. Organizatorami obu akcji sprzątania są rady dzielnic.
Mieszkańcy Olszynki będą sprzątać w sobotę tereny opływu Motławy
Mieszkańcy Olszynki będą sprzątać w sobotę tereny opływu Motławy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Olszynka

W tej dzielnicy akcję sprzątania zaplanowano w sobotę, 17 kwietnia, w godz. 10 - 12, wokół urokliwego opływu Motławy. Jadwiga Kubik, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka, nie ukrywa, że problem z zaśmiecaniem tej dzielnicy, w tym terenów sąsiadujących z Motławą, jest od lat nierozwiązywalnym problemem - mieszkańcy, nie tylko Olszynki, wciąż podrzucają tu różne odpady. W tym roku miejskie służby wykosiły część zarośniętych zielonych terenów. Chaszcze zniknęły, ale odsłonięte zostały kolejne śmieci, które zalegały, niewidoczne, w wysokich zaroślach. I to głównie tych chcą się pozbyć w sobotę radni. Wspólnie z lokalnymi aktywistami i mieszkańcami, podzielili się wstępnie na cztery grupy - każda będzie sprzątać inny teren.

Pierwszy - to okolice przy szkole w stronę ul. Bratki. Drugi - od ul. Bratki do ul. Łanowej. Trzeci - od ul. Łanowej do Kolorowego Mostku/ul. Pustej, a czwarty - do ulic Pustej i Krótkiej.

Do akcji sprzątania może dołączyć każdy chętny mieszkaniec. Należy jednak zabrać ze sobą rękawiczki ochronne. Gdańskie Usługi Komunalne zapewnią z kolei worki i odbiorą po sobotniej akcji zebrane śmieci. Obowiązkowe jest też noszenie maseczki ochronnej w trakcie sprzątania i utrzymywanie bezpiecznego dystansu od innych osób.

1

 

Orunia Górna - Gdańsk Południe

W tej dzielnicy planowano początkowo sprzątanie jedynie wokół zbiornika retencyjnego Augustowska. Zenobia Glac-Ściebura, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, przyznaje, że pomysł ten spotkał się z szerokim odzewem wśród mieszkańców, którzy zaproponowali sprzątanie także w innych rejonach dzielnicy. Tutaj akcję zaplanowano także w sobotę, 17 kwietnia, ale w godz. 6 - 20. Ostatecznie wyznaczono sześć lokalizacji:

Rejon nr 1. Zbiornik Augustowska. Proponowany obszar sprzątania: okolice Zbiornika Augustowska, tereny zielone przy Talosi, tereny zielone przy zejściu z Osiedla Moje Marzenie. Przy zbiorniku będzie znajdował się kontener na śmieci. W godz. 6.00 - 12.00 będą wydawane worki na śmieci.

Rejon nr 2. Zejście do Parku Oruńskiego. Proponowany obszar sprzątania: ścieżka z Oruni Górnej prowadząca do Parku Oruńskiego, ścieżka w kierunku zbiornika Augustowska. Na dole ścieżki z Oruni Górnej w Parku Oruńskim będzie znajdowało się miejsce składowania śmieci.

Rejon nr 3. Okolice Kadmowej. Proponowany obszar sprzątania: tereny zielone przy Kadmowej, tereny zielone wzdłuż rur ciepłowniczych. Miejsce składowania śmieci będzie znajdowało się za dawnm budynkiem GPEC.

Rejon nr 4. Okolice Kampinoskiej. Proponowany obszar sprzątania: tereny zielone przy Kampinoskiej i Srebrnej. Miejsce składowania śmieci będzie znajdowało się na ul. Kampinoskiej w pobliżu placu zabaw.

Rejon nr 5. Okolice Zbiornika Kolorowy. Proponowany obszar sprzątania: tereny zielone przy Zbiorniku Kolorowy. Miejsce składowania śmieci będzie znajdować się w okolicy przystanku autobusowego Topazowa.

Rejon nr 6. Trzcinowisko i Jar Potoku Kowalskiego. Proponowany obszar sprzątania: tereny zielone wokół trzcinowiska, Jar Potoku Kowalskiego.

 

W sobotę zaplanowano akcję sprzątania m.in. rejonu zbiornika retencyjnego Augustowska
W sobotę zaplanowano akcję sprzątania m.in. rejonu zbiornika retencyjnego Augustowska
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Worki na śmieci będzie można pobrać w dniu akcji sprzątania, czyli 17 kwietnia, w godz. 6.00 - 12.00 od pracownika GUK, który będzie dyżurował przy Zbiorniku Augustowska.

Wszystkie zebrane śmieci z wyznaczonych lokalizacji zostaną zabrane przez GUK w dniach 19-20 kwietnia. Dlatego, jeżeli ktoś z Państwa będzie chciał posprzątać któryś z wyznaczonych terenów także w niedzielę, będzie miał taką możliwość - worki z odpadami zostaną odebrane po weekendzie.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl