Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Oliwskie Święto Książki. Spotkaj Chwina, Kosycarza, Piórkowską i innych

Już po raz czwarty Oliwa stanie się literackim centrum Polski. To zasługa corocznego Oliwskiego Święta Książki, które odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2017 r. W programie m.in. bookcrossing, czyli wymiana książek, spotkania z autorami, akcje literackie, warsztaty i kiermasz książek. Wstęp wolny!

Oliwskie Święto Książki. Spotkaj Chwina, Kosycarza, Piórkowską i innych
A
A
data publikacji: 19 kwietnia 2017 r.

W Katalonii kobiety obdarowują ukochanych książkami, a oni odwdzięczają się czerwoną różą. Jak ten piękny zwyczaj został zaadaptowany podczas Oliwskiego Święta Książki? Dowiesz się 22 kwietnia
W Katalonii kobiety obdarowują ukochanych książkami, a oni odwdzięczają się czerwoną różą. Jak ten piękny zwyczaj został zaadaptowany podczas Oliwskiego Święta Książki? Dowiesz się 22 kwietnia
Maciej Moskwa

Ponad 20 namiotów pomorskich wydawnictw, ciekawe tytuły i specjalne ceny na książki. Brzmi zachęcająco? A to, jak podkreślają organizatorzy jednodniowego festiwalu Oliwskie Święto Książki nie jedyne atrakcje, które czekać będą na mieszkańców całego Trójmiasta, nie tylko oliwian, w sobotę 22 kwietnia, podczas czwartej edycji wydarzenia.

- Warto być na naszym świecie książki, ponieważ oprócz tego, że można wymienić się książkami podczas cieszącego się ogromną popularnością bookcrossingu, lub kupić nowe tytuły w cenach promocyjnych prosto od wydawnictw - w dodatku z autografami autorów, będzie można przyglądać się pracy pisarzy na żywo - mówi Natalia Filipionek-Rybińska z Fundacji Wspólnota Gdańska, organizującej Oliwskie Święto Książki.

Okazja, o której wspomina Natalia Filipionek-Rybińska, nadarzy się podczas akcji literackiej „Bez cenzury”, która odbędzie się w Parku Oliwskim. Z kolei ci, którzy sami piszą, będą mogli popisać się swoim talentem podczas konkursu prozatorskiego, który odbędzie się w oliwskiej "Paszczy Lwa". - To konkurs błyskawiczny, który polega na tym, że każdy może przyjść z napisanym przez siebie wcześniej gotowym tekstem prozatorskim i odczytać go przed publicznością, ale także przed jury, które podda go ocenie - dodaje Filipionek-Rybińska.

Warto się odważyć, bo na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Podobnie jak na tych, którzy się przebiorą, np. za swoją ulubioną postać z książki lub pisarza.

- Zachęcamy do tego, żeby przebrać się w dowolny strój związany z literaturą - dla takich osób będziemy mieć przygotowane nagrody książkowe - mówi organizatorka. - Wystarczy podejść do stoiska Fundacji Wspólnota Gdańska.  Osoby przebrane będziemy też „wyłapywać” w tłumie.

Ponadto 22 kwietnia będzie można się dowiedzieć jaka historia zainspirowała Stefana Chwina do napisania książki, ile szczytów górskich zdobył Jerzy Kukuczka i komu ostatnio zrobił zdjęcie Maciej Kosycarz. I naturalnie -  zdobyć książki z autografami od autorów, zamienić kilka słów, a nawet zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Już po raz czwarty na ulicy Opata Jacka Rybińskiego staną stoiska pomorskich wydawnictw książkowych. Ponadto na odwiedzających czeka moc atrakcji
Już po raz czwarty na ulicy Opata Jacka Rybińskiego staną stoiska pomorskich wydawnictw książkowych. Ponadto na odwiedzających czeka moc atrakcji
Fot. Natalia Filipionek-Rybinska

Nieprzypadkowo drzewa przy głównej ulicy Oliwy zostaną ozdobione z tej okazji katalońskimi flagami, a kto uniesie głowę, będzie mógł… poczytać Literaturę na Drzewie. To właśnie w Katalonii został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który obchodzi się szczególnie uroczyście: panie obdarowują panów książkami, a w zamian za to dostają od nich czerwone róże.

Zobacz relację filmową z Oliwskiego Święta Książki`2016

Na najmłodszych czekają bezpłatne warsztaty przygotowane przez wydawnictwa. Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę Oliwskiej Akademii Sztuki - jeśli będzie problem z rezerwacją za pośrednictwem internetu, organizatorzy proszą o kontakt pod nr tel. 58 345 29 67. Jak zapewniają, warto dzwonić nawet w piątek, bo zdarza się, że zarezerwowane miejsca są zwalnianie w ostatniej chwili. Nie zabraknie także konkursów - i dla dużych i dla małych.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Program Oliwskiego Święta Książki 2017
Sobota, 22 kwietnia


- godz. 12 - 18, ul. Opata J. Rybińskiego:

  • Kiermasz Wydawnictw Tutejszych
  • Wolna wymiana książek 
  • Przynieś książkę, wymień książkę, zabierz książkę
  • Katalońskie Walentynki
  • Literatura na drzewie (także w Parku Oliwskim)

- godz. 13 - 14.30

Akcja literacka „Bez cenzury” (Park Oliwski)

Treść dowolna, forma nienarzucona, objętość według uznania – jednym słowem, bez cenzury. Tak właśnie będą pisać poeci i prozaicy, którzy zjadą do Oliwy z całego regionu. Klęcząc, leżąc i kucając uwiecznią swoją twórczość na długiej wstędze papieru rozciągniętej na alejce w Parku Oliwskim.

- godz. 13-14

Warsztaty czytelnicze - Magiczne Maski Dobrego Humoru (namiot, ul. Opata J. Rybińskiego 23)

Warsztaty poprowadzi pisarka Anita Głowińska, przeznaczone sądla dzieci od 6 do 9 roku życia.

- godz. 14.30-15.30

Warsztaty czytelnicze - Zabawa Kryminalna (namiot, ul. Opata J. Rybińskiego 23)

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - bezpłatne warsztaty czytelnicze dla dzieci w wieku 6-10 lat

- godz. 15-18.30
2. Błyskawiczny Konkurs Prozatorski A4 - finał (pub "Paszcza Lwa", ul. Kwietna 39)
Wystarczy przyjść i odczytać publicznie krótki tekst własnego autorstwa - może to być fragment opowiadania, wpis z bloga, a nawet status z Facebooka. Nie ma ograniczeń. Publiczność posłucha i pokibicuje, a jury w składzie: Daniel Odija, Wojciech Boros i Andrzej Fac ocenią na żywo konkursowe utwory. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe i publikacja tekstu.

Wydawnictwa i niektórzy autorzy biorący udział w akcji:
Wydawnictwo Na Szczyt
Wydawnictwo Oskar
Wydawnictwo Wiatr od Morza
Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria
Wydawnictwo Eko - kapio
Wydawnictwo Zakamarki
Wydawnictwo Adamada
Wydawnictwo EneDueRabe
Wydawnictwo Ida
Wydawnictwo Milenium Media
Wydawnictwo Uran
Wydawnictwo Oficyna Gdańska
Wydawnictwo Novae Res
Wydawnictwo Kosycarz Foto Press
Wydawnictwo Tytuł
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Wydawnictwo Oficynka
Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia
Wydawnictwo Inne
Wydawnictwo Edu Art Media
Wydawnictwo Wspólny Stół
Adam Weiss - pisarz
Kinga Willim - pisarka

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gdańsk

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora