• Start
  • Wiadomości
  • Oliwski Ratusz Kultury. Zobacz prace Leona Piesowockiego - malarza generała Andersa

Oliwski Ratusz Kultury. Wystawa malarstwa Leona Piesowockiego - artysty generała Andersa

W Oliwskim Ratuszu Kultury, w galerii Nowy Warzywniak, otwiera się wystawa retrospekcyjna Leona Stanisława Piesowockiego (ur. w 1925 roku). Malarz spędził życie na emigracji, był jednym z żołnierzy-artystów generała Andersa, jego prace podziwiać można w wielu galeriach świata. Wernisaż odbędzie się piątek, 4 września, o godz. 19. Wystawa potrwa do 6 października 2020 r.
03.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prace Leona Piesowockiego oglądać można od 5 września do 6 października 2020, w godz. 10-18, w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wernisaż odbędzie się w piątek, 4 września 2020 o godz. 19
Prace Leona Piesowockiego oglądać można od 5 września do 6 października 2020, w godz. 10-18, w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wernisaż odbędzie się w piątek, 4 września 2020 o godz. 19
mat. pras.

 

Leon Piesowocki jest jednym z bohaterów książki prof. Jana Wiktora Sienkiewicza pt. Artyści Andersa. Uratowani z "Nieludzkiej Ziemi".

O tym mało znanym projekcie edukacyjnym, który zainicjował wśród swoich żołnierzy generał Władysław Anders przeczytać możemy na stronie portalu artysciandersa.pl. Dzięki staraniom przywódcy  1300 artystów wcielonych do armii kształciło się na jej koszt we Włoszech.

- Nie myślę, żeby istniała w historii wojen armia, która od pierwszej chwili swojego powstania, potem w czasie przemarszu przez pół świata, wreszcie w samej akcji bojowej, z pełną świadomością organizowała i prowadziła drugą, zupełnie inną akcję (edukacyjną) - pisze na portalu dr Karolina Lanckorońska, żołnierz II Korpusu i historyk sztuki. - W jej programie odgrywała znaczącą rolę, będąca zawsze ważnym elementem troski władz II Korpusu, edukacja artystyczna w zakresie sztuk pięknych oraz dbałość o umożliwienie, na ile pozwalały wojenne warunki - swobodnego i indywidualnego rozwoju artystycznych talentów.

Karolina Lanckorońska współorganizowała tę akcję, a dawnych studentów i żołnierzy Andersa szukała od lat 80., m.in. na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza” (za artysciandersa.pl): "Jesienią 1987 roku na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza” kilkakrotnie pojawił się apel Karoliny Lanckorońskiej: „Szanowny Panie Redaktorze! Gdy zaraz po wojnie II Korpus stał jeszcze we Włoszech, generał Anders obdarzył bogato dużą grupę swoich żołnierzy, bo im umożliwił studia wyższe na uczelniach włoskich. Była to akcja bardzo trudna z wielu względów, a owoc dała obfity. Tysiąc trzysta kilkadziesiąt młodych zostało „odkomenderowanych” na studia do Rzymu, Bolonii i Turynu. (...) Miałam zaszczyt brać udział w organizacji tych studiów – dlatego apeluję w tej chwili do wszystkich ówczesnych studentów, o ile dotrze do nich ta notatka, ażeby zechcieli przesłać swoje wspomnienia (oraz zdjęcia) z tych lat (...)”.

Do grupy żołnierzy-malarzy Andersa należał również Leon Stanisław Piesowocki. Jego droga do Armii Andersa prowadziła przez Poznań, gdzie się urodził w 1925 roku i niemiecką armię - w 1943 roku wcielono go do Wehrmachtu i wysłano do Włoch. Tam zdezerterował. Po dotarciu do wojsk alianckich, trafił do polskiego obozu przejściowego w Motolla, a następnie do II Oddziału Kontrwywiadu w Trzeciej Brygadzie Strzelców Karpackich.

Uczył się rysunku i malarstwa w rzymskiej Accademia di Belle Arti (1945-1946), a po przeniesieniu się wraz z armią generała do Wielkiej Brytanii (w 1946) kontynuował naukę w polskim Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej w Waldingfield k. Sudbury, w którym zajęcia prowadzili, m.in. Marian Bohusz-Szyszko i Wojciech Jastrzębowski.

Po demobilizacji Piesowocki (w 1947) został zatrudniony w Biurze Projektowania Miast w Portsmouth. Dzięki stypendium Komitetu do Spraw Oświaty Polaków podjął naukę w Sir John Cass College of Art w Londynie. Wspólnie z m.in. Tadeuszem Beutlichem, Ryszardem Demelem, Januszem Eichlerem, Kazimierzem Dźwigiem i Aleksanderem Wernerem założył „Grupę 49”, której członkowie zamieszczali rysunki na łamach Orła Białego i organizowali doroczne wystawy w londyńskiej Kingley Gallery, a następnie Grabowski Gallery. 

Od 1952 roku artysta prowadził wraz z Zygmuntem Kowalewskim firmę projektującą i wykonującą witryny. W tym samym roku ożenił się z Tillą Benderm. W 1960 przeprowadził się z Londynu do Steyning, gdzie urządził pracownię oraz warsztat drukarski. W 1976 do Pont de Barret w Prowansji. W latach 1981-1984 mieszkał i tworzył we Frankfurcie. Na początku lat 80. związał się z Marie Luise Ritter i powrócił do Francji.

Leon Piesowocki jest członkiem Printmakers Council w Londynie (1970-1974), Zrzeszenia Plastyków Polskich w Londynie (od 1958) i Association Internationale des Arts Plastiques (od 1979). Otrzymał główną nagrodę na British International Print Biennale (1968) i 2. Nagrodę na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1972).

Jego prace znajdują się w kolekcjach, m.in. Victoria and Albert Museum w Londynie, Museum and Art Gallery w Bradford, City and Art Museum w Oldham, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeach Narodowych w Warszawie i Poznaniu.

Prace Leona Piesowockiego oglądać możemy od 5 września do 6 października 2020 w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak, w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25).

Wernisaż odbędzie się w piątek, 4 września 2020 o godz. 19. Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Wstęp wolny.

na podst. portalu http://artysciandersa.pl/pl

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku