PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Oliwski Budżet Sąsiedzki - wyłoniono zwycięskie projekty pilotażowej edycji

Oliwski Budżet Sąsiedzki - wyłoniono zwycięskie projekty pilotażowej edycji
Oliwski Budżet Sąsiedzki to projekt wsparcia finansowego dla inicjatyw zgłaszanych przez mieszkańców dzielnicy. Jego celem jest podniesienie jakości ich życia, modernizacja otaczającej przestrzeni oraz wprowadzanie rozwiązań, które rozwiną lokalne interakcje. Które ze zgłoszonych projektów zostaną zrealizowane?
Laureaci pilotażowej edycji projektu Oliwski Budżet Sąsiedzki
Laureaci pilotażowej edycji projektu Oliwski Budżet Sąsiedzki
fot. materiały prasowe

 

Pierwszy Oliwski Budżet Sąsiedzki to projekt pilotażowy, który ma określić zapotrzebowanie oliwskiej społeczności na takie inicjatywy. W pierwszej edycji pula środków pieniężnych przeznaczonych na dofinansowane projekty to 18 tysięcy złotych, w której 12 tysięcy przeznaczyła Olivia Business Centre, a 6 tysięcy z prywatnej kieszeni dołożył radny Miasta Gdańska z Oliwy Andrzej Stelmasiewicz.

O dofinansowanie mogły  ubiegać się zarówno projekty miękkie (organizacja spotkań, kursów czy warsztatów), ale również infrastrukturalne, które na trwałe wpisujące się w charakter oliwskiej przestrzeni.

 Nabór wniosków ruszył 20 lipca i trwał do końca sierpnia br. W czasie  posiedzenia jury składającego się przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnicy Oliwa, przedstawicieli środowiska kultury i Olivii Business Centre wyłonione zostały projekty, które uzyskały dofinansowanie. Ich ogłoszenie nastąpiło w trakcie Viva Oliwa – święta dzielnicy, w której położona jest Olivia Business Centre.

Oliwski Budżet Sąsiedzki od oliwskiego centrum biznesowego dla mieszkańców dzielnicy

 

  • Największą liczbę głosów uzyskał projekt „Biblioteka +”, zgłoszony przez grupę oliwskich rodziców. Dzięki niemu w oliwskiej bibliotece powstanie dział dziecięcy, który skłonić ma najmłodszych mieszkańców dzielnicy do częstszych odwiedzin w bibliotece i “oswajanie” ich z książkami i czytelnictwem.
  • Drugie dofinansowanie trafiło do dwóch instytucji, które wspólnie realizować będą projekt „Oliwa Kulturalna i Kulinarna” zgłoszony przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto oraz „Co warto zobaczyć w Oliwie – inspiracja przy kawie”, zgłoszony przez Zespół Szkół Specjalnych nr 2. Oba, bardzo zbliżone do siebie projekty obejmują stworzenie mapy Oliwy z zaznaczonymi największymi dzielnicowymi atrakcjami, mniej popularnymi, aczkolwiek również wartymi zobaczenia miejscami, a także punktami gastronomicznymi, kawiarniami i innymi punktami usługowymi. Dzięki niemu możliwa będzie szeroka promocja lokalnych przedsiębiorców.
  • Trzecim projektem, który uzyskał dofinansowanie jest projekt Arte – kreacja, zgłoszony przez Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów: Park On. W jego ramach dofinansowanie zyska przeprowadzenie 18 warsztatów plastycznych i ceramicznych z elementami arteterapii dedykowanych osobom, które z racji wieku, czy konsekwencji postępującej degeneracyjnej choroby mózgu zagrożone są depresją, utratą sprawności, poczuciem wykluczenia.

Kolejna edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego planowana jest na wiosnę 2021 roku.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl