PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Oliwa. Trwa drugi etap przebudowy Domu Pomocy Społecznej "Polanki"

Oliwa. Trwa drugi etap przebudowy Domu Pomocy Społecznej "Polanki"
Po udanej metamorfozie części gmachu oliwskiego DPS, obecnie prowadzone są prace w pozostałej jego części. Pod koniec bieżącego roku budynek reprezentować będzie jednolity, nowoczesny wygląd. W ramach prowadzonych prac podniesiony zostanie też standard pomieszczeń, w których na co dzień przebywali podopieczni DPS.
Tak DPS w Oliwie prezentuje się obecnie
Tak DPS w Oliwie prezentuje się obecnie
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Metamorfozie ulegnie zarówno wnętrze budynku, jak i elewacja, która zostanie dostosowana do tej, jaka została wykonana w poprzednim etapie. W ramach inwestycji przebudowane zostaną pokoje i łazienki, z których korzystają mieszkańcy budynku. Wymienione zostaną okna i drzwi. Pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. łazienki zostaną wyposażone w system przywoławczy. Na każdym piętrze powstaną miejsca, w których seniorzy będą mogli samodzielnie zaparzyć kawę, herbatę czy przyrządzić posiłek.

 

  Dom Pomocy Społecznej w Oliwie. Spektakularna metamorfoza publicznej placówki

 

Zamontowana zostanie również winda, a instalacje grzewcza, gazowa i elektryczna zostaną przebudowane. W gmachu zamontowany zostanie także system wentylacji. Jednym z ostatnich etapów inwestycji będzie zagospodarowanie terenu wokół DPS. Co ciekawe, pomimo trwających robót budowlanych, placówka funkcjonuje bez większych zmian - pracownicy budowlani są bezpiecznie odseparowani od podopiecznych i pracowników Domu Pomocy.

 

Tak wyglądał budynek DPS 'Polanki' po zakończeniu pierwszego etapu prac
Tak wyglądał budynek DPS 'Polanki' po zakończeniu pierwszego etapu prac
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Obecnie, w remontowanej części budynku, trwa montaż okien i drzwi w jego wnętrzu. Układane są też posadzki w pomieszczeniach i przebudowywane sanitariaty. Na zewnątrz budynku wykonywana jest nowa elewacja.

Prace realizuje firma Ecozet Sp. z o.o. Koszt inwestycji to dokładnie 4.433.787,90 zł. Roboty powinny zakończyć w grudniu br.

 

Prace modernizacyjne obejmują m.in. poddasze budynku
Prace modernizacyjne obejmują m.in. poddasze budynku
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Kompleksowa modernizacja pierwszej części budynku zakładała m.in. przebudowę pokoi seniorów i wyposażenie łazienek  w system przywoławczy. Wyremontowana i nowocześnie wyposażona została główna kuchnia placówki.

W ramach inwestycji przebudowano pomieszczenia na wszystkich czterech kondygnacjach budynku. Rozebrano też istniejące ściany zewnętrzne podłużne i balustrady loggii. Dobudowano ściany osłonowe, a także podłużne, zewnętrzne istniejących loggii wraz ze stolarką okienną.
Na parterze budynku zbudowano oranżerię, a także windę towarową. Odnowiona i nowocześnie wyposażona została też siłownia z grillem w ogrodzie.

 

   Nagroda Księżnej Asturii trafi do biblioteki PAN. Gdańszczanie zdecydowali o przeznaczeniu "hiszpańskiego Nobla"  

 

Z placówki korzystają seniorzy, a także uczestnicy zajęć Klubu Seniora „Prometeusz” i Klubu Samopomocy, które działają w ramach DPS „Polanki”.

Dzięki przeprowadzonym pracom placówka, i jej infrastruktura, mają stać się jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich aktywnych, sędziwych mieszkańców Oliwy. Po przebudowie liczba miejsc w Klubie Samopomocy zwiększy się z 15 do 25.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl