Olivia Star - najwyższa biurowa gwiazda Gdańska

Wysokościowiec Olivia Star - najwyższy w północnej Polsce budynek wznoszony na terenie kompleksu biurowego Olivia Business Centre, ma już wmurowany kamień węgielny. Uroczystość odbyła się 30 czerwca 2016 r. Dzięki tej nowej inwestycji w Oliwie gdańszczanie uzyskają wspaniały, ogólnodostępny, punkt widokowy.
30.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wizualizacja budynku Olivia Star nocą

Najwyższy w północnej Polsce budynek, czyli Olivia Star będzie mieć 180 metrów wysokości, 38 kondygnacji (w tym trzy podziemne) i blisko 60 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Na terenie kompleksu biurowców Olivia Business Centre pojawi się dominanta, w której pracować będzie mogło 3,5 tysiąca osób.

Pierwsi rezydenci wprowadzą się do biur wiosną 2017 r. Warto zapamiętać zaplanowany czas oddania wysokościowca, ponieważ Olivia Star nie będzie hermetycznym biurowcem. Na 32 piętrze, na wysokości 156 metrów, powstanie ogólnodostępny taras skierowany w kierunku morza (na wschód), na który wszystkich chętnych dowiozą jadące prosto na górę windy.

- Sprawdzaliśmy z pomocą drona, jaki będzie widok na tej wysokości. Cieszymy się, że wreszcie “zobaczymy się razem” jako trójmiejska wspólnota - mówi Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre. - Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy Trójmiasta przyprowadzali na nasz taras swoich gości, żeby wizyta w Olivia Star stała się jedną z atrakcji turystycznych Gdańska.

Piętro wyżej nad tarasem powstanie zaś restauracja, na kolejnym - tysiąc mkw. otwartej powierzchni przygotowanej z myślą o różnych eventach - z możliwością podziwiania widoków z każdej strony. Budynek będzie połączony z przeszklonym ogrodem zimowym, który powstanie na wewnętrznym patio z zielenią i fontannami. Również i to miejsce ma być dostępne dla ogółu.

Tak będzie wyglądał ogród zimowy Olivia Star

- Jak widać zaprojektowaliśmy budynek nie tylko z myślą o jego podstawowej funkcji biurowej. Będą w nim również sale konferencyjne, a na dwóch kondygnacjach będzie możliwość adaptacji pomieszczeń na hotel - tłumaczy Tomasz Janiszewski, właściciel pracowni BJK ARCHITEKCI z Gdyni, która zaprojektowała wysokościowiec. - Olivia Star, która razem z iglicami ma 180 m wysokości, a bez nich - 155, będzie siódmym co do wysokości budynkiem w Polsce.

Elewacja wznoszonego budynku będzie równie niebieska jak w pozostałych gmachach OBC. I - podobnie jak w przypadku Olivii Six - powstanie w technologii trójszybowej całoszklanej fasady, która zapewnia duże oszczędności energii potrzebnej do utrzymania budynku. Nowością będzie także możliwość bezpiecznego wietrzenia nawet na najwyższych kondygnacjach (z pomocą specjalnych wąskich szczelin). Pod ziemią zaplanowano ponad 250 miejsc parkingowych.

Maciej Grabski, prezes OBC jako lokalny patriota wychowany w bloku przy ul. Piastowskiej i syn jednego z budowniczych pobliskiej Hali Olivii zadbał o to, by Olivia Star nawiązywała kształtem (a dokładnie nachyleniem dachu w tym samym, wschodnim kierunku) do sędziwej sąsiadki.

- Tu był pierwszy zjazd Solidarności. Tu był pierwszy w Europie Wschodniej Festiwal Piosenki Prawdziwej - wyliczał podczas uroczystości prezes. - Poprzez nawiązanie do architektury Hali Olivia chcemy powiedzieć, że choć jesteśmy młodsi i silniejsi - w końcu Olivia Star to budynek wysokościowy - to kontynuujemy dzieło naszych Ojców i Dziadków.

Maciej Grabski wkłada akt erekcyjny do kamienia węgielnego pod budynek Olivia Star

Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w dość nietypowy sposób. W sąsiadującym z inwestycją biurowcu Olivia Four odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i poświęcenie go przez abp. Sławoja Leszka Głódzia. Akt następnie został zabetonowany w kamieniu. Ekipa budowlańców zaniosła go na najniższy poziom wznoszonego budynku, po czym zamurowała - goście przyglądali się ich działaniom na telebimie.   

Swoje podpisy na dokumencie, oprócz przedstawicieli inwestora, złożyli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski i rektor Uniwersytetu Gdańskiego Bernard Lammek.

- Miasta, które chcą ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery muszą rozwijać się koncentrycznie i intensywnie, a co za tym idzie - w górę - powiedział prezydent Wiesław Bielawski. - Wywołuje to oczywiście szereg dyskusji, ale myślę że ta realizacja pokazuje jak fantastycznie rozwija się nasze miasto i jak cennym elementem budynku może być roztaczający się z niego widok. Tego widoku wszystkim przyszłym pracownikom Olivia Star zazdroszczę, bo ja z moich okien w pracy widzę podwórko urzędu.

Ekipa budowlana po czerwony dywanie niesie kamień węgielny na miejsce wmurowania

- Mamy szczęście, że jesteśmy sąsiadami Olivia Business Centre. To dla nas kapitalna szansa jako dla uczelni i dla studentów, którzy mogą zdobywać doświadczenie a później pracować w globalnych firmach, nie wyjeżdżając z Gdańska - dodał rektor Bernard Lammek.

Nowy budynek kryje w sobie ciekawostkę - na jednym z filarów na poziomie -3 odciśnięto kwiatowy znak wzorowany na hafcie kaszubskim. W ten sposób inwestor podziękował Kaszubom za to, że od setek lat budują Trójmiasto, a od kilku - wszystkie kolejne inwestycje OBC.

Czy 180 metrów to już ostatnie słowo jeśli chodzi o wysokość biurowców w oliwskim centrum? Nie wiadomo - kolejne lata pokażą ile kosztować będzie eksploatacja Olivia Star i z jakim zainteresowaniem firm spotka się nowa inwestycja. Póki co - jedna trzecia powierzchni jest już zarezerwowana.

Kaszubski filar Olivia Star


TV

Gdański zegar spełnia życzenia?