PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - najlepsi z Polski na wizycie studyjnej w Gdańsku
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - najlepsi z Polski na wizycie studyjnej w Gdańsku
48 finalistów, po troje uczniów z 16 województw, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów podczas drugiego etapu VI edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” przyjechało na wizytę studyjną do Gdańska - Miasta Wolności.
Laureaci wojewódzkiego etapu Olimpiady Solidarności podczas wizyty studyjnej w Gdańsku
Laureaci wojewódzkiego etapu Olimpiady Solidarności podczas wizyty studyjnej w Gdańsku
fot. Fundacja Centrum Solidarności / Arkadiusz Ciupek

 

Podczas wizyty, której współorganizatorem jest Województwo Pomorskie, uczniowie przygotowują się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się na początku czerwca w Poznaniu. Fundacja Centrum Solidarności - organizator konkursu, przygotowała dla laureatów rozbudowany program zajęć. Oprócz zwiedzania miejsc historycznych, uczniowie biorą udział w warsztatach z autoprezentacji, wystąpień publicznych, filmu, dziennikarstwa i kreatywności. W tym samym czasie nauczyciele-opiekuni z 16 województw, uczestniczą w warsztatach z weryfikowania nieprawdziwych informacji, tzw. fake newsów.

- Tematyka konkursu obejmuje historię lat 1970 -1990, a Gdańsk gdzie spotykamy się na wizycie studyjnej to miejsce silnie naznaczone historią m.in. tragicznych wydarzeń grudnia 1970 czy strajków sierpniowych 1980 roku - mówi Maria Przybylska, koordynatorka projektu.

Ważnym celem wizyty studyjnej jest przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności, które pozwolą im jak najlepiej przygotować się do stworzenia prezentacji finałowych.

Uczniowie w trzyosobowych zespołach wojewódzkich pracują nad wybranym zagadnieniem, które przedstawią w krótkiej formie filmowej. Przygotowane tak prezentacje będą bronić publicznie podczas czerwcowego finału przed Komisją Konkursową.

Na zwycięzców czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia i nagrody rzeczowe. Olimpiada składa się z kilku etapów.

  1. szkolny - wyłonienia do kolejnego etapu dwóch najlepszych uczniów z każdej zgłoszonej do konkursu szkoły
  2. wojewódzki - podczas którego poznajemy 3 laureatów, którzy biorą udział w trzydniowej wizycie studyjnej
  3. ogólnopolski - składający się z egzaminu finałowego, koncertu Ambasadora oraz uroczystej gali wręczania nagród

Materiał Prasowy FCS

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl