• Start
  • Wiadomości
  • Olga Tokarczuk. Zobacz, jak noblistka komentowała tragiczne wydarzenia w Gdańsku

Olga Tokarczuk. Zobacz, jak noblistka komentowała tragiczne wydarzenia w Gdańsku

Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla, w zdecydowany i jednoznaczny sposób mówiła na forum międzynarodowym o Pawle Adamowiczu i okolicznościach, w jakich doszło do zabójstwa. Krótko po śmierci prezydenta Gdańska, jej komentarz zamieściły “The New York Times” i “Die Zeit”.
10.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olga Tokarczuk w Teatrze Muzycznym w Gdyni podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2017 r. 22.09.2017 fot. Mateusz Ochocki /
Olga Tokarczuk w Teatrze Muzycznym w Gdyni podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2017 r. 22.09.2017 fot. Mateusz Ochocki /
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


Teksty po angielsku i niemiecku ukazały się kilka dni po śmierci prezydenta Adamowicza. Olgę Tokarczuk poproszono o komentarz jako laureatkę Międzynarodowej Nagrody Bookera, którą przyznano jej w maju 2018 r. Czego dowiedzieli się czytelnicy?

  • O prezydencie Adamowiczu: "był nowoczesnym konserwatystą i doskonałym samorządowcem", "reprezentował wszystko, czym nie jest Prawo i Sprawiedliwość". "Pomimo, że był tradycjonalistą, przeciwstawiał się zaściankowości - dzięki otwartości serca i umysłu. Zamach na niego, to także zamach na wizję liberalnej i postępowej Polski”. “W Europie był znany jako krytyk rządu w Warszawie, a także jako czołowa postać, działająca na rzecz tolerancji, praw gejów, imigrantów i kobiet. Z tego powodu przedstawiany był przez prawicę jako człowiek niemoralny i zagrożenie dla narodu”.

 

  • O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, podczas której zaatakował zabójca: "WOŚP jest symbolem trzech dekad cywilizacyjnej zmiany i postępu naszego kraju"; "Stała się także znakiem wzajemnego szacunku i wielkoduszności"; "Krytycy Orkiestry, w większości z prawej strony sceny politycznej, nie akceptują jej stylu - trochę anarchistycznego, w jawny sposób lewicowego, i nie lubią muzyki, którą gra Jerzy Owsiak". Olga Tokarczuk podkreśliła, że do nasilenia krytyki WOŚP doszło “w ostatnich latach, szczególnie po zwycięstwie prawicowej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość”. Zdaniem pisarki:"Akcje WOŚP umożliwiły Polakom - dość ponurym ludziom - ogrzanie się w ogniu społeczności. Nie miałabym nic przeciwko temu by WOŚP ogłosił się narodem. Chętnie zostałabym jego obywatelką".

 

  • O prawicowym hejcie: “Agresja wisi w powietrzu. Emocje pod wpływem eskalacji języka debaty politycznej mogą łatwo przerodzić się w działanie, a następnie ta agresja zostanie skierowana na konkretny cel". "W Polsce kozłami ofiarnymi są tzw. zwariowani lewicowcy, aktywiści queer, Niemcy, Żydzi, tzw. marionetki Unii Europejskiej, feministki, liberałowie i każdy, kto wspiera imigrantów”. 



  • O zabójcy prezydenta Adamowicza: “Urzędnicy opisali go jako zaburzonego psychicznie, ale żadne działanie nie zachodzi w próżni. Telewizja państwowa (…) konsekwentnie agresywnym i zniesławiającym językiem określa opozycję polityczną i każdego, kto myśli inaczej niż partia rządząca. Zamordowanego prezydenta nazwano złodziejem, Niemcem, homofilem i mafiosem (…) W celi więziennej ten człowiek widział dokładnie te wiadomości, złych ludzi i konieczność radykalnych rozwiązań".

 

TEKST OLGI TOKARCZUK W "DIE ZEIT" - TUTAJ

TEKST W "THE NEW YORK TIMES" - TUTAJ

Tuż po śmierci prezydenta Gdańska, Olga Tokarczuk napisała na swoim profilu Fb:

“Najgorętsze wyrazy współczucia dla bliskich Pana Prezydenta Pawła Adamowicza.

Nie wiem, jak długo będziemy dochodzić do siebie po tym strasznym mordzie, i czy w ogóle kiedykolwiek dojdziemy.

Myślę, że od dzisiaj żyjemy w innej Polsce. Od nas zależy to, jak będzie wyglądała”.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku