Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Okopowa w rozkopach. Uwaga, będziemy jeździć inaczej!

Szykują się kolejne utrudnienia w ruchu drogowym w centrum Gdańska. Poczynając od nocy z 19 na 20 lutego inaczej będziemy poruszać się w okolicach skrzyżowania ulic Okopowej i Toruńskiej. Dwa dni później rozpocznie się tu budowa przejścia podziemnego pod ul. Okopową. Kierowcy, nie jedźcie tędy na pamięć!

Okopowa w rozkopach. Uwaga, będziemy jeździć inaczej!
A
A
data publikacji: 16 lutego 2016 r.

Uwaga, kierowcy! Skręt w ul. Toruńską będzie zamknięty. Trzeba pojechać wzdłuż Urzędu Marszałkowskiego i zawrócić na Augustyńskiego w Rzeźnicką, obok Urzędu Skarbowego.
Uwaga, kierowcy! Skręt w ul. Toruńską będzie zamknięty. Trzeba pojechać wzdłuż Urzędu Marszałkowskiego i zawrócić na Augustyńskiego w Rzeźnicką, obok Urzędu Skarbowego.
Wojtek Jakubowski/www.gdansk.pl

Nowy tunel dla pieszych i rowerzystów połączy peron SKM Śródmieście ze wschodnią częścią ul. Okopowej. Znajdą się w nim dwie rampy, po obu stronach, i schodnia. Budowa, podzielona na dwa etapy, rozpocznie się w poniedziałek, 22 lutego 2016 r. Potrwa około 1,5 roku. To jeden z elementów dużego projektu pod hasłem: Forum Gdańsk, realizowanego na terenie Targu Siennego i Targu Rakowego.

Jakie zmiany czekają kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej?

Zamknięty zostanie wjazd z ul. Okopowej w ul. Toruńską. Dla kierowców wyznaczone zostaną objazdy ulicami: Okopową, Augustyńskiego i Rzeźnicką. To rozwiązanie umożliwi utrzymanie dotychczasowej trasy dojazdu do urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego. Nowa organizacja ruchu będzie obowiązywać (z ewentualnymi drobnymi korektami) do czerwca 2017 r.

– Przystępujemy do kolejnego etapu prac. Myślę, że zmiany uruchamiamy w dobrym okresie – przed weekendem, a do tego w okresie ferii szkolnych – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak. – To czas, kiedy ruch na drogach jest uspokojony, dzięki czemu mieszkańcy i goście przyjeżdżający do Gdańska będą mogli przyzwyczaić się do zmian. Co ważne, utrudnienia nie dotkną pieszych.

Od piątku, 19 lutego, od godz. 23 (od pierwszych kursów linii nocnych) dla linii 106, 111, N9 i N11 wyznaczony zostanie objazd ulicami Podwale Przedmiejskie i Żabi Kruk. Przystanek "Rzeźnicka" zostanie z kolei tymczasowo przeniesiony na ul. Żabi Kruk, przed skrzyżowaniem z ul. Toruńską. Trasy w przeciwnym kierunku i rozkłady jazdy pozostają bez zmian.

Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Polska, która realizuje projekt Forum Gdańsk, przypomina, że układ komunikacyjny w tym miejscu bardzo się zmieni w najbliższych kilkunastu miesiącach. Jeszcze w tym roku zaczną wyrastać  spod ziemi pierwsze budynki nowoczesnego kompleksu.

– Obecnie trwają pierwsze prace fundamentowe, w tym wylewanie i zbrojenie płyty dennej pod całym kompleksem – wylicza dyrektor Matusiak. – Przybyło wiaduktów. Na ul. Armii Krajowej wiadukt rozszerza się o tzw. ucho północne i ucho południowe, na które wylewa się nowe jezdnie. Zaawansowane są przygotowania do prac związanych z wylewaniem płyty nad przestrzenią kolejową. W ciągu czterech-pięciu miesięcy powinny zakończyć się prace archeologiczne na tym terenie.

Przypomnijmy, że w rejonie tunelu pod al. Armii Krajowej, w ciągu ul. Okopowej, nadal obowiązują zmiany wprowadzone w styczniu tego roku. Jezdnia al. Armii Krajowej jest zwężana o jeden pas w każdym kierunku, ale jedynie w godzinach nocnych, między 23.30 a 5 rano. Przejazd ul. Okopową  pod al. Armii Krajowej w kierunku Pruszcza Gdańskiego także został zwężony do jednego pasa. Zmiana organizacji ruchu na al. Armii Krajowej obowiązuje do połowy bieżącego roku, a na ul. Okopowej – do końca wakacji.

Pod koniec kwietnia powinny zakończyć się prace na ul. Hucisko. Obecnie trwa izolowanie konstrukcji tunelu oraz jego obsypka, po czym przebudowana zostanie infrastruktura podziemna w nowym tunelu. Na dalszym etapie będzie wzmacniany grunt w obrębie skrzyżowania Hucisko – Targ Rakowy – Podwale Grodzkie.

 

Czytaj także:

Budowa Forum Gdańsk. Można podglądać legalnie

Uwaga! Zmiany w ruchu drogowym na Armii Krajowej i Okopowej!

 

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora