Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Około 150 pojazdów, alternatywne trasy przejazdów - jak miasto jest przygotowane na ostrą zimę

Zima komunikacyjna w Gdańsku trwa od 15 października do 30 kwietnia. W tym czasie gotowych do odśnieżania ponad 1 500 dróg jest blisko 150 pojazdów różnego przeznaczenia, m.in. pługopiaskarki, solarki i ładowarki. W przypadku bardzo trudnych warunków atmosferycznych część ulic może zostać przekształcona w jednokierunkowe.

Około 150 pojazdów, alternatywne trasy przejazdów - jak miasto jest przygotowane na ostrą zimę
A
A
data publikacji: 28 listopada 2016 r.

Podstawowymi pojazdami szybkiego reagowania na atak zimy są pługopiaskarki
Podstawowymi pojazdami szybkiego reagowania na atak zimy są pługopiaskarki
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Za zimowe utrzymanie dróg publicznych na terenie Gdańska (z wyłączeniem Obwodowej Trójmiasta, za którą odpowiedzialna jest GDDKiA O/Gdańsk) odpowiada Zarząd Dróg i Zieleni, który zimowym utrzymaniem obejmuje też część dróg wewnętrznych. Łącznie ZDiZ dba o 1 547 dróg publicznych i wewnętrznych o łącznej długości ok. 1 005 km.


Podział dróg publicznych nadzorowanych przez ZDiZ w Gdańsku:

  • Podstawowy Układ Komunikacyjny (PUK) łącznie 20 tras - 583 km

Drogi gminne i wewnętrzne (gminne) - 422 km

  • Rejon Wschodni - 82 km
  • Rejon Południowy - 74 km
  • Rejon Centralny - 109 km
  • Rejon Północny - 59 km
  • Rejon Zachodni - 65 km
  • Wyspa Sobieszewska - 16 km
  • Rejon Starego i Głównego Miasta - 17 km


Zima w Gdańsku trwa od 15 października do 30 kwietnia. W ciągu tych sześciu miesięcy gotowych do pracy jest blisko 150 pojazdów różnego przeznaczenia, w tym pługopiaskarki, solarki, ładowarki, ciężkie pojazdy lemieszowe i sprzęt do zadań specjalnych mogący pracować w ekstremalnie ciężkich warunkach. 

Do kontrolowania stanu odśnieżania miasta, Gdańsk oprócz systemu elektronicznego sprawdzania pracy pojazdów oczyszczających miasto, korzysta też z podglądu z 12 kamer w stacjach pogodowych rozmieszczonych w strategicznych miejscach.

- Kontrolujemy nie tylko trasy i pracę pojazdów, ale również faktyczny wygląd ulic w mieście - mówi zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Michał Szymański.


Jedną z maszyn używanych w trudnych warunkach śnieżnych jest pług wirnikowy
Jedną z maszyn używanych w trudnych warunkach śnieżnych jest pług wirnikowy
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Co ciekawe Gdańsk jest przygotowany na zmianę układu komunikacyjnego w przypadku szczególnie trudnych warunków zimowych na drogach prowadzących do miast ościennych oraz do osiedli mieszkaniowych położonych na wzgórzach morenowych. W takiej sytuacji przewiduje się wprowadzenie na niektórych ulicach ruchu jednokierunkowego.
 

Ciąg komunikacyjny: Słowackiego – Budowlanych – Nowatorów – Kartuska (PĘTLA NR 1)

ul. Słowackiego – zachowany ruch dwukierunkowy, ul. Budowlanych i ul. Nowatorów – jeden kierunek w relacji od ul. Słowackiego do ul. Kartuskiej, ul. Kartuska –ruch jednokierunkowy – w relacji od ul. Nowatorów do centrum.

ZDiZ


Ciąg komunikacyjny: Armii Krajowej - Świętokrzyska (PĘTLA NR 2)

Al. Armii Krajowej – zachowany ruch dwukierunkowy, ul. Warszawska i ul. Łódzka – jeden kierunek w relacji od Al. Armii Krajowej do ul. Świętokrzyskiej, ul. Świętokrzyska – jeden kierunek od ul. Łódzkiej do centrum.

ZDiZ


Ciąg komunikacyjny: Świętokrzyska - Starogardzka (PĘTLA NR 3)

ul. Świętokrzyska (od ul Łódzkiej do ul. Niepołomickiej) – jeden kierunek, ul. Niepołomicka – jeden kierunek (do ul. Starogardzkiej, ul. Starogardzka – jeden kierunek (od ul. Niepołomickiej do Traktu Św. Wojciecha)

ZDiZ-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl