PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, labirynt. Przy ul. Wita Stwosza powstaje nowy gdański park
Plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, labirynt. Przy ul. Wita Stwosza powstaje nowy gdański park
Na terenie dawnego centrum ogrodniczego OKAZ przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku - vis-a-vis zajezdni tramwajowej na Strzyży - powstaje park dzielnicowy nawiązujący swoją nazwą do kilkudziesięcioletniej tradycji tego miejsca. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu obywatelskiego "OKAZała Strzyża" ma być oddana do użytku w październiku.
Na terenie parku już pojawiły się nasadzenia...
Na terenie parku już pojawiły się nasadzenia ...
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Przez kilka ostatnich lat to zielone niegdyś i żywe miejsce popadało w ruinę. Teraz znowu zaczyna nabierać kolorów. Pojawiły się tu już ścieżki i chodniki ze żwirowo-żywiczną nawierzchnią, trwają prace przy nasadzeniach roślin oraz montażu ogrodzenia wokół placu zabaw, na którym najmłodsi mieszkańcy będą mieć do dyspozycji ściankę wspinaczkową, piaskownicę i trampolinę. Kształtów nabiera też pokaźnych rozmiarów labirynt kołowy z sercem w postaci zielonego kopca obłożonego głazami.

Od trzech miesięcy na terenie dawnego centrum ogrodniczego OKAZ przy ul. Wita Stwosza Gdańsku - vis-a-vis zajezdni tramwajowej na Strzyży - powstaje park dzielnicowy nawiązujący swoją nazwą do kilkudziesięcioletniej tradycji tego miejsca.

 

... labirynt ...
... labirynt ...
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Ogrodnictwo pojawiło się tutaj już w latach 40. XX wieku. „OKAZała Strzyża” to pomysł mieszkańców zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2017.

Park zdecydowanie przebił inne projekty dzielnicowe, jednak na jego realizację trzeba było poczekać trochę dłużej ze względu na konieczność dokonania zmian w miejscowym planie zagospodarowania. Dodatkowe opóźnienie spowodowane było trudnościami ze znalezieniem wykonawcy. Przetargi ogłoszone w sierpniu i październiku 2018 roku zostały unieważnione, gdyż złożone oferty znacząco przekraczały zakładany budżet.

 

.... ścieżki i chodniki ze żwirowo-żywiczną nawierzchnią oraz ławki
.... ścieżki i chodniki ze żwirowo-żywicznej nawierzchni oraz ławki
fot. Anna Rezulak/KFP

 

W styczniu tego roku udało się rozstrzygnąć kolejny przetarg. Na początku marca Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Niweleta Adam Linko. Koszt inwestycji wynosi 849 tys. złotych.

Wykonawca powinien zakończyć prace przy ul. Wita Stwosza w ciągu 7 miesięcy od daty podpisania umowy. W październiku wielkie otwarcie.

Za: KFP

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl