• Start
  • Wiadomości
  • Służby edukują: Okaż serce… nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym

Służby edukują: Okaż serce… nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym

Ulotki i plakaty dotyczące zapobiegania żebractwu, przygotowane w kilku wersjach językowych, trafiły do gdańskich restauracji, barów, hoteli i kawiarni w Śródmieściu. To akcja edukacyjna związana z rozpoczętym w sobotę (28 lipca) Jarmarkiem św. Dominika, na który razem z turystami przyjechały do Gdańska osoby żebrzące z całej Polski.
30.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Streetworkerki z towrzystwa Brata Alberta pracownicy reagują przychylenie, turyści też
Pracownicy restauracji i kawiarni na Długim Targu dobrze znają problem żebractwa mówią streetworkerki z Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Gdańsku 
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Takie akcje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie prowadzi od kilku lat, od dwóch są one nagłaśniane i widoczne w mieście - ulotki, plakaty trafiają nie tylko do restauracji, ale też autobusów, tramwajów, nawet tramwajów wodnych.

- To już druga tego lata akcja ulotkowo plakatowa dotycząca żebractwa - mówi Sylwia Ressel rzecznik MOPR. - Nasi streetworkerzy z ulotkami w czterech wersjach językowych i plakatami w dwóch wersjach językowych odwiedzili dziś większość kawiarni, barów, pubów itp w Śródmieściu Gdańska tłumacząc ideę akcji i zachęcając do wywieszania plakatów. Ale ulotki rozdawali też turystom, uczulając ich, żeby nie wspierali takich osób. Warto poinformować widząc żebrzących MOPR czy policję, bo my możemy pomóc dając żywność, ubranie, schronienie i szansę na zmianę życia.

Przeciwko żebractwu także na jarmarku

Na plakatach i ulotkach znajduje się hasło „Okaż serce…nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej na ulicy, bo tam zostanie! Pomagaj mądrze!” i numery telefonów do służb mundurowych, MOPRu. 

Kampania pomocowa, edukacyjna i prewencyjna trwa w Gdańsku od 25 czerwca 2018 roku. Ma uświadomić mieszkańcom i turystom, by nie wspierali datkami nagabujących ich osób. To pomoc naiwna, niewspierająca, wynikająca zwykle z odruchu serca. Chetni do pomocy mogą wesprzeć potrzebujących np. kierując ich do gdańskich instytucji i organizacji świadczących pełną pomoc. Tam - w zależności od realnej potrzeby - żebrzący człowiek może otrzymać wsparcie m.in. żywnościowe, rzeczowe, aktywizujące czy finansowe.

Syliwa Ressel rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku z ulotkami, które dziś trafiły do kawiarni, restauracji, barów w śródmeiściu Gdańska
Syliwa Ressel rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku z ulotkami, które dziś trafiły do kawiarni, restauracji, barów w Śródmieściu Gdańska
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

To działa, mniej osób żebrzących w Gdańsku

- Po ubiegłym roku widzimy pozytywne skutki naszych działań - dodaje Ressel. - Żebrzących jest z roku na rok mniej. Sygnalizują nam to nasi współpracownicy z całej Polski, którzy przyjeżdżają do Gdańska na wakacje.

- Po poprzedniej akcji pod koniec czerwca br mieliśmy mnóstwo telefonów od resteuratorów, którzy przychylnie nastawieni do akcji, informowali o osobach żebrzących - mówi Robert Klimczak z gdańskiego MOPRu. - Ale nie tylko to wskazuje na sens naszych akcji, mamy sygnały od osób bezdomnych, że psujemy im szyki, bo ludzie już tak nie dają pieniędzy jak kiedyś. Ideą naszej akcji jest przekierowanie osób żebrzących do organizacji pozarządowych, które zapewniają im kompleksową pomoc, umożliwiają zmianę życia. W Gdańsku działa 20 punktów, które w różny sposób pomagają osobom żebrzącym, bezdomnym.

- Podczas roznoszenia ulotek trafiłyśmy na panią, która opowiedziała nam, właśnie niedawno chciała dać żebrzącemu dziecku pieniądze, ale powstrzymał ją syn, młody człowiek - mówi Paulina Pacyga z Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Gdańsku. - Powiedział jej to, co mówimy my, że to nie jest prawdziwa pomoc a wspieranie tych osób w pozostawaniu na ulicy.

Świetlica dla dzieci z ulicy
W ramach kampanii w świetlicy przy ulicy Zakopiańskiej 40 bezpłatną, kompleksową opiekę, posiłki, program wypoczynkowy mają m.in. dzieci żebrzące „z ulicy”, zagrożone wykluczeniem społecznym, bezdomnością - przebywa tam do dwadzieściorga potrzebujących dzieci dziennie. Akcję edukacyjną i prewencyjną prowadzą na ulicach m.in. strażnicy miejscy oraz funkcjonariusze Policji. Edukacja poprzez plakaty odbywa się też w komunikacji miejskiej, poprzez ulotki - w tramwajach wodnych.

W tym roku kampanię prowadzą gdańscy partnerzy: MOPR, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Zarząd Transportu Miejskiego, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych.

 

Jeżeli zauważymy osoby żebrzące, należy zgłosić fakt dzwoniąc pod numery alarmowe: Policji – 997 lub Straży Miejskiej – 986. Pomoc także pod numerami tel. MOPR: 58 342 31 50 lub 58 522 38 20.

TV

Mevo się kręci!