Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Oh my God! Księżna Kate i książę William będą gościć w Gdańsku! [AKTUALIZACJA]

Najsłynniejsza para książęca świata, księżna Kate i książę William, przyjadą do Gdańska 18 lipca. Para książęca przyjedzie do Polski na prośbę brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Może chodzić o uspokojenie Polaków zaniepokojonych Brexitem. W przeszłości nasze miasto odwiedził książę Karol, ojciec księcia Williama.

Oh my God! Księżna Kate i książę William będą gościć w Gdańsku! [AKTUALIZACJA]
A
A
data publikacji: 13 czerwca 2017 r.

Książę i księżna Cambridge. Wkrótce swoją miłość będą mogli okazywać sobie w Gdańsku
Książę i księżna Cambridge. Wkrótce swoją miłość będą mogli okazywać sobie w Gdańsku
Instagram Catherine Middleton

Informację podało biuro prasowe Pałacu Kensington. Jak czytamy w oryginale:

“The Duke and Duchess will tour Poland and Germany from 17-21 July visiting Warsaw, Gdansk, Berlin, Heidelberg and Hamburg”.

Para książęca będzie więc w Niemczech i Polsce, m.in. w Berlinie i Warszawie. 

Do Gdańska przyjadą 18 lipca. 

Oficjalny tytuł pary książęcej to the Duke and Duchess of Cambridge, czyli książę i księżna Cambridge. Książę William to przyszły król Wielkiej Brytanii. 

Wizyta odbędzie się na prośbę brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych - the Foreign and Commonwealth Office. Może to mieć związek z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tzw. Brexitem. Brytyjska prasa spekuluje, że może chodzić o naprawienie relacji i uspokojenie Polaków zaniepokojonych nadchodzącymi zmianami. Para książęca, na prośbę rządu Wielkiej Brytanii, zajmuje się bowiem dyplomacją na rzecz swojego kraju.  

Jak pisze strona Hello Magazine: 

"The overseas visit was arranged at the request of the Foreign and Commonwealth Office, and many are viewing it as another Brexit diplomacy tour to help maintain strong relationships as the UK prepares to leave the European Union".


Michał Piotrowski z Biura Prasowego UM w Gdańsku: - Bardzo nas cieszy informacja o tym, że para książęca oprócz Warszawy znajdzie również czas na wizytę w Gdańsku. To dla nas wyróżnienie, ale też ogromna promocja miasta. Wizyta była przygotowywana od kilku miesięcy. Brytyjczycy byli z wizją lokalną  w Gdańsku i Krakowie. No i ostatecznie wygrał Gdańsk. Oczywiście chcielibyśmy zaproponować księżnej i księciu spacer Traktem Królewskim, ale też wizytę w Teatrze Szekspirowskim który przecież nie powstałby bez wsparcia księcia Karola, czyli ojca księcia Williama. Na pewno uda się zaprezentować gościom Europejskie Centrum Solidarności.

Jak udało nam się ustalić para książęca zwiedzi na pewno wystawę stałą ECS, złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i spotka się z byłym Prezydentem RP Lechem Wałęsą. Inne punkty wizyty księżnej i księcia w Gdańsku nie są potwierdzone. Dużo zależy od względów bezpieczeństwa. 

Maciej Buczkowski, dyrektor Kancelarii Prezydenta Gdańska: - Zrobimy wszystko, żeby gdańszczanki, gdańszczanie i turyści mogli zobaczyć parę książęcą z bliskiej odległości. Mamy nadzieję na ich spacer po mieście, w okolicach Dworu Artusa.  

Para książęca raczej nie przyjedzie do Gdańska z dziećmi: księciem Georgem i księżniczką Charlotte. 

Lobbowanie, aby para książęca przyjechała do Gdańska, trwało około trzech lat. Udało się  to w dużej mierze dzięki dobrym kontaktom Basila Kerskiego, dyrektora ECS, z obecnym ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathanem Knottem oraz z jego poprzednikiem - Robinem Barnettem. 

Para książęca na pewno odwiedzi Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Jego dyrektor prof. Jerzy Limon mówi, że do Gdańska przyjedzie 100 dziennikarzy z Wielkiej Brytanii, od BBC po portale plotkarskie. - To ogromna promocja dla teatru i dla miasta - mówi Limon. - Para książęca spędzi u nas około godziny. Pokażemy im teatr w ruchu: otworzymy dach, pokażemy, jak działa zapadnia, zrobimy rodzaj szekspirowskiego happeningu w strojach z epoki. 

Limon mówi, że już kilka tygodni temu w teatrze byli przedstawiciele Biura Ochrony Rządu oraz Pałacu Buckingham z Londynu, aby sprawdzić miejsce pod względem bezpieczeństwa. - Mamy zielone światło, to bardzo miłe, że para książęca zechce nas odwiedzić - mówi Limon. 

W przeszłości w Gdańsku gościł ojciec księcia Williama, książę Karol. Wizyta odbyła się 18 maja 1993 roku. Złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz spotkał się z zarządem Fundacji Theatrum Gedanensis, której był honorowym patronem. Wyraził swoje poparcie dla budowy teatru elżbietańskiego nad Motławą (Gdański Teatr Szekspirowski). Poniżej archiwalne zdjęcia z tej wizyty:

Księcia Karola po Starym Mieście oprowadzał m.in. prof. Jerzy Limon
Księcia Karola po Starym Mieście oprowadzał m.in. prof. Jerzy Limon
fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Książę Karol przed Złotą Bramą
Książę Karol przed Złotą Bramą
fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Książę Karol w Ratuszu Głównomiejskim otrzymuje podarunek od władz Gdańska: wojewody Macieja Płażyńskiego i prezydenta miasta Franciszka Jamroża
Książę Karol w Ratuszu Głównomiejskim otrzymuje podarunek od władz Gdańska: wojewody Macieja Płażyńskiego i prezydenta miasta Franciszka Jamroża
fot. Zbigniew Kosycarz/KFPSebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora