PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Odmień swoją głowę: Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

Odmień swoją głowę: Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie
- Osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego z nas - mówi Piotr Harhaj z Pomorskiej Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego. I taka jest idea Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie: warsztaty, spotkania, wykłady i festyny. To też zrozumienie i wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym, ich rodzin, znajomych i wszystkich, którzy chcą oswoić lęk przed chorobą psychiczną. Impreza trwa w całym Trójmieście od niedzieli, 17 września, do piątku, 22 września.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Fundacja FOSA zaprasza też do niedawno otwartego Centrum Aktywizacji Społecznej na Dolnym Mieście

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie są częścią kampanii społecznej "Odmień swoją głowę” na rzecz podniesienia świadomości na temat chorób i zaburzeń psychicznych, finansowaną przez Ministerstwo Pomocy Rodzinie, gminę Gdańsk, Gdynia i Sopot. Głównym hasłem kampanii jest "Odmień swoją głowę - schizofrenia - nie oceniaj! - Dowiedz się więcej - www.otwartebramy.org".

- Chcemy zmienić sposób myślenia i postrzegania osób doświadczających kryzysów psychicznych - dodaje Piotr Harhaj. - Zmienić stereotypy w jakich o takich osobach myślimy: niepotrzebni, niebezpieczni. A tymczasem co czwarty Polak doświadczył lub doświadczy kryzysu psychicznego i to trzeba zrozumieć i oswoić. W haśle kampanii mamy schizofrenię, ale chodzi w ogóle o choroby, kryzysy, zaburzenia psychiczne, mieści się w tym i dmencja i stany lękowe. Nasze przesłanie jest też takie, że są w mieście takie miejsca i ludzie, którzy chcą pomóc osobom z problemmami psychicznymi.

W ramach kampanii przygotowano wiele wydarzeń informacyjno - edukacyjnych skierowanych do mieszkańców Pomorza ale i do osób, które w szczególny sposób oddziałują na społeczności lokalne; osoby chorujące i ich rodziny, uczniowie, studenci, lokalni decydenci, dziennikarze, profesjonaliści, w tym pracownicy socjalni.

Jedno z wydarzeń przygotowuje Fundacja FOSA z Gdańska, która zaprasza w poniedziałek 18 września na Ogród Tolerancji.

- To festyn, podczas którego mamy się wspólnie bawić, ale też przekazać konkretną pomoc - mówi Martna Majewska konsultan Punktu Informacyjno Konsultacyjnego w Gdańsku prowadzonego przez FOSĘ. - Wszyscy zainteresowani otrzymają podczas festynu informację i poradę, gdzie szukać pomocy w Gdańsku z problemami psychicznymi, będą mieli okazję zrozumieć osoby chory, otworzyć głowę na problemy innych ludzi. 

PROGRAM DNI SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI PSYCHICZNIE 17 - 22 WRZEŚNIA 2017 (GDAŃSK-SOPOT-GDYNIA)

17 WRZEŚNIA (niedziela), SOPOT

MIEJSCE: Plac Przyjaciół Sopotu, Dworek Sierakowskich

 • 11.00 Msza Święta w intencji chorych i ich rodzin. Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej Gwiazda Morza w Sopocie, ul. Kościuszki 19
 • 12.00 - 16:00 Festyn Tolerancji - Inauguracja obchodów. Plac Przyjaciół Sopotu
 • 12.00 Cafe Y Son - koncert
 • 13.00 Drzwi do Tolerancji - symboliczne przejście
 • 13.30 Przez sztukę do tolerancji - plenerowe koncerty i wystawy
 • 14.00 Tymon Tymański - koncert
 • 15.00 Słowa Leczą Słowa Ranią - improwizowany happening uliczny

w trakcie wydarzenia:

Trójmiejski Punkt Informacyjny porady psychologiczne, doradztwo zawodowe, prezentacja trójmiejskiej oferty wsparcia dla osób i rodzin, strefa artystyczna dla dzieci i dorosłych

Odmień Swoją Głowę - Schizofrenia - Nie oceniaj, dowiedz się więcej! akcja mająca na celu zmianę stereotypów dotyczących osób chorujących psychicznie.

Spotkanie literackie z Sebastianem Dąbrowskim 17.00 - 20.00. Dworek Sierakowskich Sopot, ul. Czyżewskiego 12. Spotkanie z twórcą poezji haiku - Sebastianem Dąbrowskim. Przestrzeń refleksji tworzą: Hubert Kaszyński, Jacek Spica, Czesław Malinowski.

18 WRZEŚNIA (poniedziałek), GDAŃSK

MIEJSCE: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Gdańsk, ul. Okopowa 21/27, Sala okrągła oraz Siedziba Fundacji FOSA, ul. Chopina 42

Konferencja Otworzyć Bramy Tolerancji

 • 9.00 - 14.00 Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie. Rodzina, wspólnota, dialog. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku 8.30 Rejestracja 9.30 Przywitanie i wprowadzenie: Paweł Orłowski - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Piotr Harhaj - SNDE, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
 • 10.00 Rola rodziny w zdrowiu psychicznym. Wykład połączony z dyskusją: prof. Bogdan de Barbaro - Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
 • 11.30 Przerwa
 • 12.00 Stygmatyzacja i społeczne naznaczenie inności - granice wspólnej przestrzeni: dr Mira Marcinów - Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
 • 12.30 Service users involvement. Możliwości i zagrożenia działań destygmatyzacyjnych z udziałem osób doświadczonych: dr Hubert Kaszyński Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • 13.00 Panel dobre praktyki - w edukacji z zakresu promocji zdrowia psychicznego z udziałem ekspertów przez doświadczenie
 • 14.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji. Zaproszenie do Ogrodu Tolerancji

Ogród Tolerancji 15.00 - 18.00

Ogród przy siedzibie Fundacji FOSA - Gdańsk ul. Chopina 42.

W tym roku Ogród Tolerancji zakwitnie owocami warsztatów z sekcji: muzycznej, plastycznej i literackiej. W ogrodzie odbędzie się psychozabawa na temat tolerancji z udziałem zaproszonych gości m.in.: prof. Bogdan de Barbaro. Będzie można skorzystać z mobilnego punktu informacyjnego - zasięgnąć informacji, uwolnić się od złych emocji i stereotypów, odmienić swoją głowę. W ogrodzie większość powali muzyczna prezentacja Edzia i DJ Fali. Ogród zapachnie też ciastkiem, kawą, i poczęstunkiem.

19 WRZEŚNIA (wtorek), GDYNIA

MIEJSCE: Gdynia, Pomorski Park Naukowo - Technologiczny, Klub 123

Warsztaty: Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie 10.00 -14.00 Gdynia, Pomorski Park Naukowo - Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98, Sale budynek III

9.00 - 10.00 Prezentacja spotów kampanii "Odmień Swoją Głowę", Prezentacje warsztatów

10.00 - 13.00 Warsztaty, 13.00 - 14.00 Podsumowanie prac.

O ludziach, z którymi nie powinniśmy się zaprzyjaźniać... Hubert Kaszyński (ISUJ), Roksana Kociołek (ITiES). Punktem skupienia warsztatu będzie refleksja nad psychopatią w wymiarze osobowym i strukturalnym. W pracy posłużymy się metodą pracy grupowej ilustrując dyskutowane kwestie wybranymi pozycjami literatury naukowej, popularnej oraz bajkami (również terapeutycznymi).

Ex - IN - eksperci przez doświadczenie od kuchni Jan Sitny, Joanna Rogalska, Tomasz Ferenc (EX-IN) , Donata Wróbel (MOPS Gdynia) Warsztat ma na celu przybliżenie ogólnych założeń pracy eksperta przez doświadczenie oraz omówienie roli jaką asystent zdrowienia odgrywa i może odgrywać w realizacji ważnych usług społecznych lokalnych społeczności.

Żywa Biblioteka

Małgorzata Kowalczyk, Klaudia Glińska - (MOPS Gdynia), uczestniczki edu4adu.org

Celem warsztatu jest obalenie stereotypów i uprzedzeń poprzez stworzenie przestrzeni do dialogu i zadawania pytań "Innym" Metafora biblioteki, tworzy przestrzeń, w której "Żywe Książki" opowiadają swoje historie, a "Czytelnicy" je wypożyczają. W gdyńskiej bibliotece m.in. trzeźwy alkoholik, osoba po kryzysie psychicznym, pracownik socjalny, opiekun prawny.

Świat Oczami Innego

Bartosz Karcz, (SWPS), Sebastian Ogiejko (MOPS Gdynia), Ekspert przez doświadczenie (Ex -In Gdynia). Celem warsztatu jest zapoznanie osób uczestniczących z tematyką chorób i zaburzeń psychicznych oraz zmiana istniejących stereotypów dotyczących oceny przydatności społecznej osób chorujących psychicznie. W programie warsztatów "Świadectwa" - wystąpienie osoby doświadczonej kryzysem psychicznym, gra symulacyjna - przebieg choroby psychicznej.

Zapisy na warsztaty, formularze do pobrania na www.otwartebramy.org

Artystyczne Popołudnie 12.00 - 19.00

Klub 1/2/3 Gdynia, ul. Warszawska 42

Artystyczne Popołudnie zaczynamy od godz. 12.00 pracami polowymi nad otwarciem "Ogródka bez ogródek". Wszystkich chętnych zapraszamy do pomocy w tworzeniu zielonej przestrzeni przed klubem 123. Zapewniamy kawę i herbatę ! Od 16.00 odsłonięcie dooralu (obrazu na drzwiach), będącego kontynuacją muralu z poprzedniego roku, wystawa obrazów i premiera teledysku pt.: "Rozrywkowi chłopcy" artysty malarza i muzyka Włodka Stepuro.

Od 12.00 o każdej pełnej godzinie warsztaty rękodzieła dla amatorów prac ręcznych, którzy chcą spróbować swoich sił w tej sztuce. Będzie też przestrzeń do tego, aby przy ciastku, poznać się i porozmawiać. Zapisy i informacje na warsztaty tel. 58 710 60 09, kom. 797993618.

20 WRZEŚNIA (środa), SOPOT

MIEJSCE: Sopoteka Galeria Kultury Multimedialnej, Klub Osób niepełnosprawnych, Aqua Park

10.00 -13.00 Warsztaty Świat Oczami Innego

SOPOTEKA Galeria Kultury Multimedialnej ul. Tadeusza Kościuszki 14

Bartosz Karcz, (SWPS), Sebastian Ogiejko (MOPS Gdynia), Ekspert przez doświadczenie (Ex -In Gdynia)

Celem warsztatu jest zapoznanie osób uczestniczących z tematyką chorób i zaburzeń psychicznych oraz zmiana istniejących stereotypów dotyczących oceny przydatności społecznej osób chorujących psychicznie. W programie warsztatów "Świadectwa" - wystąpienie osoby doświadczonej kryzysem psychicznym, gra symulacyjna - przebieg choroby psychicznej.

Warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnością 12.00 - 16.00

Sopot Klub SNDE dla osób niepełnosprawnych, SPON , Al. Niepodległości 783, 81-805 Sopot zapisy: scop@sopot.pl, nr. tel 513-743-810

Trójząb - II Trójmiejski Turniej Bowlingu uczestników klubów wsparcia Aqua Park, ul. Zamkowa 3-5, Sopot, 10.00 - 13.00

21 WRZEŚNIA (czwartek), SOPOT

MIEJSCE: Sopoteka Galeria Kultury Multimedialnej, Gdynia Klub Samopomocy

XII Sopockie Integracyjne Targi Pracy 10.00 - 13.00

Sopoteka Galeria Kultury Multimedialnej ul. Tadeusza Kościuszki 14

Organizowane z myślą o osobach poszukujących zatrudnienia, biernych zawodowo osobach niepełnosprawnych, wszystkich zainteresowanych odnalezieniem nowych ścieżek kariery zawodowej oraz firmach, instytucjach poszukujących pracowników z niepełnosprawnościami.

10.00 - 12.00 Mandala Workshop

Klub Samopomocy przy Zespole Opiekuńczym ul. Fredry 3

Mini warsztaty kolorowania gotowych wzorów mandali połączone z możliwością rozmowy z psychologiem i terapeutą.

10.00 -13.00 Warsztaty Świat Oczami Innego

Europejskie Centrum Solidarności, Plac Trzech Krzyży

Bartosz Karcz, (SWPS), Sebastian Ogiejko (MOPS Gdynia), Ekspert przez doświadczenie (Ex -In Gdynia)

Celem warsztatu jest zapoznanie osób uczestniczących z tematyką chorób i zaburzeń psychicznych oraz zmiana istniejących stereotypów.

22 WRZEŚNIA (piątek), GDAŃSK

MIEJSCE: Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, Gdańsk, ul. Srebrniki 17, budynek nr 19, Odział Dzienny

10.00 - 13.00 Trójmiejski Turniej Gier Planszowych dla pacjentów szpitala i osób chętnych. Dla zwycięzców nagrody. Na Oddziale w Klubie Pacjenta - wystawa twórczości pacjentów.

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze